medyauzmani.com
CHP öncülüğünde Eskişehir’de vatandaş saldırısı: Bu koku belediyeye ayıp – Fikirler – fikirler.net.tr – Özgün Fikirler

CHP öncülüğünde Eskişehir’de vatandaş saldırısı: Bu koku belediyeye ayıp – Fikirler – fikirler.net.tr

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesinde bulunan Banka Caddesi’nde 10 yıldır devam eden duman kokusu sorunu var. Uzun yıllardır var olan şikayetlere rağmen sorunun çözülmediğinden yakınan Eskişehirli vatandaşlar, sorundan oldukça endişe duyduklarını söyledi. Kokunun çok kötü olduğu Banka sokağında tüccar olan Fatih Ağar, ‘Sağlığımız ve işimiz için endişeliyiz’ şüphelerini dile getirdi.

EN İYİSİ DELİKLERİ KAPATIR VE DELİKLERİ DELİR

Yoldan geçenlerin genellikle burunlarını kapattığı sokak satıcıları sorundan şikayet ediyor. Yapısal sorunlara yol açtığı düşünülen koku, benzer güçlere sahip kişileri günlük olarak rahatsız eder. Bölgede işletmesi olan işadamları, konuyu defalarca Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ve Odunpazarı Belediyesi’ne iletmelerine rağmen sorunun çözülmediğini söylüyor. Esnaf kendi yöntemleriyle delikleri ve ızgaraları kapatarak kokuyu durdurmaya çalışıyor.

‘BELEDİYELER BUNA ŞAŞIRMAZ’

Çocukluğundan beri Banka Caddesi’nde oturan Tüccar Fatih Ağar, kokunun 10 yıldır devam ettiğini belirterek, bölgedeki önemli iş yerlerine başvurduğunu ancak bir sonuç alamadığını söyledi. Ağar, şunları söyledi: “36 yaşındayım, çocukluğumdan beri burada yaşıyorum ama 10 yıldır Hamamyolu sokağının ayaklarının kötü kokusundan dolayı sağlığımız ve işimizin azalmasından endişe ediyorduk. Konuyu belediyelere arz ettim, hükümet de onları ESKİ’ye havale etti. ESKİ ‘Odunpazarı Belediyesi ilgileniyor’ diyor, Odunpazarı Belediyesi ‘Büyükşehir Belediyesi ilgileniyor’ diyor. CİMER’e kayıt olduk ve bu sorunu çözmek için imza toplamaya ve işadamlarına ulaşmaya çalıştık. Ne Büyükşehir Belediyesi, ne ESKİ, ne de Odunpazarı Belediyesi bununla ilgilenmedi. Seçimlerde oy toplamaya geldiklerinde biz de ‘bu kokuyla olmaz’ dedik. insanlar‘Çizgiyi aşıyor, artık bu yoldan geçmek istemiyorlar’ dedik” kelimeleri kullandı.

‘SORGU BELEDİYELER İÇİN BÜYÜK BİR UTANÇTIR’

Koku nedeniyle insanların sağlığının risk altında olduğunu vurgulayan Fatih Ağar, işlerinin önemli ölçüde azaldığını belirterek şöyle devam etti;

“Yaklaşık yüzde 40 müşteri kaybediyorum. Üstelik sağlığımızı da tehdit ediyor. Hamamyolu Caddesi’ne yeni yapılan proje ile ‘Avrupa’da ilk proje’ denildi, ‘Çok güzel yaptık’ denildi, milyonlarca dolar harcandı. .Bence bu koku belediyelere Utanç veriyor.Gördüğünüz gibi bir çok mazgal ve rögar kapakları kapalı.Bir tarafta ızgaraları mukavva ile kapatmışlar, ben delik kapağını burada kapattım.Bu tür çözümleri kendimiz oluşturmaya çalışıyoruz, ama belediyeler bazen bu çözümleri kaldırıyorlar.Hava çıkamadığı için kapalı deliklerde ‘metan gazı ve patlama tehlikesi var’ diyorlar ama bundan başka çare yok.Yolun temizlenmesini istiyoruz. bu kokuyu bir an önce al.”‘Bundan daha azını yapmaya çalışacağım’

Sokaktan çok sık geçmediğini söyleyen Tülay Kiko isimli bir vatandaş, kokuşmuştu. “Evet, burada çok kötü bir koku var. Sık karşılaştığım bir yol değil ama canımı sıktı. Bundan sonra buraya daha sık gitmeye çalışacağım. Burada bir cevap olursa harika olur. Kokunun ve virüslerin insanlara gösterdiği evde bir sorun var. “ kelimeleri kullandı.

kaynak: IHA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın