https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Ekonomik kurumlar nasıl kapatılır? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Ekonomik kurumlar nasıl kapatılır?

Ekonomik kurumlar nasıl kapatılır?

Derneğimizin ekonomik projesini sokak sakinlerinin barınmasına kapatma kararı aldık. Bu süreçten sonra ne yapılmalı, şirketler gibi tasfiye işlemlerine başlanmalı mı yoksa vergi dairesi normal iş olarak mı kapatılmalı?

Ekonomik kurumların tasfiyesi yok. Kapanış vergi dairesinde ve diğer kurumlarda gerçekleşir.

Seri 1 Kurumlar Vergisi Genel Beyannamesi’nin (17.4) “Tasfiye Karları” başlıklı bölümünde “Kamu iktisadi teşekküllerine bağlı iktisadi teşebbüsler ile kendi kanunu işleyen dernek veya teşebbüslerden tüzel kişiliği olmayanların sorumluluğu” yer almaktadır. tasfiye işlemlerine ilişkin herhangi bir hüküm içermemekte olup, işletmede olduğu gibi işin durdurulması ile sona ermektedir. Bu kapsamda, Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 14. maddesinde belirtilen süreler içinde ilgili dönemde işten ayrılan mükelleflerin kurumlar vergisi beyannameleri ibraz edilecektir.

Buna göre, iktisadi işletmenizin kurumlar vergisi yükümlülüğü işyerinin sona ermesi ile sona erecek olup, iktisadi işletmenizin tasfiyesinin mevcut iktisadi kıymetlerin satışı veya ait olduğu işletmeye fatura kesilerek projeden çekilmesi suretiyle tamamlanması gerekmektedir. .


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın