medyauzmani.com
Evde orkide bakımı nasıl olmalı? – Özgün Fikirler

Evde orkide bakımı nasıl olmalı?

Evde orkide bakımı çiçek severlerin en çok aradığı konulardan biridir. Aslında yetiştirilmesi çok kolay bir çiçek olmasına rağmen bakımı zor bir çiçek olarak görülmektedir. Ancak orkide bakımının püf noktaları biliniyorsa onlara bakmak gerçekten çok kolay. Bu yazıda evde orkide bakımı hakkında bilmeniz gereken tüm püf noktalarını bulacaksınız.

Evde orkide bakımıyla ilgili en önemli ipucu: şeffaf orkide saksısı ve ağaç kabuğu toprağı

Orkideler diğer bitkilerden farklı olarak şeffaf saksılarda bulunur ve toprakları ağaç kabuğundan yapılır. Bunun nedeni, orkide köklerinin fotosentez işlemini gerçekleştirmesi yani yaprak gibi davranması ve bunun sonucunda ışık görmeleri gerekmesidir. Doğal ortamlarda orkidelerin kökleri toprağı görmez, bu nedenle evde yetiştirdiğiniz orkide saksılarında toprak yerine ağaç kabuğu bulunmalıdır.

Ayrıca orkide saksıların diğer saksılardan bir diğer farkı da şeffaf saksının tabanındaki deliklerin diğer saksılara göre daha geniş olmasıdır. Bunun nedeni nefes aldığından emin olmaktır.

Orkide bakımı için temel ev bilgileri

orkide kökleri

Orkide toprakta yetişen bir bitki değildir. Bir ağaçta köklerine tutunarak doğal ortamında yaşar. Havada asılı kalarak havanın oksijenini içine alır. Diğer bitkilerin kökleri yer altındayken orkide kökleri toprak dışında yaşar ve hava alır. Bu nedenle saksı orkidesi toprakta değil ağaç kabuğunda bulunur.

ışık ve hava

Orkide bakımı için evde izlemeniz gereken bir diğer püf nokta da çiçeklerinizi aydınlık, iyi havalandırılmış, doğrudan güneş ışığı almayan bir ortamda tutmaktır. Bir tül perdenin arkasından ışık filtrelemesi orkideler için idealdir. Arada bir kapı veya pencere açtığınızda çiçek rüzgarı nazikçe hissetmelidir. Orkideler, 20-25°C’lik ortamlarda çok sağlıklı bir şekilde büyüyebilen tropikal bitkilerdir.

çiçek ve dallar

Evde orkide bakımı nasıl yapılır?

Orkideler genellikle yılda iki kez, ilkbahar başında ve yaz sonunda çiçek açar ve yılın yaklaşık 6 ayını çiçek açar. Çiçeklenme döneminin sonunda çiçekler kurur. Aynı şekilde sapların kuruması da normaldir. Bu durumda yapmanız gereken dalı kuruduğu yerden kesmektir. Kuru dallarını kesen orkideler, 3-4 ay boyunca sağlıklı bakım koşullarını sürdürürlerse yeniden taze sap ve çiçek vermeye başlayacaklardır.

orkide sulamak

Daha önce de belirtildiği gibi, orkidelerin hava kökleri vardır ve bu çiçekleri suda tutmak, bitkinin sağlıklı büyümesini engelleyeceği ve hastalığına ve ölümüne yol açacağı için asla yapılmaması gereken bir hatadır.

Orkideler büyüdükçe köklerini dışa doğru verirler. Sağlıklı orkide kökü, doğal yaprak renginde yeşildir. Kökler çok uzun süre su altında kalırsa çürümeye başlarlar. Orkidelere fazla su vermek doğru olmadığı gibi az vermek de doğru değildir. Daha az su verilen kökler parlak yeşile döner.

Orkidenin kökleri ve saksıdan çıkan yapraklar bir yarık yardımı ile sulanmalıdır. Tencereye ayrıca akması için su verilmelidir. Orkide kökleri ve yaprakları klorsuz içme suyu ile sulanmalı ve en geç iki günde bir ilaçlanmalıdır. Mümkünse orkideleri toplanan yağmur suları ile sulamayı tercih etmelisiniz. Yağmur suyu ile sulanan orkideler daha hızlı ve sağlıklı büyür.

Yaz aylarında veya çiçeğin bulunduğu ortam sıcaksa hemen her gün sulayabilirsiniz. Kışın ve nemli, güneşli ortamlarda fazla su çürümeye neden olabilir. Orkidenin suya ihtiyacı olduğundan emin olmak için orkide vazosundaki kabuğu kontrol edin. Kabuk kurumaya başlarsa, ona su verin.

Orkide sularken dikkat edilmesi gereken bir diğer püf noktası da, sulama suyunun doğru sıcaklıkta olmasıdır. Orkide sulama suyu çok soğuk veya çok sıcak olmamalıdır. Orkideler için uygun su sıcaklığı oda sıcaklığıdır.

Son olarak orkidelerin aşırı kuru ortamlarda ihtiyaç duyduğu nemi sağlamak için uygulayabileceğiniz bir yöntemden bahsedelim. Bunu yapmak için, bir kaseyi suyla doldurun ve suyun ortasında küçük bir ada oluşturmak için ortasına taşlar yerleştirin. Orkide saksısını taşlarla yaptığınız bu adaya suya değmesin diye yerleştirin. Bu yöntem sayesinde yaprakların altından suyun buharlaşması sayesinde orkide aşırı kuru havadan etkilenmeyecektir.

budama

meyve bahçesi

Orkide iki tür sap verir. Biri çiçek sapı, diğeri ise onun yavruları tarafından üretilen bir sap. Sapın kuruduğu yerde, kuruma noktasının yarım santimetre altından kesilmelidir. Kurumaya devam ederse, tekrar kesebilirsiniz.

çifte standart

Orkide tohumlardan çoğaltılabilir, ancak bu yöntemin uygulanması ev koşullarında mümkün değildir. Orkidenin kendi dalından yavruları ile üreme yapabilirsiniz. Kiki adı verilen bu tırtıllar 10-12 cm uzunluğa ulaştıktan sonra ana gövdeden kesilerek üreme için ayrı bir kaba nakledilir.

özel yiyecekler

Orkideleri ayda bir kez özel orkide mamaları ile beslemeniz gerekmektedir. Orkidelerin uzun süre çiçek açabilmeleri ve sağlıklı kalabilmeleri için bu besin desteğine ihtiyaçları vardır.

Evde orkide bakımında yapılan en büyük hatalar

Peki orkide bakımında yapılan en büyük hata nedir? Bu şeffaf saksı, başka bir seramik saksıya veya ışığa dayanıklı başka bir kaba konur ve köklerinin ışıktan etkilenmesini engeller. Ayrıca başka bir saksıya yerleştirildiğinde orkideyi her suladığınızda ikinci saksıda biriken su orkide köklerinin hava almasını engelleyecektir. Sonuç olarak orkidelerde kök çürüklüğü ve kök çürüklüğüne bağlı kök hastalıkları orkidenin ölmesine neden olur. Bu nedenle ikinci bir saksıya koymak yerine, berrak orkide vazonuzdaki çiçeğin altına bir tabak yerleştirin ve her sulamadan sonra saksının tabağında biriken suyu en fazla 5 dakika boyunca dökün.

Orkide bakımında yapılan bir diğer hata ise orkidelerin hediye olarak verilen süs ve paketlerinin uzun süre açılmamasıdır. Işığa ve havaya ihtiyaç duyan orkidelerin bir an önce dekorasyon ve ambalajlarından ya da vazolarından çıkarılması önemlidir.

Ayrıca orkide vazosuna konulan yosun, taş veya boncuklar da çiçeğe zarar verecektir.

Evde orkide bakıcıları için en önemli soru: Uzun süre çiçek açmayan orkideler nasıl açılır?

çiçek bakımı

Orkide bakımı konusunda uzmanlara iletilen şikayetlerin başında “Orkidem uzun zamandır çiçek açmıyor” şikayeti geliyor. Orkide severlerin çoğu, uygun bakım koşulları sağlansa bile havaya, ışığa, sulamaya ve besinlere karşı çok hassas olmalarına rağmen çiçek açmayan orkidelerden muzdariptir. Peki bu durumda ne yaparsınız?

Öncelikle ilk kural, yukarıda bahsettiğimiz evde orkide bakımı için şartları yerine getirmektir. Orkide sulama, ışık, hava, saksı ve toprak özellikleri ile ilgili yukarıda bahsettiğimiz tüm ipuçları ve bakım kurallarına uyulmalıdır.

Normal şartlar altında sağlıklı orkide bakımı için tüm şartlar sağlandığında orkidenin çiçek açması beklenir. Orkideler besinlerini havanın neminden alır ve yılda yaklaşık 6 ay gelişirler. Bununla birlikte, tüm bu koşullar dikkatlice yerine getirilmesine rağmen, orkidenin inatçı olduğu ve çiçek açmadığı bazı durumlar vardır. Bu durumda çiçeğe kısa bir süre stres atmayı deneyebilirsiniz.

Çiçekler de diğer canlılar gibi dış etkenlerden etkilenir ve strese maruz kalır. Hava koşullarının çok sıcak ya da soğuk olması, çok fazla ya da çok az ışık, çok fazla ya da çok az su gibi orkidenizin beklemediği faktörler orkideleri strese sokar.

İşte inatla çiçek açmayan bir orkide ama uyarı olarak bu gerilim ortamını yaratırsanız çiçeklenmeye başlayacaktır. Bu durumda Ekolojik Yaşam uzmanı ve ziraat mühendisi Erkan Şamcı, orkidenizi karanlık bir bodrum dolabı veya dolabına kapatmanızı ve 3 gün boyunca hiç ışık almamanızı tavsiye ediyor. Erkan Shamji, orkidelerin bu rezerv karşılığında alışık oldukları düzeni arayacaklarını, karanlığın devamlılığı ve sirkadiyen saatin sapması nedeniyle orkideleri üretmeye devam edemeyeceklerini vurguluyor. Güneşin doğuşunu beklerken.

Tam 3 gün sonra orkideyi karanlık dolaptan çıkarıp balkonunuzun aydınlık ve havadar bir köşesine yerleştirdiğinizde 3 gündür güneş ışığından mahrum kalan çiçeğinizin faydasını görmeye başladığını göreceksiniz. bu koşullar ve gelişmesi için gereken tüm koşullar sağlandığında çiçek açmaya başlar.Dördüncü gün.

Bu yöntemin uzun süre çiçek açmayan orkidelere yani en az 7-8 ay veya 1 yıl uygulanabileceğini unutmayın. Ancak orkide doğal olarak çiçeğini dökmüşse ve sadece bir hafta veya 10 gün geçmişse, tekrar açana kadar bu yöntem kesinlikle uygulanmamalıdır.

Orkide alırken dikkat edilmesi gerekenler

Orkide alırken akılda tutulması gereken en önemli püf noktalarından biri, satın alacağınız orkidenin çiçek açmış bir orkide olmadığından emin olmaktır. Alacağınız orkideler çiçek açarsa kurur ve düşer. Ancak tomurcuklu orkide uzun süre çiçek açar. Orkidelerin ortalama 3-4 ay çiçek açması beklenir. Sonra bu çiçekler düşecek. Bu nedenle satın aldığınız orkideler bu sürenin sonunda olacağı için büyük ihtimalle çiçeklerden düşecektir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın