medyauzmani.com
İşyeri kira gelir tablosunda kiracılara uygulanan stopaj kesintisi ev sahibinin gelirine eklenir mi? – Özgün Fikirler

İşyeri kira gelir tablosunda kiracılara uygulanan stopaj kesintisi ev sahibinin gelirine eklenir mi?

Stopaj vergisi yüzdesi 2020 için beş ay boyunca yüzde 10 düşerek mal sahibinin gelirine eklenir mi?

İş yeri kiracısı toplam gelirini 2020 yılında beyan eder. Kiracı tarafından yapılan toplam gelir vergisi stopajı (%10 ve %20) 2020 yılı için yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanacak vergiden mahsup edilir.

Mükellefimizin yıllık gelir vergisi beyannamesi defter beyanına göre verildiğinde beyannamedeki ‘Muafiyet Kazanç Bildirimi’ sütununu doldurduktan sonra genç girişimcinin muafiyeti düzeltilip manuel olarak sıfırlanacak mı? Diğer İndirimler sütununu doldurup ilgili tutarı manuel olarak mı işlememiz gerekiyor? İş yerinin kira geliri çekinceye tabi olup, 2020 yılında toplam 16.000 TL; Konut kira geliri 1.600 TL Başka geliri olmayan bu kişi için kira beyannamesi vermemiz gerekiyor mu?

1- Konu hakkında bilgimiz bulunmamaktadır. Lütfen GİB e-Beyanname departmanı ile iletişime geçiniz.

2- Verdiğiniz rakamlara göre GMSI belgesi verilmemektedir.


Kaynak: ismmo
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makaledeki belirli içerikten yola çıkarak işinizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Gerçek veya tüzel, özel veya resmi kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılması sonucunda doğabilecek kayıp veya zararlardan sorumlu değildir.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın