https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İhracat İzahnamesindeki Değişiklikler – Muhasebe Haberleri - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » İhracat İzahnamesindeki Değişiklikler – Muhasebe Haberleri

İhracat İzahnamesindeki Değişiklikler – Muhasebe Haberleri

mide bulantısı

Kanuni Genelge 25.03.2021 / 66

İhracat yayınında yapılan değişiklikler

Hazine ve Maliye Bakanlığının 09.02.2021 ve 18.02.2021 tarihli yazıları ile ihracat izahnamesinde bazı değişiklikler yapılmıştır.

Hazine ve Maliye Bakanlığının 09.02.2021 ve 18.02.2021 tarihli yazıları ile ihracat izahnamesinde aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır.

⎯ İhracatçı tarafından DAB talep edilmesi halinde, diğer şartların yanı sıra, ihracatçının hesabına yurt içindeki başka bir hesaptan döviz veya Türk Lirası havalesi yapılması kaydıyla DAB düzenlenmesi mümkündür.
⎯ “Fiili İhracat Maliyetleri” başlıklı 12. maddesinin 4. fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.
⎯ Genelgenin 29. maddesinin üçüncü fıkrasına göre, vergi daireleri veya vergi dairesi müdürlükleri tarafından ihracat hesabının kapatılması için bildirim tarihinden itibaren 10 iş günü içinde ilgililere 90 gün ihtarı gönderilir. Bu uyarı süresi içinde ihracatçılar, ihracat hesabını kapatmak veya ilgili vergi dairesi veya vergi dairesi müdürlüğünün mücbir sebep veya haklı durumunu belgelemek zorundadır.

Değişikliğe göre, ihracat bedelinin takasta kullanılabilmesi için, fiyatın ibraz edildiği veya anılan genelgenin 29 uncu maddesi uyarınca gönderilen ihtarın süresi içinde indirim talebinin yapılması gerekiyor. Yapılan değişiklikler aşağıdaki karşılaştırma tablosunda gösterilmiştir.


Kaynak: TÜRMOB
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın