medyauzmani.com
Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan caminin imamı gönüllü rehberlik yapıyor – Özgün Fikirler

Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan caminin imamı gönüllü rehberlik yapıyor

Sivas’ın Divriği ilçesindeki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nda görev yapan İmam Hatip Nail Ayan, yerli ve yabancı ziyaretçileri camiye yönlendirmeye adamıştır.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) “Dünya Kültür Mirası Listesi”nde yer alan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nın bekçiliğini gönüllü olarak yapan İmam Nail Ayan’ın binayı ziyarete gelenlere refakat etmesi, ” ustaca ” olarak nitelendirilen ve eser hakkında ayrıntılı bilgi veren.

Tadilatı devam eden caminin yanındaki geçici mescitte imamlık görevine devam eden Ayan, tarihi bir eserde hizmet etmenin onurunu ve sevincini yaşıyor.

Nail Ayan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Bu eser Rabbimden bir lütuf. Rabbim bize Divriği Ulu Camii ve Darüşşifa’da çalışmayı nasip etti. Bu benim çocukluk hayalimdi. Caminin yanında, Divriği İmam Hatip Lisesi’nde okurken , Vakit namazlarına ve Cuma namazlarına gittim. CamiGeldiğimizde çok güzel bir müezzinin sesi vardı ve bu beni çok mutlu etti. Cuma selamlarını ve ezanlarını dinledikçe aydınlandık. O zaman, ‘Ya Rabbi, bana bu işi yapma fırsatı ver.’ Dua ettim ve Rabbim duamı kabul etti.” dedi.

2009 yılından bu yana eski camiye nazırlık yaptığını anlatan Ayan, “Ben müezzinim ve cami imamı veya vaiziyim. Bunun yanında ziyaretçilere cami ve hastane tanıtımında yardımcı oluyorum. caminin felsefesi ve sırları hakkında bildiklerimi ve öğrendiklerimi.” dedi.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası hakkında bilgi edinmek için kitapları araştırdığını anlatan Ayan, şu ifadeleri kullandı:

“Divriğili olduğum için büyüklerimizden öğrendiklerimi ilim bölümüme yazdım. Aşure ile ilgili eser hakkında bilgisi olan tarihçiler, mimarlar, sihirbazlar ve turistlerden edindiğim birçok bilgiyi sizler için hazırladık ve ziyaretçilerin beğenisine aşure tadında sunuyorum.

“İşten ayrıldığımda kendimi dul gibi hissediyorum”

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’na yolculuğunun 2005 yılında Divriği’de bir imamın kaydıyla başladığını söyleyen Ayan, şunları söyledi:

“İmam kardeşimiz askere gidince ben mahalledeki camide vaaz vermeye başladım. O sırada liderimiz beni Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’na iş ile gönderdi. Buradaki hocalarımızla bu işe başladım. Onların bilgisini kullanarak camiyi güçlendirmeye yardım etmeye başladım. 2009 yılında bu sözleşmeyi kazandım ve ardından Divriği Ulu Camii’ne geri gönderildim. 2011 yılında personelim geldi ve o zamandan beri Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nda görev yapmaktayım. “

Ayan, projeyi rehabilite eden şirketin caminin yanına geçici bir ibadethane inşa ettiğini ve çalışmalarını burada sürdürdüğünü söyledi.

Cuma günü burada namaz kıldırdığını anlatan Ayan, “Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası aşktır ve bu aşkı içimde yaşıyorum. İşten çıktığımda dul gibi hissediyorum. Ve seni görmek için her zaman yanındayım.” dedi.

Kaynak: AA / Khalifa Yalçınkaya – Güncel

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın