https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Çalışanlara yapılan ayni yardımlar sosyal güvenlik primi ve vergiye tabi midir? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Çalışanlara yapılan ayni yardımlar sosyal güvenlik primi ve vergiye tabi midir?

Çalışanlara yapılan ayni yardımlar sosyal güvenlik primi ve vergiye tabi midir?

Şirketimiz, çalışanları ile anlaştığı marketten yardım amaçlı olarak şahıslardan market kartlarından ücret almaktadır. Piyasa faturayı şirketimiz adına kesiyor. Bu konuda alınan tutarlar prime ve vergiye tabi midir? SGK denetimlerinde nelere dikkat ederler?

SGK müfettiş ve denetçilerinin büyük çoğunluğu, işverenlerin kendi teftiş ve incelemeleri sonucunda çalışanlarına sağladığı bu faydaları ayni olarak kabul etmemektedir.

Bunun başlıca nedeni; İşverenlerin çalışanlarına yaptıkları bilet, multinet, sodexo, setcard ve yemek kuponu gibi ödemeler, Yemek Parası (Yardım), 7.7.1 başlıklı İşveren Talimatnamesi’nde yer almaktadır. Makaledeki gibi değerlendirilmelidir. (Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 01.09.2012).

Şirketimiz 2018 ve 2019 yıllarında aktif büyüklüğü ve ciro standartlarına göre bağımsız denetim limitlerini aşmıştır. Bu durumda 2019 bağımsız denetime mi tabi olacak yoksa 2020’den bağımsız denetime mi geçilecek?

2019 yılının olacağına inanıyorum ve olağanüstü genel kurulun varlığı ile birlikte, 2019 yılı için bağımsız bir denetçi seçilerek kayıt altına alınması gerekiyor ki, hazırlanacak raporlara ve şirketlere göre olağan genel kurulu yapabilirsiniz. gözetim kuruluşunun sayfasında da kamuya duyurulduğu için şirketinizin bu listede yer alması muhtemeldir.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


benzer içerikler

Bağımsız denetim kuruluşumuzda düzenleyeceğimiz faturadaki KDV oranı nedir?

Yıllık ücretlerin bağımsız denetim kuruluşları tarafından ödendiğine ilişkin duyuru

Bağımsız Denetim Standardı 540 Muhasebe tahminlerinin ve ilgili açıklamaların denetimi

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın