medyauzmani.com
Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler – Özgün Fikirler

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Güçlü bir bağışıklık sistemi hastalıklara karşı en büyük savunmamızdır. Özellikle bebeklik ve çocukluk döneminden itibaren sağlıklı beslenen ve düzenli fiziksel aktivite yapan çocuklar, ilerleyen yaşlarda hastalıklara karşı daha dirençli hale geliyor. Hem çocuklarımızı hastalıklardan korumak hem de onları geleceğe güçlü hazırlamak için çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler topladık. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasından seçtiğimiz bu değerli besinleri, çocuklarınızın öğünlerinden eksik etmeyin.

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

yoğurt

Yoğurt, protein ve kalsiyum kaynağı olarak çok değerli bir besindir. Özellikle probiyotiklerle zenginleştirilmiş yoğurt, çocuğunuzun bağırsak sağlığını iyileştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

bir yumurta

Yumurta bağışıklık sistemini güçlendirir

En değerli protein kaynaklarından biri olan yumurta, çocuklarımızın bağışıklık sisteminin büyümesinde ve gelişmesinde önemli rol oynar. Kolin ve içerdiği diğer vitamin ve mineraller sayesinde çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden biridir.

Fındık

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Fındık, badem, antep fıstığı, ceviz… Her biri değerli vitamin ve mineral kaynaklarıdır. Çocuğunuzun günlük diyetine ekleyerek bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olabilirsiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken iki nokta var; Çocuğunuz küçükse kuruyemiş yerken yutma sorunu yaşamamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca kalori açısından güçlü besinler olan kuruyemişler, porsiyonları kontrol edilerek çocuklarınızın diyetlerine eklenmelidir. Aksi takdirde aşırı kuruyemiş tüketimi sonucunda özellikle çocuğunuz büyüme çağına yaklaştıkça kilo alımı meydana gelebilir.

kuru fasulye

çocuklar için kuru baklagiller

Bitkisel protein kaynağı olan kuru baklagiller kalsiyum, demir, çinko, manganez, B vitaminleri tiamin, riboflavin, niasin, folik asit, E vitamini açısından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda zengin lif içeriği sayesinde bağırsak sağlığını destekler ve ikinci beyin olan bağırsak sağlığını güçlendirir.

havuç

çocuklar için adalar

Göz sağlığı, zeka gelişimi, bağışıklık sistemini güçlendirme… İçerdiği A vitamini ve antioksidanlar sayesinde tüm bu özelliklere sahip değerli bir besindir. Günde bir havuç, çocuklarınız için güzel bir atıştırmalık olabilir.

ıspanak

Ispanak bağışıklık sistemini güçlendirir

C vitamini, demir ve potasyum gibi önemli vitamin ve mineralleri bünyesinde barındıran ıspanak, çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alıyor. İçindeki besin maddelerinin kaybolmaması için piştikten sonra 1-2 saat içerisinde tüketilmesinde fayda olduğunu unutmayın.

Saman

Somon balığının çocuklar için faydaları

Omega-3 kaynakları denilince akla ilk gelen besinlerden biri olan somonun haftada iki kez yenilmesi önerilir. Somon, zeka gelişimi ve kalp sağlığı için de oldukça önemlidir ve bağışıklık sistemini de güçlendirir.

turunçgiller

    Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler

Şimdi de güçlü C vitamini kaynaklarından biri olan turunçgillerden bahsedelim. Portakal, mandalina, greyfurt ve limon gibi antioksidanlar açısından zengin olan bu meyveler, çocuklarımızın bağışıklık sistemini güçlendiren destekleyici unsurlar arasındadır.

Yabanmersini

Çocuklarda bağışıklığı artırın yaban mersini

Güzelliği rengine yansıyan güçlü bir antioksidan olan kızılcıkların çocukların bağışıklık sistemini güçlendiren en güçlü besinler arasında olduğunu söyleyebiliriz. Günde bir avuç yaban mersini sayesinde çocuklarımızın bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olabiliriz.

ıhlamur

çocuklar için ıhlamur

Önemli bir antioksidan kaynağı olan ıhlamur, bağışıklık sistemini güçlendirmede rol oynar. Sıcak suda (80 derece) 10 dakika bekletilerek hazırlanan ıhlamur çayının etkisi limon, tarçın ve zencefil gibi diğer bağışıklık sistemi güçlendiricilerle hazırlanarak artırılabilir. Unutmayın, ıhlamur kaynatılmamalıdır, kaynatma yöntemi tüm besinlerini kaybetmesine neden olur.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın