medyauzmani.com
Hellespontus: Cehennemin Öyküsü – Özgün Fikirler

Hellespontus: Cehennemin Öyküsü

Hellespontus ne demek? Hellespontos adı nereden geliyor? Yunan mitolojisinde Çanakkale Boğazı’na bu ismi veren mitin kahramanları kimlerdir?

Antik çağlardan günümüze Anlatılan efsanelerin çoğu, birçok şehir, dere, dağ veya herhangi bir doğal oluşumun isimlendirilmesinde de faydalıydı. Hellespontus Aralarında en yakın biziz ama belki de bu isim yüzünden hatırlamıyoruz. Hellesponto.

Eski isim dediğimiz şeye aldanmayın. Çanakkale’yi hala İngilizce olarak ifade etmeye çalışsanız da yabancıların en çok kullandığı isimdir. tabiki burdayız Hellespontus Adından bahsedeceğiz ama bu boğazın başka bir adı var. Truva’nın kurucularından ilham alan isim: Çanakkale

Herodot, Xerxes’tir Birçok önemli tarihi şahsiyet Hellespontus Çanakkale Boğazı’ndan bahsediyor. Peki bu Hellespontos ne anlama geliyor ve neden böyle adlandırılıyor?

Aslında Hellespontus’u ikiye böldüğümüzde daha da netleşecektir. bir hikaye Ayrıca size bir fikir verecektir: Healy noktaları.

Yunanca Pontus Denise Helle’nin Pontos’u da demek deniz tepesi yane. Bu tepe kim? Bu boğaza neden onun adı verildi?

Her şeyden önce, not edilmelidir. Çanakkale Boğazı’na bu ismi veren olay Yunan mitolojisi En önemli ve ünlü efsanelerden biri Argonatların YolculuğuAynı zamanda onun başlatılmasının nedeni olacaktır. hayatımızın her alanında olduğu gibi efsanevi hikayelerde Açıkça bir sebep-sonuç ilişkisi var…

Geri geleceğiz Hellespont‘na ya da antik ismi ile Deniz Tepesi’nden Hellespontos’a

Yunanistan’da bulunan boitoia bölgenin kralı Ayolosoğlu Atamas Bir süre sonra aşık oldu Bulut Tanrıçası Neville Ile evlenmek. Mutlu evlilikleri devam ederken Phriksos ve Helle Adında iki çocuğu var. Olur ama bir süre sonra bu mutlu evliliğin ve Kral Athamas’ın kalbinin üzerinde kara bulutlar dolaşmaya başlar. Ino, Thebes Kralı Cadmus’un kızıMağlup.

Neville Bu yüzden evden ayrıldı ve uzakta yaşadı. Tabii bir yandan da babasıyla gözünü ve kulaklarını bıraktı. Phriksos ve Helle‘ içeri.

Bir süre sonra Athamas ve Inoue’nin de iki çocuğu olur. Lerchus ve Mailkerts Bu duruma… isimli çocuklar büyük rekabet Bunun olmasına neden olacaktır. Kral Athamas için Tahtın varisi Neville’in çocukları mı yoksa Ino’nun çocukları mı olacaklar?

Neville’in çocukları malikanede olduğundan, Inoue’nin onları ortadan kaldırmak için şeytani planlar yapabileceğine inanıyor. Aslında, bu adil değil. Ino şimdiden bunun için planlar yapmaya başladı. Ama bunu Athamas’a söyleyemez çünkü sonuçta onlar babaları. Bu nedenle, Phrixos ve Helle’yi ortadan kaldırmak için Athamas’ın onaylayacağı bir plan yapar.

Phirixos ve Helle – Ulusal Arkeoloji Müzesi, Napoli

Ben değilÇürük ve kavrulmuş tohumları çiftçilere dağıtın. Onlara çok şey vaat ediyor. Ancak tohumları ektikten sonra üretmezler ve Kıtlık ve kıtlık O başladı. Her şey Ino’nun planladığı gibi gidiyor. Hemen daha önce kabul ettiği kehanete gider. eğer peygamber Ben değil Onunla hemfikir olduğu yolu tahmin ediyor. şehirde senin açlığınDoğurganlığa Neville Frixus ve Hale’nin çocukları neden olur. Tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak için Phrixos ve Helle feda etmek Anlatır.

İnsanlar içinde bulundukları durumdan memnun olmadıkları için, nübüvvette çare ararlar. ikisini de feda etmek İsterler. Athamas, oğullarının kurban edilmesine karşı çıksa da, şehir halkının şartları ve baskıları nedeniyle bunu kabul etmek zorunda kalır.

İno’nun planları tam da istediği gibi gerçekleşti. Oğulları, krallığa giden yolda en büyük rakiplerini ortadan kaldırmaya sadece bir adım kaldı.

Phrixos ve Helle kurban için hazırlanırken, anneleri tanrıça Neville durumdan haberdar edilir. ZeusDilenmeye gider ve çocuklarını kurtarmak için yalvarır. Olimpiyatçılar bunu görmezden gelemez Neville’in ricaları. Phrixus ve Helle sunakta kurban edilmek üzereydiler. Altın yün ile kanatlı koç Gel. Healy ve Frixus da bu koçun sırtına tırmanıp oradan uzaklaşmaya başlarlar.

hayatta kalan kurban Phriksos ve Helle Altın yünlü bir boğanın sırtında uçmak KolejlerO gider. Ama Çanakkale Boğazı’ndan geçerken patlak veren fırtına yüzünden. Helle koçun sırtından düşüyor. Frixus da yolculuğuna kendi başına devam etmelidir.

Ve Hill’in Altın Post’un koçunun arkasından düştüğü ve boğulduğu denize. deniz tepesi anlam Hellespontus onun adı.

Frixus Colchis’e ulaştığında, Kral Aitis kendisiyle tanışın. Koçu Zeus’a (Ares olduğu da söylenir) adadılar ve kurban ettiler. altın yapağı Bir ağaca asın. Bu, Yunan mitolojisinin en ünlü hikayelerinden biridir. Jason neden olmuş Argan seferinedeni olacaktır.

Athamas’ın Gazabı – John Flaxman (1755-1826)

Bütün bunlar olduktan sonra Kral Athamas çok üzgün. O kadar üzülür ki aklını kaybeder ve bir süre sonra suçladığı İno ve diğer çocuklarını öldürmeye çalışır. Ino ve Milikertler kaçmayı başarırken, Athamas Oğlu Lerchos’u kayalara çarptı Öldürür.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın