medyauzmani.com
Çocuklarda obezitenin nedenleri ve tedavisi – Özgün Fikirler

Çocuklarda obezitenin nedenleri ve tedavisi

Çocukluk çağı obezitesi çağımızın en büyük sorunlarından biri… En basit tanımıyla vücut ağırlığının artması ve dolayısıyla vücut yağının artması olarak tanımlanmaktadır. Obezite sorunu vücudun ağırlığı değil, vücuttaki yağ dokusunun fazlalığıdır. Yağ dokusu vücudun ana enerji deposu olarak bilinir. Bu yağ dokusu, tüketilen enerji ile gıda alımı arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar.

Çocuklarda obezitenin nedenleri nelerdir?

Çocukluk çağı obezitesinin nedenleri hakkında çeşitli açıklamalar vardır. Ancak genel kanı obezitenin multifaktöriyel bir sağlık sorunu olduğu yönündedir. Bu faktörler arasında endokrin, genetik, beslenme ve çevresel faktörler ile çocuğun fiziksel aktivite miktarı ön plana çıkmaktadır. Bu faktörler arasında beslenme ve fiziksel aktivite yoğunluğu en belirgin olanlarıdır.

Çocuklarda obezite sorunu ergenlik döneminde psikolojik travmalara neden olabilmekte ve bu da sorunun çözülmesini zorlaştırmaktadır. Obez çocuklar kiloları nedeniyle yaşıtları tarafından alay konusu olabilir. Grup oyunlarında fiziksel performans gösterememe, sosyalleşmelerine yol açar ve bu da çocuğun evde, televizyon veya bilgisayar karşısında daha fazla zaman geçirmesine neden olabilir ve obezite tedavisinde ilerlemeyi engelleyebilir.

Çocuklarda beslenme ve aktivite

Çocuklarda obezite belirtileri kısa sürede fark edilebilir. Aile beslenmede en büyük rolü oynar. Çocukla vakit geçiren ebeveynler ve yaşlılar kendi beslenme prosedürlerini düzenlemelidir. Ayrıca fiziksel aktivitelerinde çocuğa örnek olmalıdırlar. Önemli önlemler arasında yüksek yağlı atıştırmalıklar yememek, çocuk için ödül olarak abur cubur yememek ve çocuğun uyku kalitesini artırmak yer alıyor.

Çocukların şimdiki ve gelecekteki sağlıklarını etkileyecek faydalı egzersizler yapmaları gerekir. Çok fazla TV izlemek aktivite sürenizi sınırlar. Ayrıca uzun saatler boyunca sessizce oturmak metabolizma hızını yavaşlatır. Çocukluk çağı obezitesi nadiren solunum veya ortopedik problemlere neden olur.

Çocuklarda obezite tedavisi

Bu süreçte bir uzmandan yardım almak gerekir. Diyetisyen, doktor ve hasta uyumlu bir süreç içinde ilerlemelidir. Tedavide en büyük hedef kilo kontrolünü sağlamak ve doğru beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmektir. Günde en az yarım saat yürüyüş, bisiklet, ip atlama gibi hafif ve orta dereceli egzersizler önerilir. Küçük, sık öğünlerden oluşan bir diyet, mideyi tok hissettirerek mide boyutunun küçülmesine yardımcı olur.

Obezite tedavisi için birçok diyet önerilmesine rağmen bilinçsizce uygulanması büyük bir hatadır. Diyet her çocuk için özel olarak hazırlanmalı ve çocuğun günlük rutini izlenmelidir. Bu aşamada aileye büyük sorumluluk düşmektedir. Bir beslenme terapistinden yardım alınması ve ardından çocuğun diyete egzersizle devam etmesi çok önemlidir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın