medyauzmani.com
DT Genel Müdürü Kurt, 2022-2023 sezonunun ön izlemesini yaptı. – Özgün Fikirler

DT Genel Müdürü Kurt, 2022-2023 sezonunun ön izlemesini yaptı.

Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Mustafa Kurt, 2022-2023 sezonuna birçok yönden ve iyi hazırlanmış olarak hazırlanacaklarını söyledi.

Devlet Tiyatroları’nın 2022-2023 sezonunun açılışı olan Ekim ayında 82 oyunla perdelerini açacağını anlatan Kurt, 6’sı yerli 16’sı yabancı 22 oyunun Ekim ayında başlayacağını söyledi.

Kurt ayrıca yeni sezonda Tunus, Makedonya, Arnavutluk ve Almanya’ya gideceğini söyledi.

Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) açılmasıyla İstanbul’da oturum sayısının arttığını kaydeden Kurt, “AKM’ye seyircimiz çok ilgi gösteriyor. Kasım ayının üçüncü haftasında özel bir toplantı yapacağız. Ülkemizde daha önce hiç yapılmamış olan festival bunu yakında duyuracağız.” dedi.

Devlet Tiyatroları’na yeni sahneler getireceğini anlatan Kurt, bu yıl Kayseri Devlet Tiyatroları Müdürlüğü’nün kurulacağını duyurdu.

Oyunun 1 Ekim’de başlayacağını söyleyen Kurt, “Repertuarımız çok zengin. Bu sezon Çayyolu’nda seyirciyle buluşacak iki projemiz var. Bunlardan biri de İstanbul’da oynanacak olan ‘Sefiller’. Devlet Tiyatrosu. Yerel yazarımız Turgay Nar’ın yazdığı ‘Can Ateşinde Kanatlar’ oyunumuz da var. İlk kez Küçük Oyunumuzda ‘Görelilik’ adlı bir oyunumuz olacak.” dedi.

Yeni sezonda yapılması planlanan oyunlar hakkında bilgi veren Kurt, “Devlet Tiyatromuz gelecek sezona kapsamlı ve planlı bir şekilde hazırlanıyor. Devlet Tiyatrosu Türkiye’nin en büyük kültür ve sanat kurumu. Biz bir kurumuz. Bu herkesi karşılıyor. Sezonda 150’ye yakın oyunla seyircimizin karşısına çıkıyoruz. Sadece Ekim ayında 82 maç seyircimizle buluşacak.” denildi.

Kaynak: AA / Ali Kemal Akan – Kültür Sanat

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın