https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İhracat faturası ve vergisiz fatura düzenleyen elektronik fatura mükellefleri ağ geçidi yöntemini kullanabilir mi? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » İhracat faturası ve vergisiz fatura düzenleyen elektronik fatura mükellefleri ağ geçidi yöntemini kullanabilir mi?

İhracat faturası ve vergisiz fatura düzenleyen elektronik fatura mükellefleri ağ geçidi yöntemini kullanabilir mi?

Türkiye sınırlarına girmeyen transit ticaret kapsamındaki satışlar elektronik ihracat faturası olarak mı düzenlenmeli?

hayır. Sadece gümrük çıkış beyannamesi ile yurt dışına giden mallar ihracat elektronik faturası olarak faturalanmalıdır. GÇB ekinde yer almayan bir faturanın kağıt fatura veya gönderenin elektronik arşiv mükellefi olması halinde elektronik arşiv faturası olarak düzenlenmesi gerekir.

İhracat faturası ve vergisiz fatura düzenleyen elektronik fatura mükellefleri ağ geçidi yöntemini kullanabilir mi?

Portal yöntemini kullanarak yolcu veya ihracat refakat faturası düzenleyen mükellefler, bu faturaları GİB portalı üzerinden manuel olarak gönderebilecekleri gibi, uyumlu yazılımlar kullanarak da ihracat faturası veya refakatçi eşya faturası düzenleyebilirler.
Regülasyon mümkündür. Ayrıca yolcu veya ihracat beraberindeki eşya GİB portalı üzerinde test ortamında faturalandırılabilmektedir.

Ancak GİB portalı yeterli gezinme sağlamadığından yolcu ve ihracat eşyası faturaları kapsamında düzenlenecek elektronik faturalarda bu yöntem önerilmemektedir.


Kaynak: Efatura RA
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın