medyauzmani.com
Güneşin yörüngesindeki gezegenlerde şimdiye kadar tanık olunan en büyük şey! Mars’a Göktaşı Çarptı – Fikirler – fikirler.net.tr – Özgün Fikirler

Güneşin yörüngesindeki gezegenlerde şimdiye kadar tanık olunan en büyük şey! Mars’a Göktaşı Çarptı – Fikirler – fikirler.net.tr

NASA InSight tarafından 2018 yılında Mars’ta deprem araştırması yapmak üzere gönderilen InSight cihazı, 24 Aralık 2021’de Mars’ta 4 büyüklüğünde yeni bir deprem kaydetti. Depremin nedeni 27 Ekim’de yayınlanan bir yazıda ortaya çıktı; Verilere göre, göktaşı Mars’a çarptı.

Göktaşı hızla çarpıyor Mars yüzeyinde 150 metre çapında ve 21 metre derinliğinde bir krater oluşturdu. Ayrıca çarpma nedeniyle etrafa saçılan bazı kayalar da 37 kilometre mesafeye kadar uçtu.

Bu olayı gösteren görüntüler ve sismik verilerle, bu çarpmanın uzayda eşi benzeri görülmemiş bir krater oluşumuna neden olduğu söyleniyor. Kızıl Gezegen’de birçok büyük krater var. Ancak bu taşların nasıl yapıldığına dair bir kanıt yok. Kaza sesi de kaydedildi.

Mars’a çarpan göktaşı Dünya’ya ulaşmış olsaydı, Dünya’ya ulaşmadan önce atmosfer tarafından ısıtılırdı. Çünkü Mars’ın atmosferi, Dünya’nın atmosferine göre çok incedir. Bu nedenle, bir asteroid zaman zaman Mars’a çarpabilir.

InSight ekibine liderlik eden Brown Üniversitesi’nden Ingrid Daubar şunları söyledi: “Bu büyüklükte sonuçların elde edilmesi emsalsizdir” sözleri söyledi.

CREATED CREATED YENİ ÇÖMÜM AÇIYOR

Bu yeni kraterler, yüzeyin altında ne olduğunu ortaya çıkardıkları için bilim adamlarının büyük ilgisini çekiyor. Çarpmanın etkisiyle dağılan büyük buz parçaları, Mars Keşif Yörüngesi uzay sondasının Mars yörüngesindeki kamerası tarafından fotoğraflandı.

Mars yüzeyindeki geziciler şimdi dağılan buza bakacak ve gelecekteki astronotlara yardımcı olup olmayacağını belirlemeye başlayacak.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın