medyauzmani.com
Çek gazeteciler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı manşetlerine taşıdı – Özgün Fikirler

Çek gazeteciler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı manşetlerine taşıdı

Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un Haziran ayında gerçekleştirilen AB liderleri toplantısında sunduğu Avrupa Siyasi Topluluğu’nun ilk toplantısı 6-7 Ekim’de Çekya’nın başkenti Prag’da yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konferansa katılacağı duyurusu Çek medyasında geniş yankı buldu. Toplantıya 44 ülkenin devlet başkanları ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg katılırken, Çek medyası toplantı haberlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı manşetlerine taşıdı.

İŞTE KONULAR

Lidovky.cz, önde gelen Çek medyası haber sayfa “üzgünüm Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB toplantısına katılacak” dedi.

Denik gazetesi, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Perşembe günü Prag’da yapılacak AB zirvesine katılacağı doğrulandı.”

Haber sitesi Seznamzpravy, “Avrupalılar, Rus saldırganlığına karşı Prag’da iyi bir strateji planlıyorlar” manşetinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da aynı fikirde.

Çek gazetesi CNN Prima News, “Spekülasyonların sonu. Erdoğan’ın Prag’daki AB zirvesine gideceği Türk büyükelçiliği tarafından doğrulandı. Manşete çıkan yazıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun süredir tanınmadığı söyleniyor. Bu gecikme, başta Fransa olmak üzere AB’deki diğer ülkelerin Erdoğan’ın katılımını istemediği varsayımından kaynaklandı.

“Tartışma YOĞUN OLACAK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Prag’daki toplantıya katılacağını açıklamasının ardından Çek basınına konuşan Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış, “Türkiye, Avrupa Birliği’nin yıllardır riske attığı diyaloğun güçlü olmasını istiyor. toplantının ardından dünya AB liderlerine Türkiye’nin stratejisinin önemini hatırlattı.

RUSYA’YA VERİLEN GÜÇ MESAJI

Ülke liderlerini toplantıya katılmaya davet eden bir mektupta, “Avrupa Siyasi Topluluğu, Rusya’nın korkunç savaşının yaşandığı bu kritik yol ayrımında Avrupa ülkelerini bir araya getirerek siyasi olarak birlikte çalışabilmek istiyor.” hepimizi etkileyen ve birçok yönden ortak güvenliğimize ve istikrarımıza meydan okuyan bir etki. ” söylendi. Davet mektubundaki bu sözler, Avrupa’nın Rusya’ya karşı bir güç mesajı olarak yorumlandı.

Avrupa Siyasi Topluluğu Konferansı’na 27 AB ülkesinin liderlerinin yanı sıra Türkiye, Arnavutluk, Azerbaycan, Birleşik Krallık, Bosna-Hersek, Ermenistan, Gürcistan, İsviçre, İzlanda, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Lihtenştayn katılacak. (ATS) Prag’da düzenlenen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Moldova, Norveç, Sırbistan ve Ukrayna liderleriyle birlikte katılacak.

Konferansın ilk gününde üye olmayan ülkeler de dahil olmak üzere birçok katılımcının yer alacağı bir toplantı gerçekleştirilecek, ikinci gün ise AB üye devletlerinin liderleri toplantıya katılacak.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın