https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
İBB, pandemi döneminde balıkçı ve tüccarların yanında olacak - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » İBB, pandemi döneminde balıkçı ve tüccarların yanında olacak

İBB, pandemi döneminde balıkçı ve tüccarların yanında olacak

İBB, mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava ve pandemi koşulları nedeniyle gelirini kaybeden balıkçılara destek oluyor. Gürpınar Balık Hali’nde satılan ürünlerde yüzde 4 olan servis ücreti yüzde 2’ye düşürüldü. Bu kararla Türkiye’deki diğer deniz ürünleri marketlerine göre yüksek olan servis maliyeti düşürüldü. Yıllardır çözülemeyen sorun çözülürken, komisyonculara beş yılda bir yapılan ofis kira zammı bu yıl uygulanmayacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İSYÖN AŞ. Gürpınar Balık Hali tarafından işletilen Gürpınar Balık Hali, Türkiye balık hallerini tanımlayan bir özelliğe sahiptir. 2015 yılında hizmete giren Gürpınar Hali’nde Türkiye su ürünleri üretiminin yaklaşık yüzde 10’u satılıyor. Yılda yaklaşık 50.000 ton ürün satılmasına rağmen, sıcak havalarda avlanan balık miktarı azalmakta, dolayısıyla yeterli satış yapılamamaktadır. Bu yıl kötü hava koşullarına bir de pandemi süreci eklenince balıkçılar zor günler geçiriyor.

Av sezonunun başladığı Eylül ayının ilk gününden bugüne kadar. 8.000 ton palamut, 5.000 ton hamsi, 2.000 ton mezgit ve 1.000 ton uskumru satışı gerçekleştirilmiştir. Önceki yıllara göre düşük seviyede kalan balıkçılık, hem balıkçılar hem de tüccarlar için gelir kaybına neden oldu. Bu olumsuz imaj, protein açısından zengin balıkların vatandaşlar için de daha pahalı olmasına neden oldu.

-Esnaf şikayet ediyordu-

Bu durumla karşılaşan Gürpınar Su Ürünleri Pazarı’na ürün tedarik eden 104 komisyoncu, ürün üzerinden %4 hizmet bedeli indirimi talep etti. Esnaftan gelen bu talebi dinleyen İBB, oranı yüzde 2’ye indirme kararı aldı. Karar esnafın yüzünü güldürdü. Böylece yıllardır çözülemeyen sorun tacirler lehine çözümlenmiş oldu. Oldukça geniş bir alan üzerine inşa edilen salonun işletme maliyetlerinin yüksek olması, bakım maliyetlerinin düşürülmesinin önünde önemli bir engeldi. Ancak yapılan fiziki ve idari düzenlemeler ve gelen tüm ürünlerin kayıt altına alınması sonucunda elde edilen tasarruf sayesinde hizmet bedellerinin düşürülmesi ile gelir kaybının önüne geçilmiştir.

Yüksek kira yok! –

İBB, vaziyette simsarların sıkıntılarını da unutmadı. Beş yılda bir gayrimenkul değerleme uzmanından alacakları ekspertiz raporuna göre güncellenen aracı kurumlar, pandemi ve ekonomik kriz sürecini de dikkate alarak bu yıl kira bedellerini artırmama kararı aldı. Ayrıca kendisine yeni arabulucu hakkı verilmemiş ve mevcutların hakları korunmuştur.


Kaynak: İBB
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın