medyauzmani.com
Dünden Sonra, Bugünden Önceki Gün – Muhasebe Haberleri – Özgün Fikirler

Dünden Sonra, Bugünden Önceki Gün – Muhasebe Haberleri

İçindekiler

doktor. Han Çınar
akademik
[email protected]


SDünün bugünden öncesi ve sonrası diyelim ve geleceği ve önümüzde uzanan fırsatları gözden geçirelim.

– Dün Avrupalı ​​işadamları Uzakdoğu ülkelerine mesafe koymadan seyahat ediyorlardı ve bu ülkelerde diledikleri kadar rahat seyahat edebiliyor ve kalabiliyorlardı. Fuarlara katılıyor, fabrika ziyaretleri yapıyorlardı. Bugün, bırakın bu ülkelere seyahat etmeyi, neredeyse Uzakdoğu’dan ziyaretçi kabul etmiyorlar, mümkün olduğunca hiç gelmemeyi tercih ediyorlar. Aşı tercihleri ​​de bunu ortaya koyuyor. Ticaret, uzak coğrafi bölgelerden yakın coğrafi bölgelere kaydı. Bu pivot hızla değişmeye devam edecek.

– Dün uzak coğrafi bölgeler ile Batı ülkeleri arasında ulaşımda sıkıntı yoktu ve sevkiyatlar o kadar yüksek değildi. Günümüzde konu büyük bir sorun haline gelmiş, komşu coğrafi bölgelerle ticaret ister istemez daha cazip ve ekonomik hale gelmiştir. Öte yandan uzak coğrafyalar bu sefer gerçeklikten çok uzak.

Pandemi olmadığı için sağlık kavramı konusunda toplumlar arasında fikir ayrılığı da yoktu, böyle bir program da yoktu. Günümüzde ortaya çıkan salgın ile kültürlerin sağlık ve salgın hastalıklara bakış ve yaklaşımları arasındaki fark giderek daha net hale gelmektedir. Bu da ister istemez benzer kültürlere sahip ülkelerin yakınlaşmasına, olmayanların ise uzaklaşmasına neden oldu. Ve devam edecek gibi görünüyor.

– Dünün tedarik zincirindeki kavram, tüketimin çok hızlı olduğu, arzın büyük bir kısmının uzak coğrafyalardan kolaylıkla temin edilebildiği ve maliyetlerin kabul edilebilir seviyede olduğu iken burada da ciddi bir farklılaşma meydana geldi. Tedarik zinciri günümüzde daha az nitelikli ürünü yakın fakat daha nitelikli coğrafi bölgelerden tedarik etme şeklinde gelişmeye başlamıştır. Tüketimde bir düşüş olmasa da tercih edilen ürünlerin iş seyahatlerinin elverdiği ölçüde yakın coğrafi bölgelerden satın alındığı, satış ve pazarlamanın yakın coğrafi bölgedeki ülkelere yöneldiği bir gelişme olduğunu söylemek mümkün.

– Dün tasarruf ön planda iken, günümüzde insanlar daha çok tüketmeye ve anı daha iyi değerlendirmeye çalışmaktadır. Bir dönem yaşanan arz kısıtlamalarının ardından talebin artmasıyla birlikte arz eski seviyesine ulaşsa da yetersiz kaldı. Dün yastığın altında olan değerler bugün yastığın altına girmiş ve tüketim olarak piyasaya yansımıştır. Enflasyonun nedenleri incelendiğinde bu sonuçlara ulaşmak mümkündür.

– Dün sağlığa yapılan harcamalar sınırlıyken, bugün bireysel sağlık ve mega yatırımlar arttı. Sağlık turizmi önem kazandı.

– Dün elektronik ticaret vardı ama o kadar hızlı değildi özellikle ülkeler arasında ve nihai tüketiciye ulaşmak o kadar kolay değildi. Günümüzde son tüketici nerede olursa olsun birçok işletme e-ticaret ile tüm kitlelere ulaşmaya başlamıştır. Lojistik hizmet sağlayıcılar da bugün düne göre farklı çözümler üretiyor. Güçlü karayolu filosu ile yakın coğrafyaya ulaşabilmesi büyük bir avantaja dönüşmüştür.

Dün mağaza açmak, bugün ise online mağaza sahibi olmak revaçtaydı.

– Dün tüm ziyaretler yüz yüzeydi, bugün çoğu çevrimiçi.

Bahsettiğiniz tüm değişikliklerin ülkemiz için büyük fırsatlar yarattığını yukarıdaki karşılaştırmalardan açıkça görebileceğimizi düşünüyorum. Yakın coğrafya dediğimiz Avrupa ülkeleriyle ticaretimizin gelişmesi için önemli bir gelecek bizi bekliyor. İş insanlarımıza bu dönemde bir adım atmalarını ve böylesine önemli bir fırsatı kaçırmamalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Dahası, beni sarhoş ettiği için hep söylüyorum. Yaklaşan ihracat fırsatlarını pervasızca harcamamalıyız ama ben marka olacağım ya da ben yokum demeden o konuda çaba göstermeliyiz. Benim için çok zor demeden ihracat yapamam.

Dünün ötesi ile bugün öncesi arasındaki farkı yakalayabilirsek, zaman orada durur, hazırlıklarımızı buna göre şekillendirir ve fırsatlara odaklanırsak, o zaman değişimin olduğunu anlarız.


Kaynak: Bu içerik, Bay D. Hakan Çınar’ın özel izni ile yayınlanmıştır. Yazıdaki tüm hak ve sorumluluklar yazarına aittir.
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Yazarın diğer makaleleri

Enflasyon: öğrenilmiş çaresizlik

karma program

Hadi büyüyelim

Sakin olalım ve bırakın veriler konuşsun

Döviz yükseliyor mu, TL’m değer kaybediyor mu?

Bozulan tedarik zinciri

Ekonomiye geçelim

biraz Merkez Bankası, biraz enflasyon, biraz IMF; Bu biziz

Dünün sonu, yarının başlangıcı

Büyümeli miyiz, büyümemeli miyiz?

Yabancı sermaye mi sahte sermaye mi?

Avrupa Birliği’nin kapısında beklenen gümrük birliğinin 25. yıl dönümü mü?

Taşıyıcı yarışı kızışıyordu. Değiştiricileri denedin mi?

Kripto para bir hobi mi yoksa gerçekten para mı?

Artan fiyatlar

Cep telefonlarının tuvalet kağıdı olarak ithal edilebileceğini mi söylüyorlar?!

E-ticaret ve teknoloji TOBB’da buluştu

Sıkça Sorulan Sorular

Üretmeyi seviyor muyuz?

dış ticaret yönü

Küreselleşmeden glokalizme

Süveyş

Yurtdışı lojistik merkezleri

Aisha teyze de elektronik ihracata başladı

Kaynağın ızdırabı bitmez

tedarik edebilirsek satarız

Hangi blok daha iyi?

Avrupa Birliği’ne hoş geldiniz

Gelişmiş ülke kime denir?

Aynı yoldan gidip farklı sonuçlar bekler miydiniz?

Mesajı aldık mı?

Muhteşem bir yılı geride bırakırken…

Tüccar olma

Anneme perakendeci olduğumu söyleme, o hala benim mutlu bir insan olduğumu düşünüyor…

Kökende sıkışıp kaldık

İzmir’de deniz göründü

Böyle kapanmıyor.

Ya çemberin dışındasın ya da içinde olacaksın.

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın