medyauzmani.com
İran’ın Zahidan kentinde üniversite dersleri 7 Ekim’e kadar askıya alındı. – Özgün Fikirler

İran’ın Zahidan kentinde üniversite dersleri 7 Ekim’e kadar askıya alındı.

İranTürkiye’nin güneydoğusundaki Zahidan ilinde Cuma namazı sonrası protestolara ateş açan yangında 19 kişi öldü, 20 kişi yaralandı, bugün okullar tatil edildi ve Zahidan Üniversitesi’nde Ekim ayında derslere ara verildi. 1-7.

İranResmi IRNA ajansına göre, Milli Eğitim Genel Müdürlüğü, Sistan-Belucistan eyaletinin Zahidan kentinde meydana gelen olayın ardından yaşanan aksama nedeniyle okulların Cumartesi günü tatil edildiğini duyurdu.

Zahidan, Kurin ve Nusretabad illerinde tüm okullarda derslere ara verilirken, Zahidan Üniversitesi’nde 1-7 Ekim tarihleri ​​arasında derslere ara verildi.

Yaşanan isyanların ardından ailelerin durumunun iyi olmadığı ve bunu göz önünde bulunduran Milli Eğitim Genel Müdürlüğü’nün bugün tüm okullarda okulu tatil ettiği söyleniyor.

Ne oldu?

İran basında, güneydoğudaki Sistan-Baluchestan eyaletinin Zahidan kentinde bir polis karakoluna ateş açıldığı ve vatandaşlar Cuma namazından sonra bir meydanda toplandığını bildirdi.

Olayda kentte bir meyhane, bir itfaiye aracı ve bir banka şubesinin de yandığı bildirildi.

Sistan-Belucistan Valisi Hüseyin Muderis Hiyabani, olayda 19 kişinin hayatını kaybettiğini, 20 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Hiyabani, sayının hem halkı hem de polisi kapsadığını, detayların daha sonra açıklanacağını söyledi.

Sosyal medyada yayınlanan resimlerde polise saldıran kişilerin ateş açtığı ve çok sayıda kişinin yaralandığı görüldü.

Olayla ilgili devlet televizyonuna bilgi veren Sistan-Belucistan Emniyet Müdürü Ahmed Tahiri, “Bu olay, teröristlerin ibadet edenlerin yanına gelip camiye ve polisin ibadet edenlerin önünde ateş açmasıyla meydana geldi. vatandaşlar çıkıyordu. Cuma namazı.” sözlerini kullandı.

Ülkedeki Sünni dini liderlerden ve Zahidan şehrinin Cuma İmamı Mevlevi Abdülhamid İsmailzehi de şehirde olup bitenlerin anlaşılmasını isteyerek, “Bu olay üzücü ve üzücü. Bu olay araştırılmalıdır. “Bugünkü olaylara hangi ellerin karıştığını bize bildirin.” dedi.

Kaynak: AA / Haydar Şahin – Güncel

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın