medyauzmani.com
İhracat rakamları 252 milyar doları aştı – Özgün Fikirler

İhracat rakamları 252 milyar doları aştı

Bakan Varank, Yalova Yeterlilik ve İstihdam Merkezi ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Test-Kalibrasyon Merkezi’nin etkileyici törenine katılarak olayları aktardı.

İHRACAT 252 MİLYAR DOLARI AŞTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Son dönemdeki artış nedeniyle ihracat rakamları 252 milyar doları aştı. Bu rakamları petrol satarak aldık, gaz ihraç ediyoruz hayır. güçlü üretim endüstrileri.

Bakan Varank, Yalova Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ( vb ) ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Test-Kalibrasyon Merkezi etkinliğe katıldı. Burada konuşan Bakan Varank, ülkenin kaos döneminden geçtiği bu dönemde Türkiye’nin kararlılıkla hareket etmeye devam ettiğini söyledi. Pandemi sürecinde zincirlerin kırıldığını ve Türkiye’de şirketlerin çarklarının hızla dönmeye devam ettiğini vurgulayan Varank, “Dünyada birçok ülke Ukrayna-Rusya savaşı ve ardından gelen enerji krizi nedeniyle finansal kriz içinde olsa da. , Merak ediyorum, biz bu politikalarla ülkemizi nasıl daha iyi bir yere getirebiliriz. Doğru bak, ihracat rakamları son dönemin ivmesiyle 252 milyar doları aştı. Biz bu rakamları petrol satarak aldık, gaz ihraç ediyoruz, Hayır.Güçlü imalat sanayilerimizle 252 milyar dolar ihracat yapıyoruz.Bunu otomobil,makine,kimya,mobilya,tekstil gibi sektörlerimizle başarıyoruz.Her zaman söylediğimiz bir şey var.Özel sektörün başarısının sırrı gizli cevval iş adamlarımızın mücadeleci ruhunda… Ancak öte yandan hükümetin öncü rolünü ve destek sistemlerini de göz ardı etmemek lazım. ülkemizin kalkınmasının ve vatandaşlarımızın refahının garantisi olarak üreticilerdir. “

TÜRKİYE’YE DÖNEN PEPI TARİHİN EN ÜSTÜNDE

türk ürünleri vbVarank, s’nin sayı ve kalitesinin artması için bakan olarak gerekli desteği verdiğini açıklayan Varank, şunları kaydetti:

“Şu anda bakanlığımızın çalışmaları nedeniyle Türkiye’deyiz. vbOlmayan şehir yoktur. vbMüşteri sayımız 341’e yükseldi. Ancak Cumhurbaşkanımızın her zaman söylediği gibi meşhur bir deyişimiz var, ‘Durma, devam et’. Ceval uzmanlarımıza güvenin, 341 OSB artık yeterli değil. Belki 400 yeterli olmaz. Allah’a şükür, Türkiye’ye ilgi tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Sektörümüzden insanlar bizi nerede görse hep aynı soruları soruyorlar, ‘Bakanım bir yere ihtiyacımız var, bize yardım eder misiniz?’ onlar söylüyor. Lütfen bize parayı nereye yatıracağımızı gösterin diyorlar. Türkiye’de nereye giderseniz gidin, bu bir deneyimdir. Yalova’da ekonomik temel tek bir yerde kurulur. Aslında Türkiye’de ekonomiye yönelik eleştirilerin yarattığı karamsar ortamın tam tersi yaşanıyor. İnanın yatırımcılara yer bulmakta zorlanıyoruz. Yatırımcılarımıza, özellikle de büyük yatırımlara ihtiyaç duyanlara mülk sunarken büyük zorluklarla karşı karşıyayız. Bu nedenle Edirne’den Diyarbakır’a, Samsun’dan Adana’ya 44 yeni OSB seçimi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “

“OSB’DE İLK MALZEMELER OLACAK”

Varank, yeni OSB’lerin yatırımcılara kolaylık sağlayacağını söyledi. Varank ayrıca Yalova Makine İhtisas OSB’nin yenilikçi, yeşil ve sürdürülebilir üretim vizyonunu buraya koyduğunu açıkladı. OSB’nin çevresel ayak izine sahip olacağını kaydeden Varank, şunları kaydetti:

“Sürekli bir su yönetimi göleti, yağmur suyu toplama altyapısı, sokak aydınlatması için yenilenebilir enerji, akıllı elektrikli araç, otopark hizmetleri, atık yönetim sistemi, laboratuvarlar, okullar, fakülteler, teknik enstitüler olacak. Bu anlamda OSB’nin vizyoner yöntemlerinin tüm OSB’lere pusula olması gerektiğini düşünüyorum. Sadece OSB değil, ülkede yerel yönetim sistemlerini gerektiği gibi sürdüremeyen belediyeler de var. Bakın ben Eskişehir’den geldim. Eskişehir’de çok az yerde yağmur suyu drenaj tesisleri bulunmaktadır. Yunus Emre Caddesi var. Eskişehir’in merkezinde bir caddedir ve orada kanalizasyon sistemi yeterli olmadığı için kanalizasyon kamyonları şehre gelerek kanalizasyon sorununu çözmeye çalışır. Onlara sorarsanız belediyeleri çok iyi yönetiyoruz diyorlar. Ya Eskişehir’in ortasındaki kanalla baş edemezsen. Bakın, işlerin nasıl yapıldığını görmek istiyorsanız, size vizyonu gösterelim. OSB’de görelim. Size şimdi nasıl inşa ettiğimizi öğretiyoruz, burada gelecek için planlar yapıyoruz. Yeter ki vatandaşlarımız burada mağdur olmasın. Bunu söylediğimde bana kızıyorlar, ‘Sayın Bakanım neden siyaset yapıyorsunuz? Nasıl siyaset yapmayayım? Evet, AK Partili olarak yeniden siyaset yapacağız. Vatandaşımıza kimin hizmet ettiğini, kimin yapamayacağını doğru bir şekilde anlatacağız. En iyi örnekleri oluşturarak vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu hizmetleri onlarla buluşturacağız” dedi.

YILDA 2.800 KİŞİ HEDEF İSTİHDAM

Bakan Varank ayrıca Yalova Makine İhtisas OSB’nin Entegre Haberleşme ve Güvenlik Sistemi Projesi’nin 2023 mali programına sunulduğunu söyledi. Vakfın kurulduğu yeri anlatan Varank, ek eğitimlerin verildiği Yalova Kaliteli İstihdam Merkezi olduğunu söyledi. Amacı yılda 2 bin 800 kişiyi istihdam etmek olan sağlanacak. Varank, marka kanalı üzerinden 14 milyon bütçeli projeye 6 milyon lira destek verdiğini söyledi.

Varank, TSE Test-Kalibrasyon Merkezi’nde yılda 2 bin test işinin sağlanacağını belirterek, şunları kaydetti:

“Yakın zamana kadar ülkemizde test hizmetleri konusunda büyük eksiklikler vardı. Neyse ki bu eksiklikleri gidermek için son 20 yılda önemli adımlar attık. Bu merkezde mekanike hitap edecek bir tesis olacak, Marmara bölgesi genelinde otomotiv, tersane, denizcilik ve demiryolu sektörlerinde daha önce yapılmayanların bu bölgede denenmesine olanak sağlayacak.Bu sayede bir yandan firmalarımıza zaman kazandıracak, diğer yandan da firmalarımıza zaman kazandıracağız. Öte yandan paramızın ülkede kalmasını sağlayacağız.” Varank, Türkiye’de daha önce yapılmayan koltuk yakma gibi testlerin de merkezde yapılacağını söyledi.AK Parti liderleri Yalova Meliha Akyol, Ahmet Büyükgümüş, TSE Başkanı Mahmut Sami Şahin ve Yalova Makine İhtisas OSB Başkanı Direnç Özdemir de etkinlikte bir konuşma yaptı.Konuşmaların ardından protokol üyeleri butona basarak siteyi birlikte aktif hale getirdi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın