medyauzmani.com
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Yunan-Rum iki kişilik bir gruptur – Özgün Fikirler

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Yunan-Rum iki kişilik bir gruptur

Çeşitli tur ve programlar kapsamında kente gelen Tatar, Erzincan Havalimanı’nda Erzincan Valisi Mehmet Makas, 3. Ordu Komutanı Korgeneral Yavuz Türkgenci ve Belediye Başkanı Bekir Aksun tarafından karşılandı.

Daha sonra geldiği Erzincan Valiliği’nin girişinde kendisini karşılayan polis ekibini karşılayan Tatar, şeref defterini imzalayarak Vali Makas ile bir süre sohbet etti.

Valilik toplantı salonunda basınla buluşan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Erzincan halkına sevgi ve selamlar getirdiğini söyledi.

Türkiye’nin geçmişi, soyu ve tarihinin belli olduğunu belirten Tatar, Kıbrıs’ın 350 yıldır Osmanlı egemenliğinde olan bir Türk adası olduğunu söyledi. “Kıbrıs Türkleri ne yazık ki bu önemli ve önemli adayı ve oynanan uluslararası oyunu bizim için almak için büyük acılar ve büyük adaletsizliğe ve her türlü adaletsizliğe, her türlü insan hakları ihlaline ve her türlü kötülüğe maruz kalmıştır. Yaşadığımız acılarla, göçlerle, katliamlarla, katliamlarla ama direnmek için Türk teşkilatının kurulmasıyla ve bu direnişi bile bilen direniş ruhuyla bugünlere kadar varlığımızı devam ettiriyoruz. ve Türkiye her zaman bizim için.” kelimeleri kullandı.

“Hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Kıbrıs Türkleri müzakerelere ilgi gösteriyor”

Tatar, Kıbrıs’ta federal çatı altında “Anlaşma ne” Uzun yıllar süren müzakerelerin olduğunu, hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem de Kıbrıs Türklerinin müzakerelerde her zaman iyi niyetlerini sergilediklerini söyledi.

Müzakerelerde verilen tüm sözler “Yok” Çıktığını vurgulayan Tatar, şöyle devam etti:

“Sözlerini tutmadılar. Tecrit kurmadılar ama ‘hayır’ diyen Rum tarafı Rumları bize sormadan, kendi ülkeleri ve destekçisi olan Türkiye Cumhuriyeti’ne sormadan Avrupa Birliği’ne götürdüler. Avrupa Birliği kartı ile Yunan-Yunan çifti sürekli Türkiye’yi kuşatmaya çalışıyor. Türkiye’nin hürriyetini ve hukukunu her türlü görüşmelerde her türlü görüşmede ve nihayet hepimizin baktığı gibi Ege Denizi’nde Ege Adaları’nda silah ve binaları veto eden iki Rum-Yunan’ın görüşü büyük bir hukuksuzluktur. bence Kıbrıs’ta, Türkiye’den sadece 40 kilometre. Şimdi de yıllardır yaptıkları askeri operasyonlara ABD ile yasağın kaldırılması konusunda kendilerini hazırlamaya devam edeceklerinin mesajını veriyorlar. çok uzakta olan Kıbrıs adasında. Şimdi, elbette, bunların hepsi bizim için çok önemli.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliği yapmaktan her zaman mutluluk duyduğunu vurgulayan Tatar, cumhurbaşkanlığı ile yeni bir dönemin başladığını söyledi.

Kıbrıs’ı her zaman bir Yunan adası yapmayı hedeflediğini kaydeden Tatar, şunları kaydetti: “Kıbrıslı Türkleri birleştirmek ve Kıbrıslı Türkleri zaman alacakları bir yere sürüklemek için oynanan oyuna bir cevap olarak, Türk ordusu adayı zamanında terk edeceğinden, Türkiye Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti’nin üyesi olmadığı için. Avrupa Birliği, Avrupa Birliği’nin bir adası olacağından ve bu ada bir bütün olarak Avrupa Birliği’nde olacağından, karşılıklı işbirliğinin temeli, böylece sadece meşru bir diyalog başlatılabilir ve eşit ve eşit bir kabulün kabulü uluslararası sorumluluk, bunu BM gündemine taşıyorum. dedi.

Tatar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Eylül’de Birleşmiş Milletler Genel Kurul Salonu’nda düzenlenen 77. BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasına atıfta bulunarak şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız, ‘Kıbrıs halkıyla bir gelecek istiyorsanız, önce Kıbrıs halkının bağımsız olma hakkına sahip olduğunu ve farklı ülkelerde olduklarını tescil edeceksiniz, mevcut haklarını tescil edeceksiniz’ dedi. Vurguladığı ikinci nokta ise Kıbrıslı Türklere yönelik kısıtlama ve tecridin artık zulme dönüştüğü.Çünkü yaptığınız şey, yani oyun farklı ülkelerden kaldırılıyor ve zaman içinde durdurulup öldürülüyor. Kıbrıs, BM ilkelerine, adalet ve vicdan standartlarına aykırı bir çalışmadır.Dünyada farklı platformlarda tüm milletlerden gruplar halinde çığlıklar atmaktadır.Üçüncüsü en önemlisidir.Cumhurbaşkanı ne diyecek? Şimdi dünya insanlarına seslenmek istiyorum, Kuzey Kıbrıs Türk dünyasını tanımanın zamanı geldi.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki işbirliğinin bölgede önemine vurgu yapan Tatar, adalardaki silahlı kuvvetler hakkında şunları söyledi:

“Bu çağda kimse çatışma veya savaş istemiyor. Böyle bir şeyden bahsetmek bile istemiyorum. Haklarımızın ve çıkarlarımızın korunması ve tüm bu ihtilafların Kıbrıs Türklerinin ve Türk milletinin kalbindeki birliği adalet ve vicdanla doğru olanı yapmaktır. İki Yunan-Yunan halkının tarihidir. Bana göre Yunan-Yunan çifti, Rusya-Ukrayna savaşından sonra ortaya çıkan Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük potansiyeli, Türk liderliği ve Cumhurbaşkanı, tahıl kafesinin dünyadaki açlığı önleme çabaları, daha niceleri. Türk ülkeleri kıskançlıkla oyunlara giriyor. Bu oyunların hiçbiri güvenilir değildir. Türkiye’nin gücü ve potansiyeli ortada. Ne oldukları belli. Öncelikle Kıbrıs halkı ve büyüklüğü de bilinmektedir. Peki, kaç silahları olacak? Bu geçicidir, bazı insanları ve siyasetleri üzerinde oynanan bir oyundur. Çünkü önümüzdeki aylarda her iki tarafta da seçimler var. İç politikaları yönetmenin başka yolları da olabilir. “

Tatar, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni temsil ettiğini söyledi.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın