medyauzmani.com
Çin yapımı devam eden uzay istasyonunun son aşamasını başlattı – Fikirler – fikirler.net.tr – Özgün Fikirler

Çin yapımı devam eden uzay istasyonunun son aşamasını başlattı – Fikirler – fikirler.net.tr

İnsanlı Uzay Programı Ajansı’na (CMSA) göre, “Mingtien” modülü, Hainan Adası’ndaki Vinchang Uzay Aracı Fırlatma Merkezi’nden bir “Uzun Yürüyüş 5B” roketi ile fırlatıldı.

Fırlatmadan sonra, birimin bir uzay istasyonu, ardından bir liman ve bir istasyonun bulunduğu 400 kilometrelik Alçak Dünya Yörüngesine ulaşması bekleniyor.

Adı Çince’de “cennetin hayali” anlamına gelen “Mingtien” modülü, “Tienhi” (cennetsel ittifak) adı verilen ana modüle eklenecek.

Shanghai Academy of Space Flight Technology tarafından üretilen 17,9 metre uzunluğunda ve 4,2 metre çapındaki parça 23 ton ağırlığında.

Amerika Birleşik Devletleri uzay araştırmalarını ve Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) programına katılımı yasakladığı için Çin kendi uzay istasyonunu inşa etmek için çalışıyor.

Büyük bir uzay istasyonu, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobu içerecek şekilde tasarlanan Tiengong İstasyonu (saray), tamamlandığında Rusya’nın feshedilmiş Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık aynı boyutta olacak.

İstasyonun ana kısmı, “Tienhi” (cennet ittifakı) adı verilen temel birim, 29 Nisan 2021’de fırlatıldı ve ilk laboratuvar birimi “Vintien” (cennet arayan) 24 Temmuz’da fırlatıldı.

Çekirdek modüller ve iki laboratuvar, istasyonun “T” ana çerçevesini oluşturur. Ana kabuk inşa edildiğinde, istasyona ayrı bir birim olarak “Shuntien” (uzay yolculuğu) adlı bir uzay teleskobu eklenecek.

2022 yılı sonunda tamamlanması planlanan istasyonda üç kişilik bir taikonot ekibi görev yapıyor.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın