medyauzmani.com
Fayans döşemenin püf noktaları Fayans nasıl döşenir – Özgün Fikirler

Fayans döşemenin püf noktaları Fayans nasıl döşenir

Bahar yaklaşırken evinizde eğlenceli bir yeniliğe ne dersiniz? Yenileme fikrinden korkmayın. Fayanslarınızı kendiniz döşeyebilirsiniz! Nasıl? Aslında göründüğü kadar zor değil. Fayans döşeme işinde doğru adımlar ile ilerlemek gerekir. Gerekli malzemeleri alırsanız ve matematiğe bağlı kalırsanız başarı kaçınılmazdır! Doğru malzemeler ve iyi bir araştırma süreci ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. Haydi, fayansları nasıl bir araya getireceğimizi öğrenelim!

Fayans döşeme püf noktaları

1. Fayans satın almadan önce tüm duvarları ve zeminleri ölçün.

Banyo boyutları ve fayans boyutları genellikle eşleşmez. Elmas kesme aletleri satın alarak karoları gerekli gördüğünüz açılarda döşeyebilirsiniz. Ölçerken karolar arasında ortak boşluklar olacağını da göz önünde bulundurmalısınız.

2. Zevkinize uygun ve uzun süre keyifle kullanacağınız karoları seçin.

Fayans döşemek için farklı fikirler

Geniş bir ürün yelpazesinden doğru karoyu seçmelisiniz. Bütçenizi biraz zorlasanız bile zevkinizi yansıtan kaliteli bir ürün aldığınızdan emin olmalısınız. Birkaç yıl sonra kullanabileceğiniz modelleri tercih etmenizde fayda var.

3. İhtiyaçlarınıza en uygun karoları satın almak için iyi bir araştırma yapın.

DIY fayans nasıl döşenir

Banyo, mutfak duvarlarında veya zeminde fayanslar varsa eski fayansları sökmeden yeni fayans döşemek mümkündür. Bu ve benzeri özel günler için doğru karo seçimi önemlidir. Bunun için fayans satın almadan önce iyi bir araştırma yapabilir ve satın alırken satıcının tavsiyelerinden faydalanabilirsiniz.

4. Fayans döşemek için doğru araçları edinin.

Fayans döşerken gerekli malzemeler

Bu araçlar:

  • Zemini düzleştirmek için: mala
  • Harç uygulaması için: harç kaşığı ve harç tarağı
  • Kiremit kesici
  • Fayansları tesviye etmek için: plastik tokmak
  • Doldurmak için: sert kauçuk tabanlı plastik bir kaşık veya mala
  • Derz boşluklarını ayarlamak için: artı işareti (+) şeklinde küçük plastik parçalar

5. Fayansları döşeyeceğiniz zemini düzleştirin.

Kendin yap ev dekorasyonunun püf noktaları

Zemin seviyeniz mi? Fayans döşemede ilk kural pürüzsüz bir zemindir. Fayansları döşeyeceğiniz zeminde çukurlar varsa öncelikle bunları düzeltmeniz gerekir. Bununla iyi bir mala ve optimal yoğunluğa sahip çimento ile başa çıkabilirsiniz. Hafriyatı düzeltip zemini düzleştirdikten sonra 24 saat beklemeniz gerekir. Bu sayede şap kurur ve zemin işlemeye hazır hale gelir.

6. Ortak renk tercihinize göre aynı karo rengini seçin veya karoları ayırt etmek için karo rengiyle zıt bir renk seçin.

mutfak duvar dekorasyonu

İstediğiniz karo rengi için doğru derz harcını kolayca bulabilirsiniz. Fayanslarınızla aynı rengi de seçebilir, farklı renkler seçerek de karolarınızı farklılaştırarak kontrast oluşturabilirsiniz.

7. Derz hazırlanırken, fazla derz kullanılamayacağından yeterli miktarda hazırladığınızdan emin olun.

Derz dolgu fayansları nasıl döşenir

Derz uygulamadan önce, fayansların arasına yerleştirdiğiniz küçük, aşırı şekilli plastik parçaları çıkarın. Ardından, derz dolgunun başlamasına hazırlamak için zemini süpürün. Ancak, yeterince doldurma hazırladığınızdan emin olun. Fazla harç hazırlığı, dolguyu sertleştirir ve daha sonra kullanılamaz.

8. Fayans sermeyi bitirdikten sonra fayans üzerindeki derzleri hemen temizleyin.

DIY fayans nasıl döşenir

Derz spatulası veya mala kullanarak karolar arasındaki boşluklara derz uygulayın. Kısa sürede kuruduktan sonra karoların üzerindeki lekeli kısımları donmadan ve sertleşmeden temiz, nemli bir bezle silin.

9. Duvarlar için klasik karoları seçerseniz, karo döşeme işlemi tamamlanır. Ama eski tarz veya cotto fayans kullanırsanız…

Duvar dekorasyon örnekleri

Parlatma gerektirmeyen bir karo kullandıysanız, yapmanız gereken tek şey bu. Ancak eski desenli karolar veya pişmiş toprak karolar seçerseniz cilalama gerekebilir. Bu ürünleri özel olarak satılan vernikler alarak uygulayabilirsiniz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın