medyauzmani.com
Eskişehirli genç besteci besteleriyle ilgileniyor – Özgün Fikirler

Eskişehirli genç besteci besteleriyle ilgileniyor

Eskişehirli genç besteci besteleriyle ilgileniyor

Genç şarkıcı Hüma Betül Bilgetecan:

“Gelecekte çocuklara müzik sevgisini getirmek istiyorum”

“Düşüncelerimden ilham alıyorum”

Çağfen Anadolu Lisesi Burak Dalgıç:

“Öğrencilerimizi uluslararası kariyerlerde güçlü bir şekilde destekliyoruz”

ESKİŞEHİR – Eskişehir’de yaşayan 16 yaşındaki kemancı yurtdışındaki çalışmalarıyla övülüyor.

Genç şarkıcı Hüma Betül Bilgetecan, müzik çalışmalarına 7 yaşında başladı. 10 yaşında Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Keman bölümünü kazanan genç şarkıcı, 2021 yılında İngiltere’de düzenlenen Medici Uluslararası Müzik Yarışması’nda Mansiyon kazandı. ‘The Dreamcatcher’ adlı şarkısıyla. Halen Eskişehir Çağfen Anadolu Lisesi’nde öğrenim görmekte olan Bilgetecan, müzik çalışmalarına Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müzik Bölümü doktora öğrencisi Zenfira Zohrabbayova ile devam etmektedir.

“İşlerin yolunda gitmesi için çalışmak önemli”

Bakü Evren Müzik Akademisi tarafından düzenlenen 9. ‘Uluslararası İslam Dünyası Genç Klasik Müzik Tercümanları Yarışması’nda 15 yaş altı dünya ikincisi olan Bilgetecan, uluslararası başarıya ulaşmak için çalışmanın ve hazırlanmanın önemine vurgu yaptı. Bilgetecan, kendisi gibi yetenekli gençlerin internet üzerinden düzenlenen yarışmaları takip etmesi gerektiğini de belirterek, “İngiltere’den bir müzik yarışması olduğu konusunda bana ulaştı. Zaten şarkılarım vardı, onları yaptım ve güzelleştirdim. Bu da internet üzerinden bana ulaştı. ben yarışmaya böyle girdim bundan önce 13 ülkenin katıldığı azerbaycan’da bir keman yarışmasına katıldım yarışmada ikinci oldum kazanmak için çalışmak ve önceden planlamak gerekir başarı sen olunca gelir iyi planlayın ve çalışın. Bir süre tecrit edildikten sonra her şey çevrimiçi çalışmaya başladı. Çevrimiçi yarışma vb. Doğru öğretmeni araştırıp seçerlerse işlerinde çok başarılı olabilirler.”

“Büyüyünce çocuklara müzik öğretmek istiyorum”

Fikirlerinden ilham aldığını anlatan Bilgetecan, “Cihat Taşkın”ı müdavim olarak, “Maxim Vengerov”u ise konuk olarak aldığını söyledi. İleride çocuklara müzik sevgisini aşılamak için öğretmen olmak istediğini söyleyen Bilgetecan, “Duygularımdan ilham alıyorum, hislerime göre oynuyorum. Gözaltı süresinde çok boş vaktim olduğu için, kafamı boşaltmam kolay oldu.İyi ilerlememe yardımcı oldu.”Cihat Taşkın”ın konserlerine katıldım.Kemanını çalmayı seviyorum ve ondan ilham alıyorum.Maxim Vengerov’un misafiri var .Üniversiteye yurt dışında devam etmek istiyorum.Hem keman yapımında hem de çalmada.İşletme olarak büyüyünce çocuklara müzik öğretmek istiyorum.Müzik çok enteresan bir şey,çocuklar müziği öğrenmeli ve meditasyon yapmalı.”

“Okul olarak çocuklarımızın başarılı olmasına yardımcı oluyoruz”

Eskişehir Çağfen Anadolu Lisesi Başöğretmeni Burak Dalgıç, çocukların uluslararası kariyerlerde başarılı olabilmeleri için okul olarak desteklediğini söyledi. Öğrencileri yeteneklerine göre yönlendirdiklerini anlatan Dalgıç, “Okul olarak çocuklarımızın akademik, sosyal ve uluslararası etkinliklerdeki başarısını çok önemsiyor ve önemsiyoruz. Öğrencilerimizin yeteneklerini her alanda destekliyoruz, ister psikolojik danışmanlarımız olsun ister alanında en iyi hocalarımız olsun onları bulmak için çok uğraşıyoruz.Bu anlamda hocalarımıza güveniyoruz ve onların karakterlerine inanıyoruz. Yetenek ve yeteneklerine göre kendilerini gösterebilecekleri ve sunabilecekleri Eskişehir’deki en özel okul olduğumuzu söylüyoruz.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Erhan Can – Kültür Sanat

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın