medyauzmani.com
Erken yaşlanmanın nedenleri, belirtileri ve önlemleri – Özgün Fikirler

Erken yaşlanmanın nedenleri, belirtileri ve önlemleri

Yaşlanma doğal bir süreçtir ancak erken yaşlanma cildin yaşlanma sürecinin biyolojik değerinden, yani beklenen doğal sürecinden daha hızlı yaşlanmasıdır. Bu yazımızda ciltte erken yaşlanmanın nedenleri, belirtileri ve alınabilecek önlemler hakkında sıkça sorulan soruları ve cevaplarını paylaşacağız.

Erken yaşlanmanın nedenleri nelerdir ve nasıl önlenir?

Erken yaşlanma yirmili yaşlarda başlar. UV ışınlarına maruz kalma, yorgunluk, uykusuzluk, aşırı karbonhidrat ve şeker tüketimi, stres, yeterince su içmeme, sigara içme alışkanlığı gibi faktörler cildin erken yaşlanmasına neden olur. Erken yaşlanmayı önlemek ya da cilt yaşlanma hızını yavaşlatmak için bu faktörlere dikkat ederek yaşam kalitesini yükseltmek esastır.

Erken yaşlanma belirtilerine karşı ne yapılmalı?

Yaşlanma belirtileri yirmili yaşlardan itibaren yanaklarda ince kırışıklıklar ve hafif pigmentasyondan oluşan hafif hasarlar şeklinde ortaya çıkar. 1930’larda kırışıklıklar ve lekeler daha belirgin hale geldi. Özellikle ileri yaşlarda SPF’li ürünler gündüz kremi olarak kullanılmalı, gece yatmadan önce yaşlanma karşıtı bakım yapılmalıdır. Kırklı yaşlarda elastikiyet kaybı sorunu ortaya çıkar. Bu nedenle bu yaşlarda kolajen ve elastikiyete yardımcı olan daha yoğun yaşlanma karşıtı içeriğe sahip kremler tercih edilmelidir.

Yaşlanan ciltte gözle görülür değişiklikler nelerdir?

Kırışıklıklar yaşlanmanın ana belirtileridir. Ne yazık ki, kırışıklıklar çok genç yaşta başlayabilir. Aktif kas hareketleri ve zararlı güneş ışığı kırışıklıkların başlıca nedenleridir. Bu nedenle kırışıklıkları önlemek için alabileceğiniz en önemli önlem güneş kremi kullanmaktır. Yaşlanmanın bir başka belirtisi de eşit olmayan cilt tonudur. Bu da güneşin olumsuz etkilerinden biridir. Son olarak ciltteki elastikiyet veya elastikiyet kaybı da yaşlanmanın bir işaretidir. Kollajen kaybı bu sorunun köküdür.

Yüzün hangi bölgeleri diğerlerinden daha hızlı yaşlanır?

Cildimizin diğerlerine göre en hızlı yaşlanma belirtilerini gösteren bölgeleri yoğun güneş ışınlarının ilk temas ettiği bölge olan alın ve hassas bir yapıya sahip olan göz bölgesidir.

Yaşlanma karşıtı ürünler olarak da adlandırılan yaşlanma karşıtı bakım ürünleri hangi yaşta kullanılmalıdır?

Bu soruya sizin için en doğru cevabı bulabilmeniz için öncelikle biyolojik yaşınız ile cildinizin yaşını ayırt etmeniz gerekmektedir. Bazılarımız genetik olarak şanslıyız ve karbonhidratlardan kaçındıkları ve cildini güneşten korudukları için ciltlerinde biyolojik yaşıtlarından çok daha az yaşlanma belirtisi görülür. Öte yandan bazı kişilerde kötü beslenme alışkanlıkları, egzersiz eksikliği, stres, uykusuzluk ve aşırı güneşe maruz kalma gibi nedenlerle çok daha genç ve yoğun yaşlarda ciltlerinde kırışıklıklar ve lekeler görülebilir.

Düzenli olarak dolgu ve botoks yaptıran kişilerin yaşlanmayı geciktirici krem ​​kullanmaları gerekir mi?

Düzenli olarak botoks ve dolgu uygulasanız bile düzenli olarak yaşlanma karşıtı kremler kullanmalısınız. İnce kırışıklıklara uyum sağladığı ve kolajen üretimi sağladığı için kullanacağınız kremlerde A vitamininin bulunması önemlidir. Kullanacağınız kremler A vitamininin yanı sıra C vitamini de içermelidir. C vitamini de kolajen üretiminde önemli bir rol oynar. Botoks ve dolgu uygulamalarının yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmadaki tartışılmaz etkisinin yanı sıra A ve C vitamini içeren yaşlanma karşıtı kremlerin kullanılması cildin aktif kalmasını sağlar ve yaşlanmanın etkilerini geciktirir.

E vitamininin erken cilt yaşlanmasına katkısı nedir?

Yağda çözünen bir vitamin olan E vitamini, yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılan en önemli etken maddelerden biridir. Erken yaşlanma belirtilerini önlemeye önemli ölçüde katkı sağlayan E vitamini, yara iyileşmesini hızlandırma özelliğiyle de öne çıkıyor.

Erken yaşlanma riski herkes için aynı mıdır?

Hayır öyle değil. Herkes farklı zamanlarda yaşlanma belirtilerine başlar. Bazı kişilerde genetik faktörler nedeniyle erken yaşlanma riski çok düşük olabilir. Ancak güneşe maruz kalma miktarı erken ya da geç yaşlanmanın boyutunu belirleyen en önemli faktördür. Ayrıca beslenme gibi faktörler de yaşlanma riskini etkiler. Bu nedenle genetik olarak ne kadar şanslı olursanız olun, dış etkenlere dikkat etmemeniz yaşlanma sürecini hızlandıracaktır. Cildinizdeki yaşlanma riskini azaltacak beslenme önerileri için ilgili yazımıza göz atın.

Göz çevresi için neden göz kremi kullanmalıyım? Göz kremi yüz kreminden nasıl farklıdır?

Göz çevresi diğer cilt bölgelerine göre daha ince ve hassastır. Ayrıca göz çevresi cildin diğer bölgelerine göre kendi nem faktörlerini üretmesi açısından daha pasiftir. Bu nedenle göz çevresine özel tasarlanmış ürünler kullanılmalıdır.

Hyaluronik asidin cilt için önemi nedir?

Hyaluronik asit, cildin sıkılaşmasına ve nemlenmesine yardımcı olan bir maddedir. Ancak zamanla ciltteki hyaluronik asit azalır ve bu azalma cildin incelmesine ve su tutma kapasitesinin azalmasına neden olur. Hyaluronik asidin azalması sonucunda ince cilt, yüz ifadelerinin ve güneş ışığının olumsuz etkilerine eskisinden daha dayanıklı hale gelir. Bu nedenle hyaluronik asit takviyesi erken yaşlanmanın etkilerini azaltmada önemlidir.

Son zamanlarda adını çokça duyduğumuz heksenol nedir? Erken yaşlanma riskini azaltmak için ne yapar?

Hücre döngüsü yaşlanma sürecini belirleyen faktörlerden biridir. Hücre döngüsü ne kadar aktif olursa, cildiniz o kadar parlak ve canlı olur ve kendi nemini üretebilir. Hücre döngüsünün hızı yavaşladıkça, yaşlanma hızı da aynı oranda artar. Hücre döngüsünün hızını artırabilen etken maddelerden biri de heksenoldür. Hexinol, hücre fonksiyonlarını iyileştirerek erken yaşlanma riskini azaltan yeni keşfedilen ve yaygın olarak popüler olan bir aktif bileşendir.

Mucize yaşlanma karşıtı aktif madde retinol nedir? Ne yaparsın ya da ne yaparsın?

Retinol, A vitamininin saf bir türevidir ve DNA üzerinde etki ederek pigmentasyon oluşumunu engeller, rengini açar ve ince kırışıklıkları azaltır.

Yaşlanma karşıtı ürünlerde C vitamini ne işe yarar?

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, içerdiği güneş koruyucu sayesinde cilt lekelerini azaltır ve oluşumunu engeller. Hücre ortamına C vitamini verildiğinde kolajen üretimi daha sağlıklı hale gelir. Ayrıca C vitamini sayesinde cilt kendi nemlendirici faktörlerini sağlıklı bir şekilde üretebilir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın