medyauzmani.com
“İkinci el otomobil pazarında düşüş sürüyor” – Özgün Fikirler

“İkinci el otomobil pazarında düşüş sürüyor”

Motorlu Araçlar Bayileri Federasyonu (MASFED) Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el otomobil sektörünü değerlendirdi.

Pazarın ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 13 daraldığını kaydeden Erkoç, düşüşün önümüzdeki dönemlerde de devam edeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Erkoç, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2022 yılı Ocak-Ağustos döneminde ikinci el otomobil pazarında geçen yılın aynı dönemine göre %21,18 gibi önemli bir değişim olduğunu söyledi. Ağustos ayında 549.000 adet olan pazar, 2022’de 53’ün aynı ayında yüzde 12.92 düşüşle 478.000 adede geriledi. Pazar neredeyse durma noktasında” dedi.

Piyasadaki durgunluğun pek çok nedeni olduğunu anlatan Erkoç, “Ürünlerin üretiminde ve yönetiminde aksamalar devam ediyor. Salgın sonrası markaların tam olarak çalışmaması sorunlara yol açtı. Geçtiğimiz günlerde bazı firmalar, bu konuda bir açıklama yaptı. dünya çapında birçok fabrikayı kapatıp düşürürlerdi.Ülkelerin üretimi azaltacağını göstermesi, arz ve talep arasındaki uçurumun daha da açılacağını gösteriyor.Bu da fiyatların artmasına neden oluyor. fiyatların yükselmesine, döviz kurunun oynaklığına, banka kredisi almanın zorlaşmasına ve vadelerin kısalmasına neden oluyor. Önümüzdeki dönemde fiyatların artacağından kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Ötv İndirim beklentisi piyasayı kapattı

Kısa vadede ÖTV düzenlemelerinin beklenmediğini yineleyen Erkoç, “Vatandaşların ÖTV’nin düşürülmesine ilişkin beklentileri ve ekonomik belirsizlik de tüketicileri bekletiyor ve satışları aksatıyor. Şu anda sektördeki temel sorun yüksek banka faizi. Faiz oranları ve düşük faiz oranları… Enflasyon yükseliyor. , satın alma gücü düşüyor ve tüketiciler finansal zorluklarla karşı karşıya. Faizleri düşürmeden ve vade sayısını artırmadan piyasanın devam etmesi zor.” dedi.

Usulsüzlükler çözülmeli

Otomobil satışında verilen 6 ay 6 bin kilometrenin insanları etkilemediğini, bu nedenle stoku çözmenin bir yolu olmadığını anlatan Erkoç, “Daha önce de açıkladığımız gibi trafiğe kayıtlı olmayan ve Vergi ödemeyen adımlar altında araba alıp satmak bu yasadan etkilenmez, çünkü “Stoklamaya ve piyasayı bozmaya devam ediyorlar. Fiyat enflasyonunu önlemek için kayıt dışı satanların önüne geçilmelidir” dedi.

Kaynak: Carmedya.com / Araçlar

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın