https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Denetim kuruluşları ve denetçiler, geçmiş takvim yılına ait gelirlerini KGK’ya bildirmekle yükümlüdür. - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Denetim kuruluşları ve denetçiler, geçmiş takvim yılına ait gelirlerini KGK’ya bildirmekle yükümlüdür.

Denetim kuruluşları ve denetçiler, geçmiş takvim yılına ait gelirlerini KGK’ya bildirmekle yükümlüdür.

UPS reklamı

Kurumumuzun 2019 Yılı Gelir Bildirimi İlanı
Bilindiği üzere Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nin (BDY) 34/1-D maddesine göre denetim firmaları ve denetçiler geçmiş takvim yılına ait gelirlerini ajansımıza bildirmekle yükümlüdürler.

2019 takvim yılı hasılatının kuruluşumuza zamanında, eksiksiz ve doğru olarak bildirilmesi yükümlülüğünün yerine getirilmesi ve bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi nedeniyle herhangi bir cezai işlem uygulanmaması için aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önem arz etmektedir:

1) Kim gelir beyan etmelidir?

Denetimin amacı/kapsamı ne olursa olsun, 01.01.2019-31.12.2019 tarihleri ​​arasında bağımsız denetim sözleşmesi imzalayan tüm denetim kuruluşları ve denetçilerin 2019 takvim yılı gelirlerini ajansımıza bildirmeleri gerekmektedir.

2) Bildirim ne kadar sürede yapılmalıdır?

Kuruluşumuzun internet sitesinde 07/05/2020 tarihinde yayınlanan “Kuruluşumuza Yapılacak Bildirimlerin Ertelenmesi Sürelerine İlişkin Ek Duyuru” uyarınca 2019 takvim yılı hasılat bildiriminin 30.06.2020 tarihine kadar yapılması gerekmektedir. /2020.

3) Bildirim nasıl yapılır?

Bildirimlerin yukarıda belirtilen süreler içerisinde Sözleşme Bilgi Giriş Sistemi (SBG) Gelir Tablosu menüsünden elektronik ortamda yapılması gerekmektedir.

2019 takvim yılı için gelir bildirilirken;
bağımsız denetim faaliyetleri,
Diğer denetim faaliyetlerinden,
muhasebe hizmetleri,
danışmanlık hizmetlerinden,
Bundan elde edilen gelir ayrıca gösterilmelidir.
2019 takvim yılında gerçekleştirilen yukarıdaki faaliyetlerden elde edilen gelirlerin tahsil edilip edilmediğine bakılmaksızın beyan edilmesi zorunludur.

4) Şeffaflık raporu yayınlayan ve 2019 takvim yılı gelirlerini rapora dahil eden denetim firmalarının gelirlerini de açıklaması gerekir mi?

2019 takvim yılına ilişkin Şeffaflık Raporu yayınlayan ve söz konusu Şeffaflık Raporuna takvim yılına ilişkin gelirlerini dahil eden denetim kuruluşlarının da gelirlerini SBG’de Gelir Tablosu aracılığıyla beyan etmeleri gerekmektedir.

Tüm denetim firmaları ve denetçilere önemli duyuru 5.6.2020


Kaynak: TÜRMOB/KGK 05.06.2020
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın