medyauzmani.com
Japonya, Rusya’nın Ukrayna’yı ilhak etme kararını kınadı – Özgün Fikirler

Japonya, Rusya’nın Ukrayna’yı ilhak etme kararını kınadı

Japonya Başbakanı Kishida Fumio, Rusya’yı ilhak etme kararının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ile telefon görüşmesi yaptı.

Konuyla ilgili gazetecilere konuşan Kishida, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhia bölgelerinin Rusya tarafından ilhakının yasadışı olduğunu ve Ukrayna’nın bağımsızlığının ihlali olduğunu söyledi.

“RUSYA’DA DAHA FAZLA BÜYÜMEYİ PLANLIYORUZ”

Telefon görüşmesi sırasında Bay Kishida, “Rusya’nın referandum dediği yol Ukrayna’ya katılmaktır ve bunu kabul edemez ve karşı çıkamaz” dedi.

Japonya’nın Ukrayna’yı ve birçok ülkeyi desteklemeye kararlı olduğunu vurgulayan Kishida, Rusya’ya daha fazla yaptırım uygulamak istediğini söyledi.

Bay Kishida, Ukrayna’nın başkenti Kiev’deki Japon büyükelçiliğini yeniden açma planlarının ayrıntılarını da paylaştı. Öte yandan Rusya’nın Ukrayna topraklarını ilhak etmesi başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere birçok kişi tarafından karşılandı.

RUSYA, UKRAYNA’NIN ARAZİLERİNİN YÜZDE 15’İNİ ALDI

Rusya, Kırım’dan sonra Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhia bölgelerini ilhak etti ve Ukrayna’nın yaklaşık yüzde 15’ini topraklarına ekledi.

Moskova’nın başkentinde düzenlenen törenle, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve sözde Rus yanlısı örgütlerin liderleri, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhia bölgelerini Rusya ile birleştirmeye yönelik anlaşmalar imzaladı. Bağımsızlığı imzalanan anlaşmalarla tanınan Ukrayna’nın dört bölgesi, Kırım’dan sonra Rusya tarafından ilhak edildi.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın