https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İhtiyaç kredisi kullanan kişi sayısı geçen yıl 1,1 milyon artarak 34,5 milyona ulaştı. - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » İhtiyaç kredisi kullanan kişi sayısı geçen yıl 1,1 milyon artarak 34,5 milyona ulaştı.

İhtiyaç kredisi kullanan kişi sayısı geçen yıl 1,1 milyon artarak 34,5 milyona ulaştı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Aylık Bülten

Temmuz 2021

Kredi kuruluşlarına kullandırılan nakdi kredi tutarı 4,1 trilyon TL’ye ulaştı.

2021 yılı Temmuz ayı itibarıyla Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne üye kuruluşlardan sağlanan nakdi krediler, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15 artarak 4.075 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankalar 3943 milyar TL, finansal kiralama şirketleri 61 milyar TL, finans şirketleri 38 milyar TL ve faktoring şirketleri 33 milyar TL nakdi kredi kullandırdı.

2021 yılı Temmuz ayı itibarıyla tasfiye edilecek alacak tutarı 177 milyar TL’dir. Tasfiye edilecek alacakların 169 milyar TL’si bankalara; 5 milyar TL finansal kiralama şirketlerine, 1,8 milyar TL faktoring şirketlerine ve 1,4 milyar TL finansman şirketlerine aittir.

Tasfiye edilecek alacakların toplam kredilere oranı, 2021 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 0,5 puan azalarak %4,2 oldu.

Ticari krediler 3,1 trilyon TL’ye ulaştı

Ticari krediler yüzde 14 artarak 3.132 milyar TL oldu. Ticari kredilerin toplam içindeki payı ise yüzde 77 oldu. İşletme kredilerinde en yüksek paya yüzde 28 ile imalat sanayi sahiptir. Yüzde 10 ve üzerinde paya sahip diğer önemli sektörler toptan ve perakende ticaret ile inşaattır.

Alacak oranı en yüksek segment Temmuz 2021’den itibaren tasfiye edilecek; Taahhüt sektörü yüzde 9,6 büyüdü. Bu sektörü yüzde 6 ile enerji sektörü, toptan ve perakende ticaret ve yüzde 5,2 ile turizm sektörü izledi.

Bireysel krediler 945 milyar TL oldu

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından sağlanan bireysel krediler yüzde 19 artarak 945 milyar TL oldu.

Tüketici kredilerinin yüzde 46’sını tüketici kredileri, yüzde 30’unu konut kredileri, yüzde 19’unu kredi kartları ve yüzde 5’ini taşıt kredileri oluşturdu. Bireysel kredilerde tasfiye edilecek alacak oranı bir önceki yıla göre 0,3 puan azalarak yüzde 2,4 olarak gerçekleşti.

Bireysel kredi kullanan müşteri sayısı 34,5 milyona ulaştı

Bireysel kredi kullanan kişi sayısı (tahsili gecikmiş alacaklar hariç) geçen yıl 1,1 milyon kişi artarak 34,5 milyon kişiye yükselirken, ortalama kredi bakiyesi 27,4 bin TL oldu.

İlk kez kredi kullananlar

Temmuz ayında 107 bin kişi ilk kez kredi kartı kullandı, 89 bin kişi ihtiyaç kredisi kullandı, konut kredisi kullananların sayısı ise 15 bine ulaştı. 82 bin kişi ilk kez kredili mevduat hesabı kullandı.

İstanbul, ihtiyaç kredisi bakiyesinin en yüksek olduğu ildir.

Temmuz 2021 itibarıyla İstanbul’da 299 milyar TL, Ankara’da 90 milyar TL ve İzmir’de 63 milyar TL var. İstanbul, yüzde 28 ile son 12 ayda bireysel kredi bakiyesinin en fazla arttığı il oldu. Kişi başına ortalama ihtiyaç kredisi (kredi kartı dahil) bakiyesinin en yüksek olduğu iller sırasıyla Ankara, İzmir ve Tekirdağ oldu.


Kaynak: Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın