https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Ito ve Bağdat Ticaret Odası, Irak’ta 100 milyar dolarlık müteahhitlik projelerinde işbirliği yaptı - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Ito ve Bağdat Ticaret Odası, Irak’ta 100 milyar dolarlık müteahhitlik projelerinde işbirliği yaptı

Ito ve Bağdat Ticaret Odası, Irak’ta 100 milyar dolarlık müteahhitlik projelerinde işbirliği yaptı

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Sakib Avdagić, “Irak’ta ülkenin yeniden imarı için yaklaşık 100 milyar dolarlık proje tamamlanacak. Türk müteahhitlik sektörünün Iraklı paydaşlarıyla bu projelerden büyük pay alacağına inanıyorum.”

İstanbul Ticaret Odası’ndan (İTO) yapılan açıklamaya göre, İTO Başkanı Sakib Avdagić ve Bağdat Ticaret Odası Başkanı Firas Risul Kafer’in katılımıyla “Irak ile inşaat sektöründe iş birliği olanaklarına ilişkin webinar” düzenlendi.

Online etkinlikte konuşan Avdagic, devam eden Irak Ulusal Kalkınma Planı 2018-2022’de yer alan projelerin müteahhitlik hizmeti veren Türk firmaları için büyük potansiyel taşıdığını belirtti.

Avdagiç, “Türk firmalarımız su temini, arıtma tesisi, elektrik santrali, hastane, okul, konut inşaatı, yol, hava yolu, köprü ve liman gibi birçok sektörü kapsayan bu projelere katılmaya hazır.” dedi. açıklama yaptı

Avdagic, Türk şirketlerinin Iraklı şirketlerle kuracakları ortaklıklarla ülkenin yeniden yapılanmasında aktif rol oynayabileceğini vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu: “Irak’ta ülkenin yeniden inşası için yaklaşık 100 milyar dolarlık proje tamamlanacak. Türk müteahhitlik sektörünün Iraklı paydaşlı bu projelerden büyük pay alacağını düşünüyorum. Iraklı firmaların güvendikleri ve iş yapma kültürünü bildikleri Türk firmaları ile ortaklık kurmayı tercih ettiklerini biliyoruz. Çünkü Türk firmaları Irak’ı kendi ülkesi olarak gördü ve pandemi döneminde dönmek yerine orada çalışmaya devam etti. Bu sadece “para” kazanmakla açıklanamaz. Bu, güçlü kardeşlik ve dostluk duygusunun bir yansımasıdır.”

Ofaköy sınır kapısının açılması stratejik önemde

Türkiye’nin Irak’ın ithalatında yüzde 18,1’lik payla Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin’in ardından üçüncü sırada yer alması dikkat çekiyor.İkili ticaret hacmi geçen yıl 2019’a göre yüzde 35 artarak 17,3 milyar dolara ulaştı.

Avdajiç, “Bu, COVID-19 virüsünün patlak vermesinin bile iki ülke tüccarları arasındaki iş birliğini ve yakınlaşmayı durduramadığını gösteriyor. Ancak hedefimiz, iki ülke arasındaki ticaret hacminin kısa sürede 20 milyar doları aşması.” Cümleleri kullanın.

İki ülke arasında geçişe izin verilmesi ve yeni gümrük kapılarının açılmasının ticaretin hızlandırılması açısından çok faydalı olacağını ifade eden Avdagić, şu ifadeleri kullandı: “Şu anda ticaret tek sınır kapısından yapılıyor ve bu da ticaret hacminin gereken düzeye ulaşmasını engelliyor. Bu nedenle Ovaköy Kapısı Sınır sınırının açılması stratejik öneme sahiptir.Irak’ın Türkiye’den ithal ettiği bazı ürünlerdeki ithalat yasağı ve gümrük vergilerinin artırılması da bir diğer önemli sorunu teşkil etmektedir.Irak’ın bu ve benzeri ürünlerin üretiminde işbirliği yapabiliriz. ihtiyacı var ve Türkiye üretimde güçlü.

Dünya Ticaret Örgütü’ne kayıtlı yüzde 100 Irak sermayeli bin 482 şirket bulunduğunu kaydeden Avdagic, Türk gayrimenkul sektöründe büyük paya sahip Iraklıların 2020’de 6 bin 674, ilk çeyrekte 1461 konut aldığını bildirdi. bu yılın .

Gerçek bir işbirliği için iki odaya başkanlık edelim

Bağdat Ticaret Odası Başkanı Firas Rasoul Kafer, Irak ile Türkiye arasındaki ilişkilerin güçlenmesi için her zaman çalıştıklarını belirterek, “Türk kardeşlerimizle ciddi ve gerçek bir işbirliği olması için iki oda olarak öncü olalım. Bu sayede iki ülke olarak gerçek ve sürdürülebilir kazanımlar elde edebiliriz.” Cümleler kullanın.

Iraklı işadamlarının birikimlerinden İstanbul’da faydalanmalarını istediklerini belirten Kafer, “Birkaç yıl önce güvensizlikten bahsediyorduk. Şimdi ne mutlu ki hükümetimizin akıllı adımları sayesinde istikrar geldi diyebiliriz. Türk firmalarının buraya gelmesini istiyorum.” Önce Irak’a herkesten önce gelip yatırımlara katılmasını istiyorum.” açıklama yaptı

Irak’ın çok verimli topraklara sahip olduğunu belirten Firas Rasool Kafir, tarım ve hayvancılık sektöründe yatırım yapmak isteyen girişimcileri ülkelerine davet etti.

Kaynak: Ito
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın