https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Koronavirüs salgını kapsamında alınan yeni tedbirlere ilişkin sıkça sorulan sorular - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Koronavirüs salgını kapsamında alınan yeni tedbirlere ilişkin sıkça sorulan sorular

Koronavirüs salgını kapsamında alınan yeni tedbirlere ilişkin sıkça sorulan sorular

Cevap 1:

Bazı üniversitelerde mühendislik fakültesi/tıp fakültesi gibi teknik eğitim veren bölümlerde yüz yüze eğitim devam etmektedir. Bu yaş grubundaki öğrencilere durumlarını belgelendirmek amacıyla üniversite yönetimi tarafından müfredatı açıklayan özel bir belge verilecek ve bu belge ile 20 yaş altı öğrenciler bu yaş grubuna uygulanan sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarına tabi olmayacak. gerektiğinde sunulur.

20 yaşını doldurmamış profesyonel veya milli sporcular, profesyonel veya milli sporcu olduklarını belgelemeleri kaydıyla, spor faaliyetleri kapsamında (müsabaka, antrenman, bu tür amaçlarla seyahat vb.) sokağa çıkma yasağına tabi tutulmayacak.

Cevap 2:

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 20.05.2020 tarihli ve 8206 sayılı genelgemiz çerçevesinde sadece seyahat izin belgesi almaları ve seyahat izin belgesinin ibraz edilmesi şartıyla şehirler arası seyahat edebileceklerdir. Her türlü şehirlerarası toplu taşıma araçlarının (uçak, otobüs, tren, vapur vb.) biletlerinin satış işlemi sırasında elde edilmesi durumunda talep edilecektir.

Cevap 3:

Genelge ile gün içinde saat 10:00 ile 13:00 saatleri arasında sokağa çıkabilen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız, iş/SGK kaydı vb. işyerlerini ve nedenlerini gösterecek. Belgeyi ibraz edenler muaf olduğundan, 65 yaş ve üstü ve yukarıda belirtilen meslekleri icra eden vatandaşlarımız kısıtlamadan muaftır.

Cevap 4:

30.05.2005 tarih ve 8558 sayılı Genelgemizde belirtilen çerçevede 20 yaş altı gençler ve çocuklarımız yanlarında veli/vasileri olması kaydıyla herhangi bir belge istemeksizin şehir içi ve şehirler arası seyahat edebileceklerdir. 2020.

Cevap 5:

29.05.2020 tarihli ve 8483 sayılı genelgemiz çerçevesinde sokağa çıkma yasağı altındaki çocuk ve gençlerimiz bakıcılara, yaşlılara, kreşlere veya gündüz bakımevlerine gidebilir ve onların gözetiminde seyahat edebilirler. Kısıtlanmış zaman dilimlerindeki ebeveynler/veliler.

Cevap 6:

Genelgemizle KPSS ve diğer merkezi sınavlara katılacağını belgeleyenler ve refakatçileri kısıtlamadan muaf olduğundan bu sınavlara girecek her yaş grubundan kişiler sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.

Cevap 7:

Genelge 5.1/ğ ve 5.2/ hükümleri uyarınca üretim ve üretim tesisleri ile buralarda çalışanlar için getirilen istisna hükmü kapsamına girdiği için inşaat sektörü ve çalışanları sokağa çıkma yasağından muaf olacak. .

Cevap 8:

Hastanelerdeki yeme-içme yerleri (kantin, kafeterya vb.) genelge kapsamındaki yeme-içme yerlerinin kısıtlamasına (çalışma saatleri, hizmet şekli vb.) doğrudan tabi değildir. Hastanelerdeki yeme-içme yerlerinde çalışma usul ve esasları hastane yönetimlerinin kararı doğrultusunda belirlenir.

Cevap 9:

Otel ve konaklama tesislerindeki restoran veya lokantalar sadece kendi yerleşik müşterilerine hizmet verebilirler ve diğer lokanta veya lokantalar ile ilgili herhangi bir kısıtlamaya tabi değildirler. Ancak, otel ve konaklama tesislerindeki restoran veya restoranlar paket servis yoluyla yurtdışına satış yapamaz.

Cevap 10:

Yeme-içme yerleri (lokantalar, lokantalar, kafeler…

Cevap 11:

Kruvaziyer turizmi amacıyla ticari olarak faaliyet gösteren tekne ve yatlar, müşterilerine yeme-içme amaçlı hizmet veremezler.

_______________________________________________________________________

Cevap 12:

Seyahat acenteleri tarafından sağlanan tur, grup gezileri, konaklama veya ulaşım hizmetlerinden yararlanan tüketiciler, bu toplu taşıma araçları ile seyahat edeceklerini bilet, rezervasyon kodu vb. Onun teslimiyetine kefil olanlar “istisna alanına düşerler.

_______________________________________________________________________

Cevap 13:

Mağazalar (giyim, hediyelik eşya vb.)

_______________________________________________________________________

Cevap 14:

Tekel kioskları, Genelge’nin 1. maddesi kapsamındaki marketler için çalışma saati kısıtlamasına (10:00-20:00 saatleri arasında faaliyet göstermektedir) tabidir.

Cevap 15:

Fırın ve ekmek, börek, börek vb. Ürün üreten ve satan işletmeler bu ürünleri sadece sabah 8:00 ile 10:00 saatleri arasında satabilirler.

Cevap 16:

Bu yaş grupları için kısıtlama getirilen saatlerde 65 yaş ve üzerindeki azınlık din adamlarının dini görevlerini yerine getirmeleri için herhangi bir kısıtlama yoktur ve dışarıdan izin alınmasına gerek yoktur.

_______________________________________________________________________

Cevap 17:

Cuma namazını kılmak isteyen belirtilen yaş grubundaki vatandaşlarımız için ilçe/ilçe genel hijyen kurulları tarafından; 65 yaş ve üstü yaşlılar için sokağa çıkma yasağı süresi cuma namazının sonuna kadar uzatılacak, 20 yaş altı gençlerimiz için ise cuma namazına gidebilmeleri için sokağa çıkma yasağı süresi getirilecek.

Cevap 18:

Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile yapılan görüşmeler sonucunda; Çalışan anne babaların durumu göz önüne alındığında, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreşler ile kamu kurum ve kuruluşları ile özel eğitim kurumları bünyesinde bulunan kreşlerin yüz yüze eğitim faaliyetlerine devam edebilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

Cevap 19:

30.04.2020 tarih ve 7486 sayılı Genelgemiz kapsamında “hayvan besleme grubu üyeleri” ve sokak hayvanlarını beslemek isteyen diğer vatandaşlarımız hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma yasağından muaf tutulacaktır. Daha önceki sokağa çıkma yasağında olduğu gibi hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma yasağında da hayvanseverlerimiz sokak hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

Cevap 20:

Genelge 5.1/ğ ve 5.2/ hükümleri uyarınca üretim ve üretim tesisleri ile çalışanlar için getirilen istisna hükmü kapsamına girdiği için reklam ve dizi sektörü ile çalışanları sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

Cevap 21:

Pazar tacirlerimiz, sebze ve meyve gibi ürünlerin tedariki ve pazara nakliyesi/kurulumu sırasında mesai kısıtlamasına tabi değildir. Ancak marketlerde saat 10:00 ile 20:00 saatleri arasında vatandaşlarımıza satış yapılabilecek olup, bu konuda marketlerin çalışma saatleri kısıtlamasına tabi olacaksınız.

Cevap 22:

Otel rezervasyonu olan vatandaşlar, konaklama rezervasyonunun başlangıç ​​saati ve konaklama tesisine ulaşım süresi boyunca rezervasyonu olduğunu belgelemek/ibraz etmek koşuluyla herhangi bir izin almaksızın kendi araçlarıyla seyahat edebilecek.

_______________________________________________________________________

Cevap 23:

Turizm faaliyetleri kapsamında geçici olarak ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

Cevap 24:

Amatör ligler ertelendiği için yeni bir karar alınana kadar faaliyetleri durdurulan halı sahalarda antrenman yapılamayacağı, futbol okulu/akademi gibi faaliyetlere devam edilemeyeceği değerlendiriliyor.

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın