https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Kesinti faturası nasıl düzenlenir? – Muhasebe Haberleri - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Kesinti faturası nasıl düzenlenir? – Muhasebe Haberleri

Kesinti faturası nasıl düzenlenir? – Muhasebe Haberleri

Gelir vergisi mükellefi olan mükellef Trendyol’a reklam faturası kesecek. Trendyol, maaşımızı alabilmemiz için faturamıza %15 stopaj koymamızı istiyor. Biz serbest meslek sahibi değiliz. Faturayı nasıl düzenleriz?

Gelir vergisi stopajı sadece e-smm’de değil faturada da gösterilmektedir.

düzenlenecek fatura;

Toplam hizmet ücreti : 100 Türk Lirası

toplam değeri kes (-) : 15 tl

net hizmet ücreti : 85 TL

Katma değer Vergisi : 18 TL

Ücretlendirilecek miktar : 103 TL


Malları, tüccar vergi muafiyet sertifikasına sahip bir tüccardan satın alacağız. Dokümantasyon sürecini nasıl yapabiliriz? Harcama fişimi değiştirmek zorunda mıyız?

Düzenlenecek Harcama Bildiriminde GSYİH’nın %5’i oranında stopaj uygulanır. Ayrıca satın alma bedeli üzerinden %18 KDV hesaplanarak KDV beyannamesi (2) ile beyan ve ödenir.

Ödenen KDV (1) numaralı KDV beyannamesinde indirime tabi tutulur.

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın