medyauzmani.com
“Hizbullah İsrail’e saldırırsa Lübnan’ı yok ederiz” – Özgün Fikirler

“Hizbullah İsrail’e saldırırsa Lübnan’ı yok ederiz”

Gantz, Kanal 12 televizyonuna verdiği röportajda, “Deniz sınırı anlaşmasında top Lübnan’ın sahasında ama Hizbullah İsrail’e saldırırsa Lübnan’ı yok ederiz.” kelimeleri kullandı.

Öte yandan aynı televizyonun haberinde, teknik bir sorun olmaması halinde Kariş doğalgaz santralinden birkaç hafta içinde gazın çekilebileceği söylendi.

ABD’nin Lübnan’a İsrail ile deniz sınırının belirlenmesi için anlaşmaya varması için baskı yaptığı ve İsrail güvenlik güçlerinin kuzeyle olası bir çatışmaya hazırlandığı bildirildi.

İsrail’in, Hizbullah’ın kuzey sınırında gerilimi tırmandırabilecek ve Kariş bölgesindeki hava ve deniz operasyonlarını artırabilecek provokasyonundan endişe duyduğu bildirildi.

İsrail ile Lübnan arasındaki deniz sınırı anlaşmazlığı

İsrail ile Lübnan arasında yaklaşık 860 kilometrelik bir deniz anlaşmazlığı var.

Bütün bu ülkelerin bu bölgenin rafı olduğu söyleniyor. İsrail, Lübnan hükümetinin ruhsat vermeye başladığı beş bloktan üçünün İsrail rafının sınırları içinde olduğunu söylüyor. Lübnan tarafı ise tartışmalı alanın 2.290 kilometre olduğunu iddia ediyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, İsrail ile bir yıldır askıya alınan doğrudan görüşmeleri sürdürmek için 14 Haziran’da ABD’li arabulucu Amos Hochstein ile bir araya geldi.

Hochstein en son 9 Eylül’de Beyrut ile temasa geçti ve bir anlaşmaya varma umudunu dile getirdi. Lübnan cumhurbaşkanı ayrıca 19 Eylül’de İsrail ile görüşmelerin sona erdiğini ve teknik konuların tartışıldığını söyledi.

Lübnan ve İsrail, 2 Ekim’de ABD’den deniz sınırında “yazılı teklif” aldığını duyurdu.

Lübnan, ABD’nin 4 Ekim’deki yazılı açıklamasına yanıt verdi. “bazı değişiklikler isteniyor” cevabın verildiğini duyurdu.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın