medyauzmani.com
Kasıktan kalp ameliyatı ile hayallerini gerçekleştirecekler – Özgün Fikirler

Kasıktan kalp ameliyatı ile hayallerini gerçekleştirecekler

Kasıktan kalp ameliyatı ile hayallerini gerçekleştirecekler

Doğuştan fallot tetralojisi olan ve kalp rahatsızlıkları nedeniyle çocukluklarını çeşitli ameliyatlarla geçiren İZMİR Hakan Aydın ve Hüseyin Kadir Demir (14), kapalı yaklaşımla kasıklardan girilerek akciğerlerime yerleştirildi. Erken yorgunluk şikayeti olan hastalar tedavi sonrasında futbol oynama ve koşma hayallerini gerçekleştireceklerini söylediler.

izmirTürkiye’de yaşayan Hakan Aydın ve Hüseyin Kadir Demir, doğumlarından beri kalp rahatsızlığı çekiyor. Fallot tetralojisi olan Aydın ve Demir, çocukluk döneminde sıklıkla ameliyat olmak zorunda kalıyor. Son olarak Pediatrik Kardiyoloji Prof. Dr. Nazmi Narin’in kullandığı genç hastalarda pulmoner kapakların yerleştirilmesi kasık girişinden kapalı bir yaklaşımla yapıldı. Açık ameliyatların ardından yorgunluk şikayetleri devam eden hastalarının normal hayatlarına döndüğünü söyleyen Prof. Dr. Nazmi Narin bu sürecin İzmir’de de yaşandığının bilinmesi gerektiğini söyledi. En büyük hayalinin koşmak olduğunu anlatan Hakan Aydın, “Artık yorulmadan koşacağım” derken, Hüseyin Kadir Demir gönül rahatlığıyla futbol oynayabildiğini söyledi.

“Bu tedavinin İzmir’de de yapıldığını belirtmek gerekir”

Hastalarının hikayesini anlatan Çocuk Kardiyolojisi Prof. Dr. Nazmi Narin, “Bütün hastalarımız doğumdan itibaren kalp rahatsızlığı çekiyor. Her iki durumda da çok genç yaşta teşhis edilen ve ameliyat gerektiren ‘Fallot tetralojisi’ denen bir sorun vardı. Bu tür hastalıkların tedavisinde bazı sorunlar ve yan etkiler beklenir. Pulmoner kapak bölgesinde, kalbin sağ tarafının çıkışında bir sorun olabilir. Bu nedenle ya boşluk çok küçüktür ya da pulmoner arterin valfi bir pompa gibi çalışır. Bu, kalbin sağ tarafının genişlemesine yol açar ve hastalar bunu bizim için şiddetli yorgunluk ve sık görülen hastalıklarla kullanır. Bu işleme kadar hastalarımız çeşitli ameliyatlar geçirmektedir. Sonuçta, operasyonun ‘Dur’ dediği yer burası. Genellikle açık ameliyatla yerleştirilen kapakçığı kasıktan içeri yerleştirdik. Dün kapalı yöntemle tedavi gören hastalarımız bugün evlerine gitti. Hastalarımız birkaç ay sonra normal hayatlarına döneceklerdir. Bu tedavi Türkiye’de birkaç yerde yapılmaktadır. İzmir’de çeşitli kamu hastanelerinde bunu yapıyoruz ve bilinmelidir ki bu tedavi İzmir’de de yapılmaktadır. “

“Artık ameliyata ihtiyacım yok”

Kalbinde üç delik ile dünyaya geldiğini anlatan Hakan Aydın, “Üç delikten ikisi kapandı, deliklerden biri akciğerlere giden bölgede olduğu için kapanmadı. Valfleri değiştirmeye gittiler, ameliyat oldum. 16 yıl sonra, 19 yaşındayken valfim patladı. Bir operasyon daha geçirdim. 4 ay sonra kapağın yarısı çalışmadı ve bir açık kalp ameliyatı daha geçirdim. Toplam üç kalp ameliyatı geçirdim. Bu ameliyatlardan iki yıl sonra tekrar yorgunluk belirtilerini fark ettim ve kendimi kontrol etmeye başladığımda bir şeylerin ters gittiğinden emindim. Son olarak da kapama yöntemiyle bir şapka takıyor. Açık kalp ameliyatı sonrası iyileşmem 4-5 ay sürerken bu işlemle ağrısız ve ağızsız bir ameliyat geçirdim. Hocalarım sayesinde artık ameliyat olmama gerek kalmayacağına inanıyorum.”

En büyük hayalim koşmak

Devam eden ameliyatı “Çok zor, acılı ve duygusal” diyerek özetleyen Aydın, “Şu anda yaptığım ameliyattan çok memnunum. Kısa sürede ameliyattan çıktım ve hemen koşuyordum. Artık rahat nefes alıp koşabiliyorum.”

“Huzur içinde futbol oynayacağım”

Kalpten akciğere giden kalp kapağının dar olduğunu ve bu nedenle iki ameliyat geçirdiğini söyleyen Hüseyin Kadir Demir, “İlk ameliyatımı 2 yaşında oldum. 2 yıl önce tekrar ameliyat oldum. Son olarak Nazmi Narin’e danıştım çünkü hareket ettiğimde çabuk yoruluyorum artık ameliyat istemiyorum artık iyiyim 3 ay sonra hayalimi gerçekleştirip futbol oynayacağım gönül rahatlığı Hakan Aydın Arzu Meleş’in annesi Hüseyin Kadir Demir’in annesi Serap Demir ve babası Serdal Demir, çocuklarının zor ameliyatlar geçirdiklerini ve tekrar sağlıklarına kavuştukları için çok mutlu olduklarını söyledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ceren Atmaca Özden – Sağlık

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın