medyauzmani.com
çatı üstü çadır – Özgün Fikirler

çatı üstü çadır

Gelelim konuya. Aracın tepe çadırını çok sevdik ve evet kesinlikle tavsiye ediyoruz. Büyük yetişkinlere çok fazla özgürlük getiren ve çocukluklarında ranzada yattıkları zamanki heyecanını yaşatan bir araçtır.

Pek çok çadır ve karavan kamp deneyimimiz var ve buna dayanarak araç üstü çadırın avantaj ve dezavantajları hakkında düşüncelerimizi paylaşacağız. Çadır, karavan veya kamyon üstü çadır arasında seçim yapmak isteyenler için aşağıdaki bilgiler çok faydalı olacaktır.

Karavan çadırları arasında seçim yapmak isteyenler için de faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Ayrıca insanların paralarını bir ürüne bağlarken ne kadar okuyup araştırdıklarını da çok iyi biliyoruz. Ancak, bizzat test ettiğimiz tek araba çadırı türünün Gipsy Adventure Ev Çadırı olduğunu ve diğer araç çadırları hakkında verdiğimiz bilgilerin diğer kullanıcıların deneyimlerine dayandığını belirtmek isteriz.

hayır:
– Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen yorumlara yazın. Sıkça Sorulan Sorular bölümünde cevaplamaya çalışıyoruz.
Deneyimlerinizi yorumlara bekliyoruz.
– Lütfen bize fiyat sormayın. Üretici değiliz ve yeni modeller, renk seçenekleri veya kampanyalar hakkında bilgimiz yok. Fiyatlandırma için Gipsy Adventure Home ile iletişime geçebilirsiniz. Tel: 507 745 9946
Evet, özelleştirilmiş ürünleri var.

Araca kurulan çadıra giriş


– Araca tente takılabilmesi için araçta tavan taşıma sistemi olması gerekir. Yani sanılanın aksine bu çadır arabanın çatısına takılı değil. Genellikle arabalarda tavan rayları yoktur (yaklaşık 4×4 hariç), ancak bunları ek olarak satın alabilirsiniz. İdeal olarak, arabanız için orijinal aksesuarları satın alırsınız. İkinci en iyi seçenek Thule ürünleridir. Ne yazık ki, bazı arabalara çatı taşıma sistemi hiç takılamaz veya kurulu sistemin ağırlığı çok düşük olduğu için onu bir çadırla kullanamazsınız. Yapılacak en iyi şey, çadır alacağınız yere danışmaktır.

İşte çadırımızın özellikleri:

İki yetişkinin rahatça konaklayabileceği şekilde tasarlanmıştır. Belki bebeği idare edebilirsin, ama bebekle zor.

– Taş çatlamışsa hazırlanması 5 dakika, mühürlenmesi ise 10 ila 15 dakika sürer. Alıştıkça hızlanırsın.

– Kapattıktan sonra üzerine yağmur geçirmez bir örtü de koyuyoruz (kit içinde gelir). Bu parça seyahat ederken sizi korur.

– Merdiven yardımı ile çadıra ulaşabilirsiniz. Merdivenimiz çadıra monte edilmiştir. Geçmeli olarak uzatılıp kısaltılması planlanmaktadır. Hepsi araç içi çadır paketine katlanır.

Çadır, demonte edilebilen ve bir arabaya monte edilebilen, ancak bisiklet rafı kadar basit olmayan bir şeydir. Bu nedenle hafta içi çıkarıp hafta sonu takmayı düşünmemenizi öneririz. Yaz başında takıp sonbahar yağmurları başladığında çıkarmanın daha kolay olacağını düşünüyoruz. Dilerseniz bu işlemi tekrar kullandığınızda tabi ki yapılabilir.

Çadırı yağmurlu havalarda da kullanabilirsiniz. Ayrıca takmak için yağmurluğu da var.

– Merdiven bir tarafta. Kapıları her iki taraftan açılır ve sineklik içerir. Ayrıca yanlarda iki küçük penceresi vardır.

– Çadırımızın kendi süngeri çok rahattır. Ayrıca mat kullanmamıza gerek yok. Sadece uyku tulumları getirdik. Dilerseniz mevsime göre yorgan ve yastık da getirebilirsiniz.

– Biz kullanmadık ama çadırın altındaki boşluğu kapatabileceğiniz fermuarlı kısmı var. Böylece orada giyinip soyunabilirsin.

Kamyon Üstü Çadır / Karavan / Çadır Karşılaştırması


Artvin’de kamp yapmaya gittiğimizde ilk defa üst çadırı kullandık. Evde değiller, karavanlarımıza alışmışlar. “Ah, Carita karavanınızı bıraktınız mı?” Diye sordu. Hayır, elbette yapmadık! Her ikisi de aynı işlevi görse de farklı kullanımları vardır.

Konvoy arabanın gittiği hiçbir yere gidemez

Karavan, elbette, aralarında en rahatıdır. Kalıcı bir mutfağınız, akan suyunuz ve elektriğiniz var. Etrafını bir kurdun sarması umurunda değil, çünkü aranızda kalın duvarlar var. O kadar güzel yönleri var ki ama Artvin gibi doğanın kucağına karavanla giriyorsanız sınırlayıcı; Çünkü kötü orman yollarına girdiğinizde, arabanız canavar gibi koşarken bile, “Peki ya karavanların gidemediği bir yere varırsak?” Kaygı başlar. Hal böyle olunca da yollarda saçma sapan bir yerde durmaktan çekinmiyor, bunun yerine inşa edilmiş yollarla ulaşabileceğiniz yerlere gitmeyi tercih ediyorsunuz. Bu nedenle hayalinizdeki el değmemiş yerlere değil, yolun sizi götürdüğü yerlere gidebilirsiniz.

👉 Karavan çeşitlerini görmek istiyorsanız tıklayın. Bu arada, Caretta’nın bir arazi versiyonu da var. Bu sorunu bu modelle biraz çözebilirsiniz.

Araç üstü çadır, aracın gidebileceği her yere gider


Arabadaki çadır, araba nereye giderse gitsin otomatik olarak gidebildiği için orman yollarında seyahat etmekte daha özgürsünüz.

Kamyon çadırının geleneksel çadıra göre bazı büyük avantajları vardır.

– Aracın üst çadırı çok hızlı kurulur.
– Yüksekliği nedeniyle böceklerden ve vahşi hayvanlardan biraz daha fazla korunursunuz. Özellikle böcek korkuları varsa, partneriniz ve kampçınız için harika bir çözüm.
– Yine yerin üstünde olduğunuz için yağmur yağdığında altınızda su birikintisi olmaz.
Her zaman düz bir yüzeyde uyuyor ve altında kendi süngeri olduğu için inanılmaz rahat.

Geleneksel bir çadıra kıyasla bir araç üstü çadırının dezavantajları

– Çok rüzgarlı yerlerde üst katta olduğunuz için çadırın tente etkisi vardır.
– Aracınızı 80 ve üzeri hızlarda sürdüğünüzde ses çıkaracaktır.
– Yağmurlukları var ve ıslanmadan içlerinde uyuyorsunuz ama bazı yerleri ıslanırsa çadır kurumadan kapatılmamalı yoksa koku yapabilir (sanırım ıslak çamaşırlar çamaşır makinesinde unutulur), metaller paslanabilir , pas büyüyebilir.. Aslında bu, çatı tenteleri için özel bir yerleşim değildir ve klasik bir çadır asla kurumadan katlanmamalıdır.
– “Kamp burada kalsın çadır, karavan gibi, ben arabayla giderim” diyemezsiniz. Arabanın hareket etmesi için çadırın monte edilmesi gerekir.

gel ve gör; Bazen gitmek istediğin yere arabayla gidemezsin

Örneğin Artvin’e gittiğimizde Karagöl kenarında kamp yapma hayalimiz vardı. Ancak gölün kenarına giden bir araba yolu olmadığı için arabayı indiremedik. Üst çadır da arabanın tepesinden çıkarılıp arkada bir yere taşınabilecek bir şey değil. Genellikle insanlar sezon başında giyer ve sezon sonunda çıkarırlar. Bu işlem her yıl tekrarlanır. E, otoparkta kamp kurmanın bir anlamı yok. Sadece bu nedenle o kadar ileri gidip Karajol’da kamp kuramadık. Arabada küçük bir klasik çadır olmasında fayda var.

Kısacası, konfor ne kadar büyükse, o kadar az özgürlük. Hayat zaten böyle. 😀

Araç üstü çadır çeşitleri

İki tip araba üstü çadırdan bahsedebiliriz:

1. Kamyona Monte Çingene Çadırı (ABD)

Kolaylık olması açısından bu yazımızda Gipsy veya kitap tipi araç çadırı olarak kullandığımız araba çadırı türünden bahsedeceğiz. Çingene çadırı ortadan katlanır ve kapalı bir kitap gibi arabanın üzerine oturur. Sağ taraftaki kitap kapağını açtığınızda karşınıza bir çadır çıkıyor. Kitabın alt kapağı araba tavan raylarını tutar ve üst kapak bir merdiven yardımıyla açıklığı destekler. Çok sağlam bir sistem ama biz yine de arabanın en ağır kısmı olan arabanın üstüne yatarken bacaklarınız boş tarafta olacak şekilde uzanmanızı öneririz.

çingene avantajları

Açıldığında, bir araba çatısının iki katına kadar kullanılabilir alan sağlar. İki yetişkin için çok rahat.
– Görünüşünü daha çok beğendik. 🙂
– Fiyat/performans açısından çok başarılı ve portbagaj tipine göre daha ekonomik.
– Boş kapağın altına ilave ile kabin bölme de yapılabilir. Tavan raf tipinde böyle bir boşluk yoktur.

çingene kusurları

– Çadırı kapattıktan sonra giydiğiniz örtü çok estetik değil.
Aerodinamik özellikler dikkate alınmaz. Bu yüzden yüksek hızlarda ses çıkarır.
– Toplanması biraz daha uzun sürüyor.

2. Portbagaj Üstü Çadırlar

Fotoğraf: denveroutfitters.com

Bu çadırlar, arabalardaki yükleri taşımak için kullanılan portbagajların içine bir grup çadır kurularak geliştirildi. Kapatıldığında bir çatı rafı gibi görünür ve açıldığında bir akordeon gibi uzanır ve bir çadır haline gelir.

Avantajlar

– Nitekim bu karavan çadırlarının en büyük özelliği aerodinamik tasarımlarıdır. Sürüş sırasında çok daha az rüzgar ve direnç uğultusu hissedersiniz. Otobanda çok giderseniz bu yakıt tüketiminizi olumlu etkiler.
– Portbagaj aynı zamanda çadırın koruyucu kabuğu olduğundan üzerine bir örtü çekmenize gerek yoktur.
Her iki seçeneğin kurulumu çok hızlıdır, ancak portbagaj varyantının montajı daha hızlıdır.

olumsuzlar

– Çok daha küçük. Çünkü tabanının sadece arabanın çatısı boyunca uzandığına inanılıyor.
– Sahipler genellikle portbagajın siyah ve plastik gövdesi nedeniyle portbagajın çok sıcak olduğundan şikayet ederler. Kamp olayı çoğunlukla güzel havalarda yapıldığından, bunun dikkat edilmesi gereken bir kusur olduğunu düşünüyoruz.
– Fiyatları genellikle x2 civarındadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Herhangi bir arabaya monte edilebilir mi?

Cevabı yukarıdaki Araba Üstü Çadırına Giriş bölümünde bulabilirsiniz.

Arabaya nasıl takılır?

Öncelikle tavandaki taşıyıcı sistemi bitirmeniz gerekiyor. Daha sonra bu iletim sistemindeki latalar (raylar) üzerine çadırınızı kuruyorsunuz. Kendi vidaları ile birlikte gelir. Ancak yapabileceğiniz en iyi şey, yaşadığınız şehirde mitingi yapan birine sormaktır. Böylece onlarla pratik yapmayı öğrenirsiniz.

Arabanın çatısı hasarlı mı?

Söylediğimiz gibi, arabanın çatısına değil, tavan raylarına (raylar) monte edilirler. Tavan rayları aslında otomobilin iskeleti düşünülerek tasarlandığından, yükü otomobilin yatak direklerine yüklerler. Bu nedenle çatı yükü taşımamaktadır. Kısacası, hayır, acıtmıyor. Ancak mümkünse aracınızın orijinal şanzımana veya Thule gibi güvenilir bir şanzıman sistemine sahip olmasını tavsiye ederiz.

Yanınıza almanızı önerdiğimiz diğer malzemeler?

Övünmek gibi olmasın ama harika bir kamp işimiz var. Kamp malzemeleriniz olsa bile, okumanızı öneririz.
👉 Kamp Ekipmanları
👉 İlk yardım çantası ve seyahat ilacı

memnun muyuz?

Fazla!

Kışın mı kullanıyorsunuz?

Henüz denemedik ama Ağrı’da yaşayan ve kışın Çingene ile kampa giden bir arkadaşımız var. Kışın kamp yapabiliyorsa, Agre’de bile biz de gidebiliriz diye düşünüyoruz. 🙂

Bir kişi açıp kapatabilir mi?

Evet, ama iki kişi olmak güzel. Özellikle kapalıyken. Birimiz kitabın kapağını kapatırken diğerimiz de çadırın kumaşını dökmesin diye içine tıkıyor. Tabi bu tek başına da yapılabilir ama iki kişi çok pratik.

Önerilerimiz Kampa mı hazırlanıyorsunuz?

Doğada vakit geçiren herkes temel hayatta kalma tekniklerini öğrenmelidir.

Kampa nereye gitmeliyiz?

Buyrun:
Türkiye’nin en iyi kamp alanları 1
Türkiye’nin en güzel 2 bölgesi

Nasıl kurulur?

Bununla ilgili bir YouTube videosu yapacağız ama videomuzdan da fikir edinebilirsiniz:


Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın