medyauzmani.com
Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında açılan sergileri ziyaret etti. – Özgün Fikirler

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında açılan sergileri ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’de Kültür Yolu kutlamalarının yaygınlaştırılmasına karar verdiğini belirterek, “Kültür Yolu’na katılan illeri bu yıl itibari ile 5’e çıkardık ve bu sayıyı 5’e çıkarma kararı aldık. 10. . Her yıl bu sayıyı artıracağız.” dedi.

Ersoy, Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında, “1’den 100’e”, “Hayallerim Müzede”, “Sanat Her Yerde”, “Ankara Keçi Modelleri” Resim ve Heykel Müzesi’nde; Etnografya Müzesi’nde “Türk Kahvesi: Gönül Eğlenir”, İş Bankası Ekonomik Bağımsızlık Müzesi’nde “Sanatsal Cam” ve Ankara Sosyal Bilimler’de “Türk Vertiges Sergisi & Başkenti Dijitale Taşı NFT” sergilerinin açılışına katıldı. Üniversite.

Ersoy, Resim Heykel Müzesi’nde yaptığı konuşmada, 1 Ekim’de başlayan Başkent Kültür Festivali’nin İstanbul’da Kültür Yolu Festivali ile birlikte yapıldığını ve 23 Ekim’e kadar devam edeceğini söyledi.

Ziyaret ettiği sergilerden biri olan “1’den 100’e” çok kazançlı geçtiğini anlatan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu çok anlamlı bir gösteri. Bu sergi, 99 sanatçının 99 farklı eserle katıldığı Türkiye çağdaş sanatını ve bu mekan için özel olarak hazırlanmış eserleri, Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümüne bir yıl kala temsil etmektedir. Ankara’daki 23 eşsiz keçinin 23 farklı sanatçı tarafından ayrı ayrı resmedildiği bir sergimiz daha var. Bu eserleri Başkent Kültür Yolu boyunca 23 farklı yere yerleştirip halkımızla buluşturacağız. Sanırım en heyecan verici projelerimizden biri olacak. “

“Yabancı sanatçılar da festivallerimize katılmak istiyor”

Kültür Yolu kutlamalarını bu yıl Türkiye’ye yaygınlaştırma kararı aldığını anlatan Ersoy, “Bu yıl itibariyle Kültür Yolu’na katılan şehirleri 5’e çıkardık ve 10’a çıkarma kararı aldık. Bunu artıracağız. Her yıl birçok sanatçımızın bu festivale katılmasından dolayı mutluyuz.” dedi.

Festivallerle ilgili bilgi veren Ersoy, bu yılki dizinin 8 Ekim’de Diyarbakır Sur Kültür Yolu Festivali ile tamamlanacağını söyledi. restore edilerek İzmir Efes Kültür Yolu Festivali Nisan ayında gerçekleştirilecek.

Bakan Ersoy, Gaziantep Kültür Yolu Festivali’nin Eylül 2023’te yapılacağını ve iki şehrin daha festivale dahil edileceğini açıkladı.

Kutlamaların yol boyunca gerçekleşeceğini anlatan Ersoy, şunları kaydetti:

“Bunu süreç içinde neden düzenliyoruz? Çünkü kültür ve sanatın festival süresince durağan kalmasını istemiyoruz. Amacımız bu süreçlerin özel kuruluşlar tarafından kültürel süreçler olarak benimsenmesi. Zamanla özel sanat organizasyonları başlayacak. bu süreçte yerlerini almak.Burada kendilerine ait bir yer var.Böylece festivalden sonra kültür ve sanata ilgi duyanları cezbeden bir cazibe merkezi haline geliyor.Kültür ve sanat bir süre daha bu yolda var olmaya devam edecek. Bu anlamda çok anlamlı.”

Kültür Yolu festivallerinin şehirlerin tanıtımı ve markalaşması için çok önemli olduğunu vurgulayan Ersoy, yabancı gazetecilerin ilgisinin her geçen yıl arttığını, programa yurtdışından çok sayıda editör, yazar ve sanatçının katılmak istediğini söyledi. bu yıl.

Bakan Ersoy, kutlamalar sırasında gerçekleşen etkileşim ve iletişimden memnun olduğunu söyledi.

Bir muhabirin sorusuna Ersoy, “Birçok etkinlik tükendi ama biletsiz yerler var. Açık hava etkinlikleri biletsiz yapılıyor. Yurt içi etkinliklere biletler sınırlı olduğu için var. İnsanlar para kazanmak yerine kültür ve sanatı deneyimliyor” dedi.

Öte yandan Dünya Kahve Günü vesilesiyle kumda demlenmiş Türk kahvesi içen Bakan Ersoy, etkinlikte çocuklar tarafından fotoğraflandı.

Bakan Ersoy, Türk Tarih Kongresi yemeğine katıldı

Sergi gezilerinin ardından Türk Tarih Kongresi’nin yemeğine katılan Bakan Ersoy, Türk Tarih Kongresi’nin önemine vurgu yaptı.

Atatürk’ün iki ayrı toplantıya başkanlık ettiğini anlatan Ersoy, “Bu yıl 19. toplantı yapılıyor. Her yıl yurt dışından katılım oluyor.

Ersoy, Kongre’de en önemli çalışmanın yapıldığını söyledi.

Kaynak: AA / Yeşim Sert Karaaslan – Güncel

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın