medyauzmani.com
Dünyanın Yeni Yedi Harikası – Özgün Fikirler

Dünyanın Yeni Yedi Harikası

Dünyanın yeni yedi harikası nelerdir? Bu yeni yedi harika ne zaman ve nasıl seçildi? Dünyanın Yeni Yedi Harikası’nın özellikleri nelerdir ve hangi ülkelerde bulunur?

Eşsiz ve devasa yapılar insanlık tarihi boyunca büyük ilgi görmüştür. 2000 yıl önce de böyleydi, bugün de böyle. MÖ 2. yüzyıl antipater Onu ve insanları büyüleyen yapılar Dünyanın harikaları gibi tanımlanır.

Uzun yıllar geçti. piramitler Hiçbiri ayakta değil. Belki de bu yüzden, yeni 7 harika Seçim ihtiyacı İsviçre merkezli ortaya çıktı Yeni Yedi Harika Vakfı Organizasyon onları seçmeye başladı.

Çevrimiçi 100 milyondan fazla Oyunun kullanıldığı organizasyondaki 21 finalistten 7’si Dünyanın Yeni Yedi Harikası olmayı hak ediyor. bizim ülkemizden Ayasofya Bu ankette 8. Bu arada bu organizasyon UNESCO Başta birçok kuruluş olmak üzere pek çok kurum tarafından kabul görmese de genel olarak kabul gördüğünü söyleyebiliriz.

Burada 7 Temmuz 2007’de Açıklandı Dünyanın Yeni Yedi Harikası

1. Machu Picchu, Peru

Orta ve Güney Amerika’nın en önemli uygarlıklarından biri Nacalara şehir ait Machu Picchu, 2430 metre Yüksekte kurulmuş bir yerleşim yeridir. Sadece Cali Pachacuti 1450 yılında yapıldığı sanılmaktadır. Maçu Piçutarım için yapılmış teraslar, Güneş Tapınağı Kendine has mimarisiyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Merdiven sistemleriyle birbirine bağlanan bölümlerden oluşan Machu Picchu’da 3000bu Ekstra merdiven hala iyi durumda. Tadilat çalışmaları sürüyor Sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edildi.

2. Çin Seddi, Çin Halk Cumhuriyeti

İnsanların güvenlik amacıyla neler yapabileceğinin en bariz örneklerinden biri. Çin seddi İlk M.Ö. 7. yüzyılda yapıldığı söylenmektedir. Kuzeyden Çin’e geliyor Türk ve Moğol saldırıları Bir karşı önlem olmasının yanı sıra, ağır cezalara çarptırılan veya sürgüne gönderilenlerin de cezalandırıldığı yerdi.

Bugün gördüğümüz Çin seddi M. 221 km MS 608 yılları arasında inşa edilmiştir. Günümüze ulaşan parçaların çoğu Ming Hanedanı O döneme ait bu devasa savunma duvarının toplam uzunluğu araştırmalara göre değişmektedir. Bazı kaynaklara göre, tahrip olmuş parçalarla 8850 kmbazı 21.196 kmo. Sadece bir tahkimat sistemi değil, aynı zamanda kışla, garnizon ve savunma kulelerinden oluşan bir yoldu ve bir süre ticaret için kullanıldı.

3. Kurtarıcı İsa Brezilya

Brezilya Rio de Janeiro Şehirde bulunan Kurtarıcı İsa heykeli 1922 ve 1931 yılları arasında inşa edilmiştir. Corcovado Dağıüstündeki 700 metre Şehre bakan İsa Mesih, Fransız Albert Caco ve Brezilyalı Heitor da Silva Costa tarafından yapılmıştır. Hıristiyan Dünyanın simgelerinden biri haline gelen bu heykelin tabanı 8 metre yüksekliğinde. 38 metre yükseklikte. Yana açılan kollar bir uçtan diğer uca çaprazlanır. 28 metre.

4. Chichen Itza, Meksika

Meksika Yucatan İlde antik bir şehirdir. Kıtanın tanınmış uygarlıklarından Maya Ait olmak Kukulkan Tapınağı Şehirdeki en önemli ve sembolik yapıdır. Dokuzuncu ve onikinci yüzyıllar Maya ve Toltek Kukulkan tarafından yaptırılmıştır. Tüylü yılanın tanrısına 30 metre yüksekliğindeki bu tapınak, Yucatan’ın dini merkezidir.

Maya Astronomi İlgi alanları iyi bilinmektedir. Bu tapınaktaki bazı ölçülere ve sayılara baktığınızda da bunun örneklerini görmek mümkün. Tapınağın her iki yanında bir piramit şeklindedir. 91 merdiven onun. hepsinin toplamı 364 Ve tekil üst kısmı eklediğimizde 365 Bir yılda herhangi bir sayıda gün. Bu sadece bir örnek. Bunun gibi birçok ilginç özelliği var ve tabii ki çevresinde birçok bina var…

5. Tak Mahal, Hindistan

Teşekkür ederim Bunu düşündüğünüzde, her zaman bir aşk hikayesi akla gelir. Babür İmparatoru Şah Cihansevgili karısı Mümtaz Mahal Aslında Tac Mahal için yaptırdığı bir türbedir. 1631’de Mümtaz Mahal doğum sırasında öldüğünde, Şah Cihan Tac Mahal’in inşasını emretti. Her yerden işinin en iyi ustalarını bulur ve katılır. ücretler Şehirde inşa edilen bu şaheser, tamamen 1652’de tamamlandı.

20 bin işçi Tac Mahal üzerinde çalıştı Beyaz mermer İnşa edilmiş ve ana kubbenin yüksekliği 82 metredir.

6. Kolezyum, İtalya

Roma İmparatorluğu’nun simgelerinden biri kolezyumVe Flavian Amphitiatroso 72 yılında da bilinir Vespasian İnşaatı 80 yılında başladı Titus İnşaat dönemi tamamlandı. 50 bine kadar kapasiteye sahip olan Kolezyum, sonraki imparatorların dönemlerinde yapılan onarım ve eklemelerle daha da kullanışlı hale geldi. hemen Dünyanın en büyük amfi tiyatrosu Kolezyum Roma için gladyatör dövüşleri, kanlı propaganda ve eğlence. Aynı zamanda merkeziydi. Gladyatör dövüşlerinin yanı sıra hayvan dövüşlerini ve deniz savaşlarını canlandırmak için de kullanılmıştır.

Kolezyum’un etrafındaki alana gladyatörlerin tapınağı denir. 527 metreeğer yükseklik 52 metre.

7. Petra, Ürdün

400 ile 106 yılları arasında M.Ö. Nebatilerden Başkent PetraNeredeyse kayaların sesi gibidir. Ürdün’de Ölü Deniz ve Akabe Körfezi arasında Petra Kırmızımsı kayalara oyulmuş bir şehir. Ticaret yollarının ortasında yer alan bu şehir, bu yollar değişmeye başladıkça önemini kaybetmeye başlıyor. Petra’nın simgesi diyebileceğimiz yapı, üzgün Bunlar kayalara oyularak yapılmış kaya mezarlarıdır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın