medyauzmani.com
Enerji krizinin ‘ciddi sonuçları’ olacak – Özgün Fikirler

Enerji krizinin ‘ciddi sonuçları’ olacak

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya’nın iktidardan çekilmesinin Avrupa Birliği’ni çok olumsuz etkileyeceğini ve sanayileşmenin önümüzdeki 20 yıl boyunca devam edeceğini söyledi.

FRossiya 1 TV’ye verdiği röportajda Peskov, Amerikalıların artık Avrupa ülkelerine çok yüksek fiyatlara gaz satarak “çılgın para” kazandığını söyledi.

“Ve Avrupalılar onlara para ödüyor, bu da ekonomilerini rekabetsiz hale getiriyor. Üretim düşüyor. Sanayisizleşme geliyor. Tüm bunların, özellikle önümüzdeki 10-20 yıl içinde Avrupa kıtası için muhtemelen çok üzücü sonuçları olacak.” dedi.

Peskov, Rus gazından Amerikalılar “üç ya da dört” Gazı bazen daha yüksek fiyattan sattığını söyleyerek, “Avrupalılar bu ücretleri ABD’li tedarikçilere ödediğinde, ekonomilerini daha az rekabetçi hale getiriyor” dedi.

ABD, AVRUPA’YA 10 KAT FİYATA GAZ SATIYOR

Avrupa’da gaz fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra bu yılın başlarında yükseldi.

AB ve blok dışındaki Batılı ülkelerin Moskova’ya yönelik birçok yaptırımı kaldırması ve Rusya’nın enerji arzını kesmek için bir kampanya başlatarak küresel enflasyonu artırmasının ardından gaz fiyatları yükseldi.

Bu haftanın başlarında, Belçika Başbakanı Alexander De Croo, elektrik fiyatlarını düşürmek için hiçbir şey yapılmazsa, kıtanın yakında ciddi iş kesintileri ve kaosla karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.

Bu arada Reuters, ABD’nin şu anda AB’ye tarihte ilk kez Rusya’dan daha fazla doğal gaz sağladığını, ancak Amerikan gazının Rus tedarikinden on kat daha pahalı olduğunu bildirdi.

kaynak: NTV.COM.TR

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın