https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
ISO: Türkiye’nin Sanayi İhracat İklimi Endeksi Ocak’ta 49,9 oldu - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » ISO: Türkiye’nin Sanayi İhracat İklimi Endeksi Ocak’ta 49,9 oldu

ISO: Türkiye’nin Sanayi İhracat İklimi Endeksi Ocak’ta 49,9 oldu

Türkiye’nin imalat sektörünün önemli ihracat pazarlarındaki çalışma koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi, Ocak ayında 49,9 olarak kaydedildi. Endeksin eşik değerin 50,0’ye yakın olduğunu fark etmesi, ihracat talep koşullarının yıl başında genel olarak durağan olduğuna işaret ediyor.

Ocak ayında Türk imalat sektörünün en büyük ihracat pazarlarında farklı trendler gözlendi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ekonomik aktivite güçlü bir şekilde arttı. Avrupa’daki tek hareketli pazar, imalat üretiminin Eylül 2018’den bu yana en yüksek oranda arttığı, İngiltere’deki üretimin önemli bir düşüş kaydettiği, Almanya’nın ise sınırlı da olsa büyüdüğü Hollanda’dır. Suudi Arabistan, izlenen tüm PMI ülkeleri arasında en yüksek artışı kaydetti.

Türkiye imalat sektörünün önemli ihracat pazarlarındaki işleyiş koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İhracat İklimi Endeksi Ocak 2021 sonuçları açıklandı. Endekste 50,0 eşik değerinin üzerinde ölçülen tüm rakamlar ihracat ikliminde bir iyileşmeye işaret ederken, 50’nin altındaki değerler bir bozulmaya işaret ediyor.

Aralık ayında 50,5 olan İstanbul Türk Sanayi Odası İhracat İklimi Endeksi Ocak ayında 49,9 olarak kaydedildi. Endeksin eşik değerin 50,0’ye yakın olduğunu fark etmesi, ihracat talep koşullarının yıl başında genel olarak durağan olduğuna işaret ediyor. Ocak ayında Türk imalat sektörünün en büyük ihracat pazarlarında farklı trendler gözlendi. Pazarın yaklaşık yüzde 6’sını oluşturan Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomik aktivite güçlü bir şekilde arttı ve büyüme yaklaşık altı yılın en hızlı temposunu yakaladı. Koronavirüs (COVID-19) salgınını kontrol altına almaya yönelik katı kısıtlamaların ekonomik faaliyeti engellediği Avrupa’da talep koşulları daha az olumluydu. Birleşik Krallık üretimi Ocak ayında önemli ölçüde düştü ve daralma geçen yılın Mayıs ayından bu yana en keskin olanı oldu. Almanya yılın başında sınırlı da olsa büyümeyi başardı. Ancak aktivitedeki artış, mevcut yedi aylık genişleme döneminde en düşük hızda kaydedildi. Fransa, İtalya ve İspanya gibi diğer ülkelerde üretim düştü. Avrupa’daki tek hareketli pazar, imalat üretiminin Eylül 2018’den bu yana en yüksek oranda arttığı Hollanda oldu.

En yüksek artış Güney Arabistan’da gerçekleşti

Türkiye’nin imalat sanayi ihracat pazarının yaklaşık yüzde 2’sini oluşturan Suudi Arabistan’da ekonomik aktivite, PMI’ın takip ettiği tüm ülkeler arasında en yüksek artış oranına sahip ülke oldu. Ülkede petrol dışı ekonomik faaliyet son 15 ayın en güçlü büyümesini kaydetti. Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar, Ocak ayında üretim artışı kaydeden diğer Orta Doğu ülkeleri arasında yer aldı. Mısır ve Lübnan ise daralma bölgesinde kaldı. Rusya’da ekonomik aktivite son dört ayda ilk kez büyüme bölgesine girdi. BRIC ülkelerine bakıldığında Çin ve Hindistan’da ekonomik aktivite genişlerken, Brezilya Temmuz 2020’den bu yana ilk kez daraldı. Bu dört ekonomi Türkiye’nin imalat sanayi ihracat pazarının yaklaşık yüzde 4’ünü oluşturuyor.

IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında şunları söyledi:

Covid-19 salgını ve sınırlama kısıtlamalarının kapsamı, dünya genelinde talep koşullarının ana belirleyicisi olmaya devam ediyor. Avrupa’nın birçok yerinde, Türk imalatçılarının bu pazarlara ihracat yapma kabiliyetini sınırlayan katı prosedürler uygulanmaktadır. Öte yandan, ABD’de Ocak ayında kaydedilen güçlü büyüme bu zayıflığı telafi edecek gibi görünüyor. Aşı başvuruları hızlandıkça, pandeminin talep eğilimleri üzerindeki etkisinin giderek azalacağını umuyoruz.”


Kaynak: ISO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın