medyauzmani.com
Erdoğan’ın Putin’e söyleyecek güçlü sözleri olabilir – Özgün Fikirler

Erdoğan’ın Putin’e söyleyecek güçlü sözleri olabilir

Estonya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Marko Mihkelson, Rusya-Ukrayna ihtilafında nükleer silah kullanma olasılığı hakkında konuştu. “Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son toplantılarda muhalif grupları bir araya getirerek önemli şeyler yaptı. Nükleer silahlar konusunda Erdoğan’ın Putin’e söyleyecek etkili sözleri olabilir.“dedi.

Resmi ziyaret kapsamında Türkiye’de bulunan Mihkelson, AA muhabirine Rusya-Ukrayna savaşının bölgesel sonuçlarını, NATO genişleme planını, Rus vatandaşlarına yönelik kısıtlamaları ve gündemdeki diğer konuları sordu.

“BİZ BENZER SORUNLARA ÇÖZÜM ARAYAN İKİ AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİYİZ”

Türkiye’yi üçüncü kez ziyaret etme fırsatı bulduğunu anlatan Mihkelson, Türkiye’nin Estonyalılar için en güzel turistik yerlerden biri olduğunu söyledi.

Mihkelson, tüm bu ülkelerin NATO üyesi olduğunu ve barışı ön planda tutan aynı görüşleri paylaştığını vurguladı.

Mihkelson, Türkiye’nin komşu ülkelerindeki çatışmalardan ve Estonya’da Rusya’dan kaynaklanan güvenlik sorunlarından bahsetti. “Biz aynı sorunları çözmenin yollarını arayan iki birleşik ülkeyiz.” dedi.

“ESTONYA, NATO EĞİTİM POLİTİKASINA DESTEK VERİYOR”

Mihkelson, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın başlamasıyla da gündeme gelen NATO’nun bölgesel rolünü ve genişlemesini de değerlendirdi. “Estonya, NATO’nun genişleme politikasını kabul eden bir ülkedir. Çünkü küçük bir ülke olarak benzer ilkelere sahip ülkeler arasındaki işbirliğinin önemini biliyoruz ve amaç uluslararası güvenliği NATO gibi gruplar aracılığıyla sağlamak. “ dedi.

Mihkelson, Finlandiya ve İsveç gibi ülkelerin NATO üyeliğinin sadece Kuzey Avrupa’da değil, tüm dünyada güvenlik ve istikrarı artıracak bir hamle olacağını vurguladı.

İki ülkenin yanı sıra Ukrayna’nın da NATO üyesi olmayı umduğunu vurgulayan Mihkelson, şunları kaydetti:Ukrayna NATO üyesi olmadığı sürece Avrupa’da barış ve istikrarın sağlanması mümkün değildir. Bunun Ukrayna savaşı kazandıktan sonra olacağına inanıyorum.” sözlerini kullandı.

“RUSYA’NIN UKRAYNA’DAKİ OPERASYONU 2014 YILINDA Kırım İLE BAŞLADI”

Avrupa’da barış ve güvenliğin sağlanması için Rusya’ya karşı yaptırımların gerekli olduğunu anlatan Mihkelson, uluslararası hukuku ihlal eden ve egemen bir ülkenin bütünlüğüne saldıran her ülkenin ekonomik yaptırımlar ve diplomatik araçlarla takip edilmesi gerektiğini söyledi.

Mihkelson, Rusya’nın saldırgan davranışının olağandışı olmadığını söyledi ve şu sözleri kullandı:

Rusya’ya karşı birçok yaptırımın düşünülebileceğini açıklayan Mihkelson, herhangi bir hamlenin birçok ülkeyi etkilediğini ve bu nedenle diğer aşamalara geçmek için zamana ihtiyaç olduğunu doğruladı.

“RUS HALKI, HÜKÜMETİYLE İLK SAVAŞIN HALKI ETKİLEDİĞİNİ BİLMELİ”

Baltık ülkelerinin (Estonya, Litvanya, Letonya ve Polonya) Rus vatandaşlarının turist izni almasını engelleme kararını inceleyen Mihkelson, bunun Rus halkına haksızlık olduğu gerçeğine katılmadığını söyledi.

Michelson,”Aslında bu yılın Şubat ayının sonunda turist vizesi vermeyi durdurduk. Ağustos ayından bu yana Rusya’dan Estonya’ya sınırı geçmemize izin vermiyoruz. Bu adımlar sadece Rusların sınırı geçmesini engellemek için değil, güvenlik önlemleri için de atıldı.“dedi.

Hava yolunun kapalı olması nedeniyle Rusların Avrupa’ya geçmelerinin tek yolunun Baltık ülkelerinden geçen sınırlar olduğunu söyleyen Mihkelson, yılın ilk yarısında çok sayıda Rus’un Avrupa ülkelerine giriş yaptığını söyledi. Bu yoldan.

Michaelson”Ne yazık ki, birçok Rus Ukrayna’ya karşı bu acımasız savaşı destekliyor. Bu insanların savaş hakkında sorular sormaya başladıklarından emin olmalıyız.“dedi.

Rusların sadece yüzde 30’unun Rusya’yı canlı terk etme şansına sahip olduğunu kaydeden Mihkelson, bu insanların “Askerleri Ukrayna’da insanları öldürürken onların tatile gitmelerinin sıra dışı olduğunu düşünmüyorum.“Anlamak zorundalar” dedi.

Michaelson,” Bu bizim için ahlaki bir sorundur. Bu konuda farklı görüşler olduğunu biliyorum. Ancak Rusya halkı, hükümetinin başlattığı savaşın halkı nasıl etkilediğini bilmelidir. Bu kısıtlamalar savaş devam ettiği sürece devam edecek.“dedi.

“ERDOĞAN’IN PUTİN’İN NÜKLEER SİLAHLARA DESTEK SÖZLERİ VAR”

Mihkelson, Putin’in nükleer silahlar konusunda gerekirse elindeki tüm gücü kullanmaktan çekinmeyeceğini açıklamasına atıfta bulunarak, “Rusya nükleer silah kullanırsa, tarihin sonu demektir. Kimse nükleer silahların kullanıldığını görmek istemez.” dedi.

Rusya’nın diplomatik yöntemlere yönelmesi gerektiğini anlatan Mihkelson, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu tür sorunların önlenmesinde önemli rol oynayabileceğini söyledi.

Mihkelson, Türkiye’nin son yıllarda tahıl krizi ve mahkum takası gibi konularda arabuluculuk konusunda çok başarılı olduğuna dikkat çekti.Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, savaşan grupları müzakerelere sokmak için önemli adımlar attı. Nükleer silahlar konusunda Erdoğan’ın Putin’e söyleyecek bazı etkili sözleri olabilir.“dedi.

NATO’nun sadece kendi topraklarını koruyan bir ittifak olduğunun farkında olan Mihkelson, şu sözleri kullandı:

“RUSYA, SOVYETLER BİRLİĞİ’NİN 1940’LARDA BİZİM GİBİ ÜLKELERDE KULLANDIĞI YÖNTEMLERİ UKRAYNA’DA İZLEMEKTEDİR”

Geçtiğimiz günlerde ülkesinde Sovyet döneminden kalma bazı anıt ve heykellerin kaldırılmasının iyi bir karar olduğunu açıklayan Mihkelson, bu tür askeri birliklerin görev yaptıkları zamanı hatırlattığını da söyledi.

Rusya’nın geçmişte Ukrayna’da da aynı şeyi yaptığını söyleyen Mihkelson, “Rusya, 1940’larda bizim gibi ülkelerde uyguladığı taktiklerin aynısını Ukrayna’da da uyguluyor. Sahte referandumlar, ölümler, işler gibi. Tıpkı Sovyetler Birliği gibi. 1940’larda demokrasiler devraldı, Rusya bugün Ukrayna’da aynısını yapıyor.” dedi.

Bu konuda ahlaki bir ikilemle karşı karşıya olduğunu gösteren Mihkelson, Rusya’nın saldırgan davranışı nedeniyle benzer zamanları hatırlatan şeyleri ülkesinin açık alanlarında göstermenin doğru olmadığını söyledi.

“PUTİN AVRUPA’YI KURTARMAK İÇİN ENERJİ SAVAŞLARINI BAŞLATTI”

Mihkelson, savaştan sonra tüm Avrupa’yı etkileyen enerji krizinin kendisi için yeni olmadığını söyledi.

2006 yılında Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanlığındayken Rusya’nın siyasi güç kullanımına ilişkin bir rapor yazdığını söyleyen Mihkelson, bugün karşılaştıkları sorunların o gün de yaşandığını söyledi. .

Michaelson, “Nord Stream 1 ve Nord Stream 2 gibi Baltık Denizi’ne giden boru hatlarının ekonomik olmaktan çok uluslararası olduğunu söylemiştik. Şimdi Almanya gibi ülkeler bunu anlamaya başlıyor.” dedi.

Mihkelson, Nord Stream 1 ve 2’deki son kazaların ve sızıntıların “planlanan hasarlar” olduğunu söyledi. “Bugün hangi ülkenin bu hatların çalışmamasını istediğini düşünmeliyiz. 2006 yılında Gürcistan’da elektrik hatları tahrip edildi. Onlar (Rusya) diğer ülkeleri zorlamak için boru hatlarını kullanıyorlar. Politikalarını bu şekilde değiştirmek istiyorlar. “ dedi.

Michaelson, “Aylar önce (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin, Avrupa’da bir güç mücadelesi başlattı. Önümüzdeki kış aylarında, Avrupa’da yaşayan insanların, enerji fiyatlarındaki artışın neden olduğu enflasyon nedeniyle hükümetlerini protesto etmeye başlayacağını umuyor.“dedi.

Vladimir Putin’in Ukrayna’ya yaklaşımının Avrupa ülkeleri arasında bölünmeler yaratmayı amaçladığını anlatan Mihkelson, “Birliği bölmek istiyorlar. Ama bunu yapamazsınız. Enerji konusunda bizi bölmelerine izin vermeyeceğiz. hızla güneş ve rüzgar gibi diğer temiz enerji kaynaklarına yöneleceğiz. Estonya’da LNG terminalleri yapılıyor ve trenle enerji sağlayabiliyoruz.” dedi.

“ESTONYA, ALEKSANDR DUGIN’İN OĞLU’NUN POLİTİKASINI REDDEDİYOR”

Mihkelson, Estonya hükümetinin yetkililerinin, Rusya’da tanınmış bir politikacının oğlu Aleksandr Dugin, Darya Dugina’yı öldürdüğü söylenen kadını Estonya’nın saklamasını kabul etmediğini söyledi.

Dugina’nın 20 Ağustos’ta Moskova’da ölümünden sonra medya, katilin Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) nedeniyle Estonya’ya gittiğini bildirdi.

Michelson,”Estonya makamları, Aleksandr Dugin’in kızının ölümüyle ilgili söylediklerini yalanlıyor. Gelecekte bu cinayetten kimin sorumlu olduğunu öğreneceğimizi umuyoruz. Aleksandr Dugin, Rusya’da faşist görüşlere sahip olduğu bilinen bir kişidir. Bunu yapmak için birçok düşman“dedi.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın