medyauzmani.com
Kadınlar yazın hasat eder, sonbahar ve kış aylarında satarlar. – Özgün Fikirler

Kadınlar yazın hasat eder, sonbahar ve kış aylarında satarlar.

Iğdır’da toplayıp kooperatif kuran ve Iğdır’ın tüm ürünlerini satan kadınlar. Kadının ev ekonomisine katkıda bulunan ve Iğdır’ın kalitesinin yükselmesine katkı sağlayan kadınlar artık ürünlerini satıyor.

Iğdır Belediyesi’nin arazi verdiği kadın kooperatifi, sonbahar ve kış aylarında ağırlıklı olarak reçel, dağ otu, erişte ve tarhana çeşitleri satıyor.

Iğdır Girişimci Kadın Kooperatifi Başkanı Sevda Çakmak, ürünleri mevsiminde toplayıp işleyip sonbahar ve kış aylarında sattıklarını söyledi. “Köyde ot toplayan kadınlardan dağ çayı, kekik, papatya, evelik gibi otlar alıyoruz. Onlarla tanışıyoruz. Toplarlar, kuruturlar, sonra bize getirirler ve bize satarlar. Mağazamızda da satış yapıyoruz. Evet, sadece bitkiler değil, aynı zamanda çeşitli ve bütün ürünlerimiz. Ortaklık olarak daha önce yapılmamış bir tarhanayı yarattık. Bunu 2 yıldır yapıyoruz ve çok popüler. Eşyaları mevsiminde topluyoruz, örneğin kayısı mevsiminde kayısı, şeftali mevsiminde şeftali topluyoruz. Domatesleri de mevsiminde topluyoruz. Hepsi mevsiminde bize geliyor. Düzeltiyoruz. Başka çeşitlerimiz var, soslarımız var, kompostolarımız var, marmelatlarımız var, erişte ve tarhanamız var. Ayrıca her geçen gün ürün sayımızı artırıyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana bizlere her konuda yardımcı olan Sayın Valimiz Hüseyin Engin İbrahim’e teşekkür ederiz. Araziyi tüm kadın kooperatiflerine dağıttılar. Gönül rahatlığıyla burada satıyoruz.” dedi.

kaynak: IHA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın