medyauzmani.com
Küçükköy (Yeniçarohori) | Kültür, sanat, göç ve Yeniçeri – Özgün Fikirler

Küçükköy (Yeniçarohori) | Kültür, sanat, göç ve Yeniçeri

Küçükköy’ün eski adı Yeniçarohori nereden geliyor? Köyü kim kurdu? Göçlerin köye etkisi nedir ve kimler yaşamıştır? Küçükköy’e gittiğinizde gezilecek yerler nerelerdir? Küçükköy’de Ne Yenir?

Son zamanlarda salgın ile Turizm sektörü Farklı beklentilere sahip olmaya başladı. Kitle turizminin yeri daha sessiz, kalabalıktan uzak, doğa ile iç içe ve Tek seferler almaya başladı. Bunu yaparken herkes nereye gidip görse, belki köy oldukları için arkamıza bakmıyoruz, gözden kayboluyorlar, rahatlık az, telefonlar bile fotoğraf çekmiyor. kırsal köyler dikkat çekmeye başladım.

Kaynak: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi

Çeşme ve Alaçatı yanında durmak Germiyan’a veya Barbaros köyüne Veya Kuşadası ve Didim’in konaklaması sırasında Doğanbey Köyü Aniden burnumuzu çeviren biziz Köyün bir hayranı Atraksiyonları elimizin tersiyle itmeye başladık.

Kuzey Ege denizinde Doğal güzellikler ve zeytinlikler arasında çok sayıda köyümüz var. Ama çoğumuz Çeşme’de veya Kuşadası’nda yaptığımız hatayı yapıyoruz. evlik ziyaretlerimizde Biz de yaparız. şeytanın masasıgün batımı Sarımsaklı Plajında deniz keyfi, Ayvalık Merkez Dar sokaklarda dolaş kunda Onlar geceyi restoranlarında bitirmek zorundayken Küçükköy’e (Yeniçarohori) Kim zaman geçirmek ister?

Adı Küçükköy, ne olabilir? Bu yazıda kısaca evlik Otoyol arasında sıkışıp kaldım Küçükköy’den Konuşmak istiyorum. Ayvalık gezilecek yerler Listenizin başında olması gereken Küçükköy’den…

Küçükköy nerede?

Sarımsaklı veya Ayvalık’tan Şeytanın masasına giderken yol ayrımında küçük bir tabelada hindistan cevizi İsim dahildir. Ama Ayvalık denilince akla gelen şeytanın sofrasına ya da sarımsağa gitmeyi kendimize emanet ettik. Etiketi yeniden gözden geçirmeniz gerekiyor duymuyoruz bile

Belki bir tavsiyeyle, belki yolumuzda kaybolarak ya daGidip bakalım ne var?Merakla yöneldiğimiz bu kavşaktan birkaç kilometre sonra bir köye rastlıyoruz. İlk bakışta Sıradan köy atmosferi Köyün dışında kalan evlerin manzarası var. Ama pes etmez, sizin arabanızla olabildiğince uzağa gidip köyün sokaklarında yürümeye başlayınca. Köyün havası birden değişti. Sokaklar renkleniyor, evlerin manzarası değişmeye başlıyor. İşte o zaman anlamaya başlarsın Bu köy başka bir köy söylemek.

Yeniçarohori adı nereden geliyor?

Yeniçarohori Aslında bu köyün adı tarihte çok iyi bilinmektedir. Midilli adasını ele geçirdikten sonraki sorunları ortadan kaldırmak için, Fatih Sultan Muhammed alana yerleştirilmiş Yeniçeri Yerli Rumlar tarafından bu köye verilen isimdir. YenicahoriAyvalık ve çevresinde olduğu gibi zamanla Rumların yerleşmeye başladığı bir köy olmuştur. Ancak Birinci Dünya Savaşı ve ardından gelen Kurtuluş Savaşı’nın getirdiği sorunlar sonucunda, nüfus mübadelesi bölgeye Boşnaklar koymak ve Bosna Köyü Zamanla ticaret azaldıkça bölge halkı geçimini daha kolay sağlayabilecekleri yerlere, genellikle deniz kıyısına ya da memleketine dönmeye başlar. Yani alan ıssız başladı.

akıllı köy projesi

Aslında terk edilmiş bir köyün bugünkü haline dönüşmesindeki en büyük etkenlerden biri. akıllı köy projesi. herzaman mevcut Cittaslow Model benzeri bir konsepttir. Bölgenin ve üreticinin seviyesini yükseltmek amacıyla kırsal kesimde kabul edilmektedir. Tarımsal faaliyetler ile teknolojiyi birleştiren bir modeldir.. Bu şekilde Ayvalık’a gidenlerin bilgi ve eğitimlerini birleştirerek, Köye yerleşmeye başlayınKöyün mevcut durumunun temellerini atıyor.

Harap evler satın alarak restorasyon yapmaya başladı. Bu yapıların bir kısmı yerleşim yerine, bir kısmı ise restoran ve kafelere dönüşürken en önemlisi bu köyün kimliğidir. sanat atölyeleri görünmeye başlar. Bütün bunlarla birlikte bir köy kişiliği de ortaya çıkmaya başladı. Elbette köyün tarihi boyunca yanından geçen insanlar Boşnaklar ve Yunanlılar Bunun izleri de az ya da çok yerinde tutulur. Bazı restoran spesiyaliteleri Bosna mutfağı bazı modellerle yunan evleri ile Köye girdiğinizde herkes kendi ilgi alanına uygun seçenekleri aramaya başlar.

Küçükköy’de Ne Yapılır? – Ziyaret edilecek yerler

* Küçükköy Camii (Agia Athanasiu Kilisesi) – Göç Müzesi

Kaynak: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi

Köyün merkezindeki cami eskidir. Agia Athanasio Kilesisio. Ayvalık merkezdeki diğer camiler gibi yirmilerde bir camiye. Muazzam yapısı ve avlusu ile bir buluşma noktası işlevi görmektedir.

*Avlusunda bulunan manastır binasında Göç Müzesi onun. Müze, bölgenin tarihine, özellikle mübadele sürecine ışık tutabilecek objeleri ve bölgenin tarihi bir özetini sergiliyor. Arena etrafında düzenlenmiş çeşitli farklı tipler. sanat atölyeleri Görüşmeler ve toplantılar için kullanılan bakımlı binalarla çevrilidir.

*örneğin KıraArthane; Yeni oyunlar tasarlamaya çalışan ve bunları dijital sanatla birleştiren yerdir.

*Genelde bronz ve pişmiş topraktan yapılmış antik eserler sergileniyor. Barhan Müzesi;

*Helenistik ve Osmanlı döneminde köyün ilk galerilerinden biri. Yeniçerilere aksesuarlarla Artura Galerisi;

*Kabaklardan dekorasyon amaçlı lambalar yapılır ve satışa sunulur. Kapak Evi;

*Sadece köyün kadınlarına ait el sanatları ürünleri ve yöresel, ev yapımı yiyecekler satılmaktadır. Kadınlar Sokak;

*Model askerlerin el yapımı ve satıldığı yer Askerler için Neferi Korsun Çalıştayı

Ve daha fazlası Bu küçük ama detaylı el işi ile Atölyeler ve showroomlar Bütün bir günü dolaşarak geçirebilirsiniz.

Kaynak: Balıkesir Büyükşehir Belediyesi

Kuchukwy’de ne yenir?

Elbette bu gezilere çıkarken kafe ve restoranların yanından geçtiğinizde burnunuza giren nefis aromalarla acıkacaksınız. takas ile bölgeye yerleşmiş Bosna mutfağı ve kültürü Sonra başlayacaksın.

*hangisini tavsiye ediyoruz Ev yapımı limonata ile patlıcanlı Bosnalı hamur işleri Gördüğümüz en güzellerden biri. İsteğe göre patates ve peynir ile tercih edilebilir.

*Tavuk ve yufkadan yapılır sel suyu; Tavuk veya dana küplerinin kaynatıldıktan sonra bir kat yufkanın üzerine dökülerek yumuşak yufkaların üzerine yayılmasıyla yapılan bir yemektir.

Ribitsa – Rabusa .

* Rebika Önerdiklerinde, düşünmeden kabul edin. Çünkü zaten size önerildi mantı.

*Ve ya ribica, putublica ya da Bosnalı börek, ne sipariş ederseniz edin. soca söylemeyi unutmayın. Sokka, yani turşuları süt ve krema ile karıştırmak.

*Bunların yanında bir Koro ve diğerleri vazgeçilmez.

*Son olarak tatlıya mutlaka yer açın. Lor ve Trellucci Şekeri kocaman…

Tüm bu ziyaretleri bir güne sıkıştırdıktan sonra, evlik Herkesin bildiği harikalara dönebilir. Ama şu bir gerçek ki herkes buraya geldiğinde çevresine gördüklerini anlatmaya başlıyor. Küçükköy veya eski adıyla YeniçarohoriSarımsak olma yolunda hızla ilerleyeceksin, conda. Gelişmeye ve genişlemeye devam eden köyde Atölyeler ve showroomlar Her yıl bir yenisi eklenecek gibi görünüyor. Ve bu nedenle hindistan cevizi Gelecekte çok daha fazla bahsedilecektir.

gelecekte eğer Ege köyleri bir tur atmak isterseniz Küçükköy, Kültür Sanat Köyü Köy bu listenin başında olmalı.

Seyahatleriniz GuideName tadında olsun…

*** Fotoğraflar için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın