medyauzmani.com
Kısa çalışma ödeneği alan işçi bu süre içinde rapor alırsa eksik gün bildirim kodu ne olmalıdır? – Özgün Fikirler

Kısa çalışma ödeneği alan işçi bu süre içinde rapor alırsa eksik gün bildirim kodu ne olmalıdır?

Kısa çalışma ücreti alan işçilerimizin bir kısmı istirahat raporu alıyor. Bu çalışanlar için eksik gün ihbar kodu ne olmalıdır?

Bildirilenleri 27 kod ile bildirin.

Haftada 30 mesai dışı olarak belirttiğimiz kısa çalışma ödeneği için Mayıs ayı bordrosunu hazırlarken aylık çalışılan gün sayısına göre bordro yapacağız. Luca, matematiği 10 günlük normal çalışma ve 20 günlük kısa çalışma ödeneği olarak yapıyor. Bu doğru mudur?

Luca’nın hesaplaması, altı günlük fiili çalışma artı birikmiş izne dayalıdır.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


benzer içerikler

Kısa çalışma ödeneği desteği sona eren bir şirket ücretsiz izin desteğine başvurabilir mi?

Ücretsiz parasal izin desteğine başvurmak için kısa çalışma ödeneğine başvurmak gerekir mi?

Kısa çalışma ödeneği süresini ve başvurduğumuz çalışan sayısını değiştirebilir miyiz?

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın