medyauzmani.com
Eximbank 2020’de inşaat firmalarına 325 milyon dolar finansman sağladı – Özgün Fikirler

Eximbank 2020’de inşaat firmalarına 325 milyon dolar finansman sağladı

Bakan Pekan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun da katıldığı Türkiye Müteahhitler Sendikası’nın (TMB) 33. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, TMB’nin firmaları tek çatı altında etkin bir şekilde temsil edeceğini, ulusal ve küresel ölçekte sanayiyi tanıtacağını söyledi. Sektörde gücünü artırmak, mesleki standartlarını yükseltmek gibi alanlarda övgüye değer işler yaptığına dikkat çekti.

Türk müteahhitlik sektörünün dünyanın 128 farklı ülkesinde toplam değeri 420 milyar doları aşan 10 binden fazla projeyi hayata geçirdiğine dikkati çeken Pekan, bunun bugüne kadar elde edilen başarının bir özeti ve bundan sonraki yıllarda elde edilecek birçok başarının teminatı olduğunu vurguladı. gelecek.

Küresel ekonomide son yıllarda sıkıntıların yaşandığına, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin iş ortamını olumsuz etkilediğine dikkat çeken Pekan, şöyle devam etti:

Ve tüm bu olumsuzluklara rağmen Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 2020 yılında çok başarılı bir yıl geçirdik. 2020 yılında müteahhitlerimizin elde ettiği 15 milyar dolarlık proje gelirini sektörümüzün gücünü ve dayanıklılığını göstermesi açısından çok önemli buluyoruz. Aynı şekilde 2021 yılının ilk iki ayında yurt dışında müteahhitlerimizin hayata geçirdiği yeni projelerin maliyeti de 2 milyar doları buldu. Bu iyi bir başlangıç, 21 milyar dolarlık hedefimize ulaşmayı umuyoruz.”

Mart ve ilk çeyreğe ilişkin ihracat rakamlarını bu hafta açıklayacaklarını kaydeden Pekan, “Ocak ve Şubat aylarında açıkladığımız yüksek ihracat rakamlarının ardından Mart ayından itibaren çok olumlu ve sevindirici verileri kamuoyu ile paylaşacağız. Tabii ki hızlı bir toparlanma süreci İşimiz dış pazarlarla yakından bağlantılı, bu müteahhitlik gibi sektörlerimiz için de geçerli.” dedi.

– “Eximbank 2020 yılında müteahhit firmalarımıza 325 milyon dolar finansman sağladı”

Sektörün gelecek vizyonunda teknoloji ve katma değerin her zaman ön planda olması gerektiğini ifade eden Pekan, sektörün başarısının devamı için kritik konulardan birinin proje finansmanı imkanları olduğunun altını çizdi.

Türk Eximbank aracılığıyla müteahhitlere yönelik finansman ürünlerinin kalitesini ve çeşitliliğini artırmak için çalıştıklarını belirten Pekcan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Eximbank tarafından 2020 yılında yurt dışı teminat mektubu programını hayata geçirdik. Ayrıca Kovid-19 tedbirleri kapsamında 100 milyon doların üzerindeki krediler için vade uzatma imkanı getirildi. Eximbank alıcı kredilerine ek olarak 325 dolar finansman sağladı.” 2020 yılında inşaat şirketlerimize 2020 milyon dolar, 2021 yılında ise 56 milyon dolar yerel kredi programlarına aktarılmıştır. Önümüzdeki dönemlerde sizlerin istek ve önerileri doğrultusunda Eximbank’ın imkanlarını daha da genişletmek için çalışmaya hazır olduğumuzu teyit etmek isterim. ayrıca bankanın yeteneklerini artırmak için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerde bulunuyor.

Pekan, farklı ülkelerden firmalarla ortaklıklar ve üçüncü ülkelerdeki işbirliklerinin önem verdikleri konular arasında yer aldığını belirterek, birçok ülkede ihracat destek kuruluşları ile reasürans anlaşmalarının imzalandığını ve anlaşma aşamasında olduklarını anlattı. İsveç İhracat Destek Kurumu.

– “Gümrük birliğinin modernizasyonu müteahhitlik sektörüne olumlu yansıyacaktır.”

Pekan, finansal ve teknik çalışmalarla başta gelişmiş ülkeler olmak üzere farklı pazarlarda daha fazla proje üstlenerek pazar çeşitlendirmesinin artırılabileceğini belirterek, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere Avrupalı ​​şirketlerle daha fazla proje ve daha fazla ortaklık beklediklerini söyledi.

Pekan, özellikle pandemi ve sonuçları alanında stratejik ortaklıklardan mümkün olduğunca yararlanma ihtiyacının daha da belirginleştiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen AB liderleri zirvesinde ülkemizle pozitif gündem oluşturulmasına ağırlık verildi. Söz konusu pozitif gündemin en önemli unsurlarından biri gümrük birliğinin modernizasyonu. Daha önce de belirttiğimiz gibi biz , Türkiye olarak, Türkiye ve Avrupa Birliği için büyük faydalar sağlayacak olan gümrük birliğini modernize etmek için müzakerelere hazırız. Sürecin bir an önce başlamasını istiyoruz. Muhtemel güncelleme; bunun olabileceğini vurgulamak isterim. müteahhitlik sektörümüze de olumlu ve somut yansımaları olacak, alım ve kamu hizmetleri sektörünü de kapsayacağı için sürecin bir an önce başlamasını temenni ediyorum vakit kaybetmeden en kısa zamanda yenilenen gümrük birliği ile yolumuza devam edeceğiz.

– “Türk şirketleri Avrupa’daki binaların yeşil dönüşümüne katılmalı”

Pekan, Avrupa Yeşil Mutabakatının AB ekonomisi ve sanayisinin hemen her alanını etkileyecek değişikliklerin hayata geçirilmesini öngördüğünü belirterek, şöyle devam etti:

“Yeşil Mutabakat, yeni düzenlemelerle birlikte sektöre yeni taahhütler ve fırsatlar getirecek. Nitekim yenileme girişimi ile Avrupa Birliği, Avrupa’daki binaların enerji performansını artırmak için önemli yatırımlar yapmayı ve dolayısıyla Avrupa Birliği’ni öngörmektedir.” Önümüzdeki dönemde emisyonları azaltmak Komisyon tarafından açıklanan hedef 2030 yılına kadar Avrupa Birliği’nde 35 milyon binanın yenilenmesidir. Ticaret Bakanlığı olarak bu yöndeki proaktif çalışmalarımızı TMB ile koordineli olarak sürdüreceğiz.

Pekcan, Türk inşaat sektörünün ve müteahhitlik sektörünün gerçekleştirdiği ve başaracağı gururlu projelerle her geçen gün marka değerini yükseltecek şekilde bölgesinde ve dünya müteahhitlik sektöründe yerini alacağına inandıklarını belirtti. yurt içi ve yurt dışında başarılar elde ettiklerini belirterek, “Bugünkü Genel Kurulumuz çerçevesinde görevi yeni başkan ve yönetime devredecek olan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Özel Mithat Yenigün’e canı gönülden teşekkür ediyorum. bugüne kadar her anlamda örnek bir tavır ve kusursuz bir başkanlık.Müteahhitler Birliğimize ve sektörümüze çok büyük katkıları oldu.Aynı şekilde mevcut yönetime yaptıkları tüm işlerden dolayı teşekkür ediyor ve yenilerinin hayırlı olmasını diliyorum. yönetimde aynı başarı.” dedi.

Kaynak: TC Ticaret Bakanlığı
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın