medyauzmani.com
Grip aşısını kimler alabilir? Grip aşısı kimlere yapılmamalıdır? – Özgün Fikirler

Grip aşısını kimler alabilir? Grip aşısı kimlere yapılmamalıdır?

Grip aşısını kimler alabilir? Dünya Sağlık Örgütü, virüsün evrimini yakından takip ediyor ve aşı içeriği konusunda yıllık tavsiyelerde bulunuyor. Her yıl aşıların içeriği Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyelerine göre hazırlanmaktadır. Peki kimler grip aşısı yaptırabilir? İşte daha fazlası…

SUSTURUCU KESİMİ KİMLER ALABİLİR?

Mevsimsel gribe neden olan influenza virüsü her yıl değişebilmekte olup, grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü ve geçen yıl salgını yapan HIV türlerinin kalbi tarafından yapılmakta olup, aşının içeriği her yıl değişmektedir. buna dayanarak. Bu aşı, uygulandığı grip mevsiminde etkilidir. Neden; Grip aşısı, ister geçmiş grip enfeksiyonu olsun, isterse grip aşısı olsun, grip mevsimine karşı yeterli koruma sağlamak için her yıl yapılmalıdır. Aşının koruyuculuğu aşı yapıldıktan iki hafta sonra başladığı için aşı için en uygun zaman grip başlamadan öncedir. Grip aşısı yaptırma zamanı olarak Ekim ve Kasım ayları tercih edilmelidir. Aşı yaptırmayanlar aşıyı Mart ayı sonuna kadar alabilirler. Bağışıklama yaklaşık 6-8 ay sürer.

Grip aşısı kimlere yapılmamalıdır?

6 aylıktan küçük çocuklara, gebeliğin ilk üç ayında olanlara, yüksek riskli yumurta öyküsü olanlara veya herhangi bir aşı türüne alerji öyküsü olanlara grip aşısı yapılmamalıdır. grip hastalığı. herhangi bir mevsimsel grip aşısına karşı şiddetli (hayatı tehdit eden) alerjik reaksiyonlar. asi 3

Grip aşısının yan etkileri nelerdir?

Grip aşısı sonrası enjeksiyon bölgesinde %15-20 oranında ağrı, kızarıklık ve şişlik oluşabilmektedir.

Tüm vücudu etkileyen etkiler çok düşüktür (%1’den az) ve ateş, halsizlik, kas ağrısı (görülürse) gibi etkiler aşıdan 6-12 saat sonra başlar ve 1-2 gün içinde aniden kaybolur.

Herhangi bir doğal ilaçta olduğu gibi, grip aşısını aldıktan sonra alerjik reaksiyonlar meydana gelebilir.

Grip aşısı olduktan sonra grip olmak genellikle bir tesadüftür. Grip aşısı teknik olarak kullanılmadığından yani ölü virüs aşısı olduğundan canlı virüs vücuda verilmediği için aşıya bağlı grip enfeksiyonları oluşamaz.

Aşıların her zaman tüm hastanelerde veya doktor kontrolünde yapılması tavsiye edilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın