medyauzmani.com
İskoçya halkı bağımsızlıktan vazgeçmiyor – Özgün Fikirler

İskoçya halkı bağımsızlıktan vazgeçmiyor

İngiltere Yüksek Mahkemesi, İskoçya’nın İngiltere Başbakanı Liz Truss ve İngiliz hükümetinin rızası olmadan bağımsızlık referandumu düzenleme yeteneğiyle ilgili davayı önümüzdeki hafta görmeye başlayacak.

2014 yılında İngiliz hükümetinin onayıyla yapılan referandumda İskoçya halkı yüzde 45’e yüzde 55 oranında bağımsızlığı reddetmişti. Ancak iktidardaki İskoç Ulusal Partisi, İngiltere’nin referandumdan iki yıl sonra Avrupa Birliği’nden ayrılma kararının sınırı tamamen değiştiren bir gelişme olduğunu savunuyor.

Sturgeon, geçen yıl yapılan seçimlerde halkın bağımsız partileri desteklemesine rağmen onlara 19 Ekim 2023’te yeni bir referandum yapma görevi verdiğini söyledi.

BBC’ye verdiği bir röportajda referandumun yapılacağından emin olup olmadığı sorulduğunda Sturgeon, “Bekleyip mahkemenin ne karar vereceğini görelim” dedi. “İskoçya’nın bağımsız olacağına inanıyorum” dedi.

İskoç lider, Yüksek Mahkeme’de başarısız olursa ve bunu referanduma dönüştürürse, 2024’te İskoç bağımsızlığı konusunda genel seçim düzenleme sözü verdi.

Pazar günkü bir röportajda Sturgeon, öncelikli olarak seçmese de son çare olarak harekete geçeceğini vurguladı.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın