https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İBB Şehir Tiyatroları, Haziran ayında da online kültür sanat etkinliklerini sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » İBB Şehir Tiyatroları, Haziran ayında da online kültür sanat etkinliklerini sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

İBB Şehir Tiyatroları, Haziran ayında da online kültür sanat etkinliklerini sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

Geçmişte büyük beğeni toplayan oyunlardan sekizi İBB Şehir Tiyatroları Youtube manşetinde sanatseverlerle buluşuyor.

İstanbul Büyükşehir Tiyatroları (İBB), korona virüs salgını sürecinde sahnelerin kapandığı sevilen oyunlarını dijital ortamda yayınlamaya devam ediyor. İBB Şehir Tiyatrosu oyunlarını ilgiyle takip etti; Hürrem Sultan, Romeo ve Juliet, Maskeli İnsanlarla Tehlikeli İlişkiler perdelerin hiç kapanmadığı dijital ortamda seyircisiyle buluşuyor.

İBB Şehir Tiyatroları’nın haziran programında yetişkin oyunlarının yanı sıra dört çocuk oyunu da yer alıyor. Hosu’nun Utanç, Keloğlan, Oyuncağın Sırrı ve Tembel Memiş İBB Şehir Tiyatroları Youtube adresinden izlenebilir.

Haziran ayında çıkacak yetişkin oyunları:

HÜRREM SULTAN 7 Haziran 2020 Pazar 15:00

Romeo ve Juliet Pazar 14 Haziran 2020 15:00

Maskeler 21 Haziran 2020 Paz 15:00

Tehlikeli İlişkiler 28 Haziran 2020 Paz 15:00

Haziran ayında çıkacak çocuk oyunları:

HOŞU’NUN UTANCI 6 Haziran 2020 Cmt 15:00

KELOĞLAN 13 Haziran 2020 Cmt 15:00

İşin sırrı oyunda 20 Haziran 2020 Cumartesi 15:00

Lazy Memis 27 Haziran 2020 Cmt 15:00

Haziran ayında çıkacak oyunlar ve temalar:

Hürrem Sultan

Kanuni’nin eşleri Hürrem Sultan ile Gülbahar Sultan arasında Kanuni’den sonra oğullarının iktidara gelmesi için bir mücadele vardır. Hürrem, Gülbahar’ın oğlu Şehzade Mustafa’nın yaşı ve becerileri nedeniyle iktidara yakın olmasından rahatsızdır. Hürrem, kızı Mihrimah Sultan ile evli olan Sadrazam Rüstem Paşa ile Şehzade Mustafa’ya komplo kurar. Sultan ile Mustafa’yı birbirine düşürerek aralarını açar. Sonunda kanun, Şehzade Mustafa ve Valide Sultan’ın adayı Hürrem cinayetlerine yeni bir acı getirecektir. Çünkü bu kez oğulları arasında ölümler ve ölümlerle sonuçlanacak bir taht mücadelesi başlayacaktır.

Yönetmenliğini Engin Uludağ’ın yaptığı, senaryosunu Orhan Asena’nın yazdığı oyunda Mazlum Keber, Ayşıgül Devrim, Radvan Çelebi, Salma Kutluğ, Benur Oyar, Kerem Yılmazer, Kan Başak, Murat Koşkuner, Hakan Güner, Münir Kutluğ, Hakan Güner Bilginer rol alıyor. Cem Uras And Doğan Altınel, Aslı İktu, Berna Oğuzütku, Sibel Seyhan, and Yonca İnal. Oyun 2004 yılında gösterildi.

Juliet’e karşı Romeo

Romeo ve Juliet, iki aile arasında bitmeyen kin ve düşmanlığın ortasında büyüyen büyük bir aşkın öyküsünü anlatıyor. Bu hikayeyi bir aşk efsanesine dönüştüren Shakespeare, “aşkın” temel bir resmini yaratır ve böylece acımasız toplumsal gerçekler ile gerçek aşk arasındaki karşıtlığı açığa çıkarır. Shakespeare’in büyük aşk trajedisinin altında yatan aile kavgası nedeniyle Romeo ve Juliet arasındaki aşk ancak aşıkların ölümüyle “ölümsüz” bir kimliğe bürünür.

Kamal Bashar William Shakespeare’in yönettiği oyunda. Mert Turak, Ecji Özdecici, Leyend Yılmaz, Hikmet Kormuksu, Selçuk Sokocay, Moj Akyamak, Ersin Omulo, Kaner Chanderli, Kubilay Benbekli Oglu, Selçuk Yüksel, Can Doğan, Mehmet Boldok, Nevzati Celine Türkmen, Serkan Bakak, Bahr Özge Guz, Murat Ghoris , Yasemin Güvenç, Hamet Erentürk, Melissa Demiran, Sinem Oluz, Berk Samur. Oyun 2011 yılında gösterildi.

maskeler

Savaşın ortasında kalan üç Filistinli kardeşin hesaplaşmasını anlatıyor. Maskeli kişiler, savaşın kardeşlik bağlarını bile koparan ezici zulmünün, insanları kin ve şiddette birbirinden ayırma biçiminin çok güzel bir örneği olarak resmedilir ve ilk kez bir “karşıt” muameleye maruz kalırlar. Bakmak”. Taner Barlas’ın yönettiği, Ilan Hatsur’un senaryosunu yazdığı oyunda Serdar Ursin, Levent Üzümcü ve Mehmet Gürhan rol alıyor. Oyun 2008 yılında gösterildi.

ciddi ilişkiler

Tehlikeli İlişkiler on sekizinci yüzyılın sonlarında Fransız aristokrasisinin bir eleştirisini sunuyor. Choderlos de Laclos’un yazdığı eserde, tutkulu bir aşk hikâyesinin merkezine, tüm değerlerden yoksun, ikiyüzlü bir toplumun yıkıcı tablosu çizilmiştir. Aleksandr Popovsky’nin yönettiği oyunda; Şebnem Köstem, Levent Üzümcü, Selin İşcan, Tomris İncer, Esra Ronabar, Ece Özdikici, Cemal Ahhan Şener ve İrem Arslan Aydın temsil edilmektedir. Oyun 2010 yılında gösterildi.

Çocuk Oyunları:

Utanç hoshu

Mutlu bir sabah, midesinde bir şey olduğunu fark eder ve ne olduğunu anlayamaz; Ailesine de soramıyor, açamıyor da. Kendi içine kapanır ve kabuklarını kapattığında etrafını yosunlar sarar. Yosunlara sarılan Hoşu’yu gören Kaya Balık, yosunları yiyerek onu kurtarır. Ancak tek derdi yosun yemektir, yardım etmek değil. Ancak Hoşu, kendisini kurtardığına inanarak çok iyi biri olduğunu düşünür ve ona açılmaya karar verir.

Zohal Ergen’in yönettiği, senaryosunu Şinasi Ekincioğlu, Süda Gil, Şahin Hatipoğlu, Hülya Arslan, Ersin Omulo, Şahnaz Bolen, Benur Oyar, Sevci Sakarya, Fulya Şirin, Metin Zakoğlu, Betül Kızıl, Kartal’ın oynadığı oyunda İbrahim Gül, Özgür Keser, Orkon Kavak, Abdurrahman Yılmaz ve Gizem Yılmaz. Oyun 2000 yılında sahnelendi.

Keloğlan

Yüzyıllardır anlatılan ve nesilden nesile aktarılan bir masalın kahramanı Keloğlan. Tembelliği her seferinde önüne geçse de çocuksu saflığı, pratik zekası ve yapıcı kişiliğiyle her zaman doğruya ulaşır. Genç seyirciler bu sevimli masal kahramanının maceralarını izlerken Karagöz, Ortaoyunu gibi artık unutulmaya yüz tutmuş geleneksel tiyatro türlerimiz üzerinden eğlenceli bir yolculuğa çıkarılıyor.

Senaryosunu Işıl Özgentürk’ün, yönetmenliğini ise Şevket Avşar, Suna Pekuysal, Hülya Arslan, Can Ertuğrul, Zümrüt Erkin, Murat Derya Kılıç, Caner Bilginer, Kutay Kırşehirlioğlu, Selçukılüksel, Ipşgiğlu, Somer Yolcu, İbrahim Gündoğan ve İbrahim Can’ın üstlendiği. Oyun 2006 yılında gösterildi.

İşin sırrı oyunda

Prenses Mira çok sıkılmıştır. Tüm krallıkta yalnız yaşıyor ve hiç arkadaşı yok. Bir gün iki korumasıyla ormanda yürüyüşe çıkarken kendisini “On Şövalye” olarak tanıtan Teo ile karşılaşır. Krallıktan biraz uzakta bir oyun ustası olan dedesiyle birlikte yaşayan Teo ve Mira, ilk karşılaşmalarında arkadaş olurlar. Ancak gardiyanlar geldiğinde Teo korkar ve kaçar. Kral ve Kraliçe’nin en büyük sorunu kızları Mira’nın mutsuzluğudur. Saray hocası her yolu denemiş ama prensesi mutlu edememiş. Son çare, eski oyun ustasıyla iletişime geçmektir. Oyundaki Sır, arkadaşlığın önemi hakkında bir oyundur.

Zerrin Akdenizli Çelenk ve Funda Özşener’in yazdığı, yönetmenliğini Şevket Avşar, Ali Karagöz, Melike Altınbaran, Y. Nezih Eyüboğlu, Berrin Akdeniz, Uskan Çelebi, Funda Köseoğlu, Mehmet Asa ve Berna Oguzutku’nun üstlendiği oyunda Barlas ve Doğan Altınel rol alıyor. Oyun 1999 yılında sahnelendi.

Tembel değil

Tembel Memiş, geleneksel Türk tiyatrosuna dayanan tipik Keloğlan masallarından derlenen bir oyundur. Emek ve emek olmadan tembelliğin değersiz olduğunu, güzelliğin ancak emekle yaratılabileceğini anlatmaya çalışan eğlenceli, eğitici ve düşündürücü bir oyundur.

Nurhan Karadağ’ın yazdığı, Mustafa Arslan’ın yönettiği oyunda Muzaffer Demirel, Kutay Kırçerlioğlu, Aslı Ekto, Fikre Özüvali, Neslihan Öztürk, Vegen Yalçınkaya, Caner Bilginer ve Nur Şabaşkır oynuyor. Oyun 2000 yılında sahnelendi.


Kaynak: İBB Duyurusu 02.06.2020
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın