medyauzmani.com
Gazi Osman Paşa kimdir? – Muhasebe Haberleri – Özgün Fikirler

Gazi Osman Paşa kimdir? – Muhasebe Haberleri

Gazi Osman Nuri Paşa

(d. 1832, Tokat – ö. 5 Nisan 1900, İstanbul) Osmanlı ordusundaki askerliği sırasında birçok savaşta başarılı sonuçlar aldı.Plevne muharebelerindeki üstün savunmasından sonra Sultan II. Abdülhamid, onu “Gazi” unvanına layık gördü. Gazi Osman Paşa Türk askeri olarak da bilinir.

hayati

Yağcıoğulları ailesinden 1832 yılında Tokat’ta dünyaya gelen Osman Paşa, Beşiktaş’ta Askerî Rüştiye ve Kuleli Askeri İdadisi’nde okudu. Yirmi yaşında Harp Okulu’ndan mezun oldu ve Harp Okulu’na girdi. Kırım Savaşı’nın patlak vermesinden sonra Tuna Cephesine gönderildi. Orada dört yıl kalarak teğmenliğe, savaşın sonunda yüzbaşılığa terfi etti.

askeri kariyer

Umumi Harbi Kurmay Başkanlığı’nda görev yaptığı sırada, nüfus sayımında ve kayıt usulünde Osmanlı Devleti’nin haritasının çizilmesine karar verildiğinden, bu görev için Bursa Vilayeti’nden başlanarak askeri temsilci olarak atanmıştır. 1861’de Teselya, Yenişehir ve Lübnan Dağı’nda görev yaptı. Girit Devrimi’nin başlangıcında Girit’e atandı. 1866 yılında Girit’teki çalışmalarından dolayı Mareşal Ömer Lütfi Paşa’nın takdiri ile Mirlay rütbesine terfi etti.

gündoğumu

Bir süre sonra Yemen’e gönderilen Osman Paşa, buradaki görevlerinden sonra paşa rütbesiyle 1875’te Beşinci Ordu’nun Manastır Tümeni Bromelia’ya komutanlığına tayin edildi. Buradaki başarılı çalışmalarından dolayı Freik’e terfi etti. 27 Haziran 1876’da Sırbistan Prensliği’nin Osmanlı’ya ültimatom vermesiyle başlayan 1876-1877 Osmanlı-Sırp savaşında Vidin komutanlığına atandı. Emrindeki kuvvetlerle İzver tepelerini ve Zeyçar kasabasını ele geçirdi. Sırp ordusu düzensiz bir şekilde geri çekilmeye başlayınca Belgrad istikametinde operasyonlarına devam etti. Ancak Seracer’in emriyle durdu.

Bilvin Savunma

« “Yüzümü ak ettin. Seninki iki cihanda ak olsun!” – ikincisi. Abdülhamid’in Pleven için Osman Paşa’yı savunacak konuşması »

En büyük başarısı, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Plevne’yi savunmasıydı. 145 günlük savunmanın ardından kuşatmayı kırmak için Horog hareketi sırasında şehir çıkışında yaralanarak esir alındı. İkinci Rus çarı. İskender kendini teselli etti. Rus çarı, teslimiyetin simgesi olan kılıcını esir almasına rağmen yanına almadı. Savunma stratejileriyle hem Rus Çarı hem de yakalandığı dönemin liderleri tarafından örnek alınmıştır. Bir süre Bogotá, Bükreş, Harkov ve St. Petersburg’da esaret altında yaşadı. Rus Çarı, kahramanlığının tanınması için ona bir çift kartal verdi.

Saraydaki hizmetler

Pleven savunmasında yakalanmasına rağmen ikinci oldu. 1878’de Abdülhamid tarafından kendisine gazi unvanı verildi ve mareşalliğe terfi etti. ikincisi. Abdülhamid Sarasker, Osman Paşa’nın İstanbul’a dönüşü için Messir Rauf Paşa’yı “Öğüt-i Ekrem ve Olağanüstü Sefir-i Kebir” nişanıyla St.Petersburg’a gönderdi. İstanbul’a gelişi (12-13 Mart 1878) muhteşem bir parti ile kutlandı.

İstanbul’a döndüğünde 14 Mart 1878’de Al-Ahsa Şansölyesi olarak atandı. Ölümünün sonuna kadar bu görevde kaldı. 1878-1880, 1880-1881 ve 1881-1885 yılları arasında üç dönem Saraski katibi olarak görev yaptı. 1897 Osmanlı-Yunan Savaşı’nda Osmanlı ordu komutanı Edhem Paşa, savaşla ilgili kesin bir yanıt alamayınca Yunan zaferinden basında söz edildi ve Nisan ayında başmüfettiş olarak harekâtı yapması için savaş alanına gönderildi. . 23 Ekim 1897. Hayatının son yıllarında Mareşal Kürsüsünde de görev yaptı.

onun ölümü

5 Nisan 1900’de 68 yaşında öldü. Çok sevdiği ve saygı duyduğu Sultan II. Sultan’ın türbesi. Abdülhamid tarafından yaptırılmıştır. Şimdiki istirahatgahı olan El-Fetih Camii’nin avlusuna defnedildi.

hafıza

Türkiye’de bazı illerde Gazi Osman Paşa Onun anısına yaptırılan ya da isimlendirilen eserler vardır. Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Gaziosmanpaşa Stadı yer almaktadır. Yine Osman Paşa’nın hatırasını yaşatmak için İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesine, Tokat’ın Gaziosmanpaşa ilçesine ve Gaziosmanpaşa futbol takımına, birçok şehirde cadde, yol, hastane ve okul gibi yerlere onun adı verilmiştir. .

Belvin Marşı

Ölümünden sonra Plevne’nin savunmasında Osmanlı kuvvetlerine komuta eden Osman Paşa’nın anısına “Plevne Marşı” bestelenmiştir.


Kaynak: Vikipedi
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın