https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Gelir Yönetim Sistemi’nden hazırladığımız faturaları ne kadar süreyle saklamalıyız? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Gelir Yönetim Sistemi’nden hazırladığımız faturaları ne kadar süreyle saklamalıyız?

Gelir Yönetim Sistemi’nden hazırladığımız faturaları ne kadar süreyle saklamalıyız?

GİB portalı üzerinden elektronik arşiv faturası düzenlemek isteyen satıcı firmam muafiyet kodu 239 olan fatura düzenlemek istiyor. Ancak GİB portalında ilgili alanlar yok. ne yapmalıyız?

Bu süreçle ilgili olarak özel konsolidasyon şirketi ile iletişime geçmelidir.

Gelir yönetimi portalından elektronik ortamda kaydedilen faturalar altı ay sonra siliniyor mu? Elektronik arşiv faturalarını saklama zorunluluğu var mı?

Saklama ve sergileme yükümlülüğü gereğince;

Mükellefin, özel entegrasyon izni almış mükelleflerin bilgi işlem sistemi üzerinden elektronik belge gönderip alması, dosyalama ve ibraz görevlerini ortadan kaldırmaz.

Elektronik belge göndermek ve almak için kullanılan bilgi işlem sisteminin yazılım ve donanım altyapısının Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarının geçerli olduğu yerlerde bulunması gerekir. İş belgeleri ister elektronik ortamda ister kağıt üzerinde düzenlenmiş olsun, bunları saklama yükümlülükleri devam eder.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


benzer içerikler

İhracat faturası ve vergisiz fatura düzenleyen elektronik fatura mükellefleri ağ geçidi yöntemini kullanabilir mi?

Tür değiştiren elektronik fatura mükellefleri ne zamana kadar eski adresleri ile elektronik fatura düzenlemeye devam edecek?

Elektronik fatura kullanan bir firma kağıt fatura düzenleyebilir mi?

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın