medyauzmani.com
İran’daki protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 185’e yükseldi. – Özgün Fikirler

İran’daki protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 185’e yükseldi.

Norveç’ten UST’nin internet sitesinde yayınlanan bir raporda, ülkede yaklaşık üç hafta süren protestolarla ilgili ayrıntılara yer verildi.

Ülkenin 31 ilinden 17’sinin istatistiklerinin yer aldığı raporda, en fazla can kaybının Sünni nüfusun en yoğun olduğu Sistan-Belucistan bölgesinde meydana geldiği belirtildi.

Raporda, Sistan-Belucistan ilinde 90, Mazenderan’da 27, Gilan ve Batı Azerbaycan’da 12, Tahran ve Kürdistan’da 8’er, Kirmanşah’ta 7, Elborz’da 5, Horasan-ı Rezevi’de 3, İsfahan, Kazvin, Kohgiluye-Buyer Ahmed, Zencan ve Doğu Azerbaycan’da 2, İylam, Buşehr ve Simnan’da 1’er gösterici hayatını kaybetti.

Hayatını kaybeden protestoculardan 19’unun 18 yaşın altında olduğu vurgulandı.

21 GÜVENLİK KİŞİSİ ÖLDÜ

Ayrıca İran haber ajansı IRNA, Emini’nin ölümünün ardından başlayan sokak protestolarında 21 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Hayatını kaybedenler arasında Devrim Muhafızları Ordusu askerleri, istihbarat teşkilatı mensupları ve milis (Besic) mensuplarının da olduğu bildirildi. Ayrıca 200’den fazla güvenlik görevlisinin de yaralandığı bildirildi.

BİRÇOK BANTU MAL ZARAR GÖRDÜ

Ülke geneline yayılan protestolarda çok sayıda kişinin malının da zarar gördüğü bildirildi.

Devrim Muhafızları Ordusu’na yakın olduğu bilinen Fars Haber Ajansı’nın yayınladığı habere göre, olayda 15 polis arabası, 70 metrobüs istasyonu, 170 metrobüs, 323 banka şubesi, 85 ambulans ve 30 itfaiye aracı imha edildi.

Öte yandan İran’ın güneyindeki Buşehr Eyaleti Vali Yardımcısı Ekber Purat, Buşehr’de sözde liderlerin tespit edildiğini ve sokak gösterilerine katılan 200 kişinin tutuklandığını söyledi.

İRAN’DA GÖZLEMLER

13 Eylül’de Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad görevlileri tarafından gözaltına alındıktan sonra hastalanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini’nin 16 Eylül’de ölümü ülkeyi çileden çıkardı.

Emini’nin 17 Eylül’de memleketi Sakkız’daki cenazesinin ardından başlayan protestolar ülkenin birçok şehrine sıçradı.

İran devlet televizyonu 24 Eylül’de şiddete dönüşen protestolarda aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 41 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (UST), ülke genelinde protestolarda 154 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Bu olaylarda binlerce kişinin tutuklandığı söyleniyor.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın