https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İSO Başkanı Bahjivan: “Bu emtia fiyatlarıyla enflasyonu yurt dışından ithal edeceğiz gibi görünüyor” - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » İSO Başkanı Bahjivan: “Bu emtia fiyatlarıyla enflasyonu yurt dışından ithal edeceğiz gibi görünüyor”

İSO Başkanı Bahjivan: “Bu emtia fiyatlarıyla enflasyonu yurt dışından ithal edeceğiz gibi görünüyor”

Habertürk’te yayınlanan Para Gündem programına Ebru Baki’nin konuğu olan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçevan, Türkiye’deki güncel ekonomik gelişmelere ilişkin görüş ve değerlendirmelerini paylaştı.

Haberturk.com Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Barlas’ın ekonomi gündemine ilişkin sorularını yanıtlayan Bahcivan, Covid-19 pandemi sürecinin sanayi sektörüne etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İSO Bahçıvan Başkanı, özellikle Çin’den tarım ürünlerine çılgın bir talep olduğunu belirterek, “Emtia fiyatları böyle oldukça yurt dışından enflasyon ithal edeceğimiz garanti gibi görünüyor” dedi.

“Sabırlı ve biraz daha temkinli olmamız gerekiyor” diyen Bahjivan, “Öte yandan rakamlardan bahsedecek olursak sanayi tarafındaki gelişmeler olumlu gelişiyor. Pazartesi günü açıkladığımız PMI 54.4 oldu ve bu da çarkların döndüğünü gösteriyor. “İç piyasada hizmet sektöründe artmayan tüketim hanehalkı tüketiminde artışa neden oldu. Sanayideki artışın iki temel nedeni evde geçirilen sürenin artması. İçişleri Bakanlığı evden eğitim, sadece bizde değil, dünyada da.”

Bustani: Mesleki eğitim çok önemli

Sektörde istihdam konusuna da değinen Bahjivan, “İstihdam edilen birçok sanayicimizle konuştuğumuzda yapısal değişim konusu gündeme geliyor. Ara eğitim dediğimiz mesleki eğitim çok önemli. Sektörü güzelleştiren bilgiler. Sanayide çalışacak ortalama eleman açısından cazip olması çok önemli.Meslek okulları çok önemli.Meslek liselerine ilgi tekrar artırılmalı.Meslek liseleri ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile 7/24 iletişim halindeyiz. En önemli konu Türkiye’nin geleceğine katkı sağlayacaktır.Elbette sabrı düşünürsek Orman bir ormandır, onu suladığımızda mükafatını alırız.”

Bahçevan, yeni açıklanan ihracat rakamlarıyla ilgili olarak, “İhracattaki olumlu gelişmenin iki ana nedeni var. Uzakdoğu’dan Batı’ya mal akışının aksaması Türkiye’yi arz açısından cazip hale getirdi. Bu pandemide tedarik meselesinden daha çok etkilendik ve çözüme yönelik duruşumuz dinamik bizi olumlu etkiledi.Bu pozisyonlar ihracatta sürdürülebilir başarı elde etti.”

“Emtia fiyatlarındaki çılgın artış”

Bugün açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendiren Bahjivan, “Dünyada emtia fiyatlarında çılgın bir artış var. Hangi sektör temsilcisiyle görüşürsek konuşalım özellikle Temmuz ve Ağustos aylarından itibaren yüzde 34’e varan artış var. bizim yapmadığımız emtia sanayi ve tarım 2 ay 3 ay çalışıyor bu birikimi gösterdi emtia fiyatları böyle oldukça yurt dışından enflasyon ithal edeceğimiz garanti gibi duruyor tarım ürünleri açısından ,Çin çılgın talep yarattı.Açılışlar başlarsa talep artacaktır.2021’de gıda hammadde fiyatları üzerinde fiyat baskısının güçlü olacağını düşünüyorum.

Gıda fiyatlarını da etkileyen tarım sektöründeki son duruma ilişkin bir soruyu Bahjivan, şöyle yanıtladı:

Tarım ekonomik bir faaliyet olarak görülmelidir. Kaynaklarımızı en yüksek katma değerle nasıl değerlendireceğimizi düşünmeliyiz. Topraklarımızın çoğu boş ve biz bu topraklarda hiçbir şey üretmiyoruz. 4,5 milyar dolar değerinde yem bitkileri ithal edildi. Neden yarısını doğaya geri döndüremiyoruz? Maalesef tarımda teknolojiyi iyi geliştiremedik. Suyumuzu ve toprağımızı doğru kullanmamız gerekiyor. Doğru analiz edildiğinde Türkiye sorunlarının büyük bir bölümünü çözmektedir. Son zamanlarda ISO gibi sektörel tedarik zinciri toplantıları gerçekleştirdik. Çeşitli sektörlerimiz için demir çelik, petrokimya ve tarım ürünleri ile başladığımız bu toplantılara ihtiyaç oldukça devam edeceğiz. Burada, savunma sanayinde çok önemli gelişmeler olduğunu fark ettik. Savunma sanayiinde çok yol kat etmiş bir ülkenin tarımda da bu sorunu çözeceğine inanıyorum” dedi.


Kaynak: İstanbul Sanayi Odası
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın