medyauzmani.com
Kamuda iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin atanması ne zaman yürürlüğe girecek? – Özgün Fikirler

Kamuda iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin atanması ne zaman yürürlüğe girecek?

Kamuda iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin atanması ne zaman yürürlüğe girecek?

Kanunun 38. maddesi uyarınca işyerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı istihdam etmek;

  • 4857 sayılı İş Kanunu’nun iptal edilen 81. maddesi kapsamında işçi statüsünde 50’den fazla işçi çalıştıran kamu kurumları ile tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan özel sektöre ait işyerlerinde geçerlidir.
  • 4857 sayılı İş Kanunu’nun iptal edilen 81. maddesi kapsamında, çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve en az tehlikeli kategorideki işyerleri için 1/7/2020 tarihinde yürürlüğe girecektir.


kaynak: Çalışma bakanlığı
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


benzer içerikler

Asıl işveren-alt işveren ilişkisi olan işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerine ilişkin yükümlülükler nasıl yerine getirilmektedir?

Kamu kurumlarında İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulu nasıl oluşturulur?

Kamu kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği çalışanlarına ödenecek ücretler nasıl belirleniyor?

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın